رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

مردم چطور مانع خاموشی در تابستان ۹۶ شوند؟

مجری طرح‌های بهینه سازی ساتبا گفت: استفاده از تهویه طبیعی، نصب صحیح و سرویس و نگهداری به‌موقع در هنگام راه‌اندازی و بهره‌برداری فصلی، مجموعاً بیش از ۳۰ درصد مصرف و هزینه برق مصرفی را کاهش خواهد داد و مانع ایجاد خاموشی در ساعات اوج مصرف خواهد شد.

مجری طرح‌های بهینه سازی ساتبا گفت: استفاده از تهویه طبیعی، نصب صحیح و سرویس و نگهداری به‌موقع در هنگام راه‌اندازی و بهره‌برداری فصلی، مجموعاً بیش از ۳۰ درصد مصرف و هزینه برق مصرفی را کاهش خواهد داد و مانع ایجاد خاموشی در ساعات اوج مصرف خواهد شد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، احمدرضا توکلی مجری طرح‌های بهینه‌سازی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران (ساتبا) با اشاره به روند مصرف برق در بخش‌های مختلف، گفت: آمارها نشان می‌دهد فروش انرژی برق در سال ۱۳۹۵ با رشدی معادل ۶ درصد نسبت به سال قبل به حدود ۲۴۱ میلیارد کیلووات ساعت بالغ گردیده است که بیش از ۵۰ درصد این مقدار در بخش‌های خانگی، عمومی و تجاری استفاده می‌شود.
وی اضافه کرد: با افزایش ۳ درصدی مشترکین بخش ساختمان در سال ۹۵، رشد مصرف برق در این بخش نسبت به سال پیش از آن به ۵ درصد رسید.
وی تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد حدود ۳۰ درصد از انرژی مصرف شده در ساختمان‌ها برای سرمایش و تهویه مطبوع به‌کار می‌رود.
وی گفت: اهمیت این میزان مصرف انرژی وقتی دوچندان می‌شود که در سال‌های اخیر شاهد هستیم در فصل تابستان، زمان پیک نیاز برق تغییر یافته و به ساعاتی که نیاز سرمایشی در آن بالا است جابجا شده است.
وی تأکید کرد: حداکثر نیاز مصرف اصلاح شده همزمان کشور در تاریخ ۳۰ تیرماه ۹۴ به میزان ۵۳ هزار و ۴۱ مگاوات رسید که نسبت به رقم مشابه سال قبل معادل ۶ درصد رشد نشان داده است.
توکلی خاطرنشان کرد: با ادامه افزایش این روند در مصرف برق سیستم‌های سرمایشی در کشور نیازمند احداث نیروگاه‌های جدیدی هستیم که تنها مصارف این تجهیزات در اوج بار را پوشش دهند که امری بسیار هزینه‌بر (۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار برای تولید هر کیلووات) خواهد بود.
وی ادامه داد: این در حالی است که تنها با برخی اصلاحات که عمدتاً هزینه آن‌ها به مراتب پایین‌تر از احداث نیروگاه است، می‌توان این مصرف را پایین آورد.
وی با اشاره به رعایت برخی نکات برای مدیریت مصرف برق به‌ویژه در بخش ساختمان، گفت: مواردی چون بهینه‌سازی در پوسته ساختمان، افزایش بهره‌وری سیستم‌های سرمایشی، وضع قوانین برای عدم واردات تجهیزات سرمایشی کم راندمان، فرهنگ سازی و آموزش برای استفاده از سیستم سرمایشی بهینه با توجه به ساختمان و شرایط آب و هوایی و از جمله آن‌ها می‌تواند در کاهش مصرف برق و کاهش هزینه‌ها این صنعت بسیار مؤثر افتد.

وی تأکید کرد: در بخش ساختمان‌ها بویژه ساختمان‌های عمومی تنها رعایت نکاتی مانند انتخاب سیستم سرمایشی متناسب با اقلیم و توجه به برچسب انرژی در هنگام خرید تجهیزات سرمایشی و تنظیم دمای مناسب (۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد در رطوبت ۲۰ درصد)، استفاده از تهویه طبیعی، نصب صحیح و سرویس و نگهداری به‌موقع در هنگام راه‌اندازی و بهره‌برداری فصلی، مجموعاً بیش از ۳۰ درصد مصرف و هزینه برق مصرفی را کاهش خواهد داد و مانع ایجاد خاموشی در ساعات اوج مصرف خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی