رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

بررسی مطالعات انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرق کشور
به میزبانی آب منطقه‌ای خراسان جنوبی؛

بررسی مطالعات انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرق کشور

نشست مشترک مدیران عامل شرکت های آب منطقه ای خراسان جنوبی و رضوی و سیستان و بلوچستان و نیز نمایندگان شرکت مشاور مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به استان های شرق کشور،به میزبانی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی برگزار شد.

نشست مشترک مدیران عامل شرکت های آب منطقه ای خراسان جنوبی و رضوی و سیستان و بلوچستان و نیز نمایندگان شرکت مشاور مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به استان های شرق کشور،به میزبانی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی برگزار شد.
به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، مدیرعامل این شرکت با اشاره به دلایل نیاز آبی بخش شرب و صنعت استان در افق بلندمدت و حتی میان‌مدت، اظهار داشت: به دلیل ‌کمبود منابع آبی موجود در استان در خصوص طرح انتقال آب از خارج از حوضه آبریز چاره‌اندیشی شده که یکی از راه های ممکن انتقال آب از دریای عمان است.
“حسین امامی” با بیان اینکه اجرای پروژه انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی نیازمند سرمایه و اعتبارات بالایی است، افزود: در این راستا  اقدامات زیادی انجام شده که مطالعات این پروژه با اولویت خراسان جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان آغاز و در حال انجام است.
وی یادآور شد: تامین آب شرب وصنعت برای این سه استان یکی از مطالبات اصلی و اولویت اول مردم است که امیدواریم با همکاری و همدلی بین همه متولیان امر و  نیز با مشارکت بخش خصوصی ، این پروژه هرچه سریع تر وارد فاز اجرایی اجرایی و عملیاتی شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی  نیز، با اشاره به اینکه در هیچ نقطه جهان مصرف آب به اندازه کشور ما نیست اظهار داشت: انتقال آب از دریای عمان به سه استان شرقی کشور با هدف رفع کسری مخازن صورت می گیرد چراکه پیش بینی می‌شود، بسیاری از شهرهای این استان در چشم انداز ۱۴۲۰ با مشکل تأمین آب مواجه شوند.
” حسن جعفری” با تاکید براینکه طرح انتقال آب از دریای عمان و نمک زدایی، گران و دراز مدت است و با اعتبارات دولتی شاید حدود ۱۰ سال طول بکشد ،افزود: این طرح می‌تواند به دلیل تثبیت جمعیتی،‌ به کریدور شرق کشور کمک کند.
در ادامه نماینده شرکت مجری مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان،با بیان اینکه رشد جمعیت در شرق کشور بسیار کم بوده و حتی در برخی از نقاط  نیز منفی بوده است،اظهار داشت: با ریشه یابی این موضوع بسیاری از عوامل این رشد منفی، به نبود صنعت و کشاورزی پایدار که در اثر توان کم دشت های این منطقه و کاهش منابع آبی است،باز می گردد.
“حسینی” افزود: اگر آب کافی در اختیار باشد بسیاری از کارخانه جات و صنایع کوچک همچون دامداری و … را میتوان در جهت توسعه و اشتغال پایدار در منطقه شرق کشور ایجاد کرد.

وی در ادامه به روند انجام مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان اشاره کرد و گفت: هدف اصلی از اجرای این پروژه تامین آب شرب و صنعت سه استان شرقی کشور است که در فاز اول اجرایی در افق ۱۴۰۷ به میزان ۲۵۰ میلیون متر مکعب و در افق ۱۴۲۰ به میزان ۷۵۰ میلیون متر مکعب پیش بینی شده است.

وی به اجزای مطالعات این طرح پرداخت و گفت:این مطالعات شامل ۴ بخش کلی از جمله مطالعات پایه،مطالعات آبگیر و نمک زدایی و محیط زیست،مطالعات خط انتقال و محیط زیست مسیر و مطالعات ارزیابی مالی و اقتصادی و ارائه ساختار مناسب است.

در ادامه این نشست ،نمایندگان شرکت های مشاور که مطالعات مربوط به هر یک از این بخش ها را به عهده داشتند ،به ارائه گزارشی در خصوص روند پیشرفت کار و نتایج حاصل از مطالعات صورت گرفته تا کنون،پرداختند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی