رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

نتایج آزمون نظام مهندسی اسفند 95 اعلام شد
قابل توجه مهندسان معماری، عمران، برق، مکانیک؛

اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی اسفند ۹۵

نتایج آزمون نظام مهندسی اسفند ۹۵ که قرار بود در روز ۳۰ ام خرداد ماه اعلام شود ، در سایت وزارت راه شهرسازی (حوزه مسکن و شهرسازی) اعلام شده است و در این سایت نتایج در درسترس است.

نتایج آزمون نظام مهندسی اسفند ۹۵ که قرار بود در روز ۳۰ ام خرداد ماه اعلام شود ، در سایت وزارت راه شهرسازی (حوزه مسکن و شهرسازی) اعلام شده است و در این سایت نتایج در درسترس است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی ، به نقل از سازه پلاس، طبق پیگیری های این سایت، قرار بود نتایج در ۳۰ ام خرداد منتشر شود که امروز این نتایج در سایت وزارت راه شهرسازی (حوزه مسکن و شهرسازی) در دسترس است .

حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان، در نشست خبری که روز ۱۷ اسفندماه در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، جزئیات آزمون ورود به حرفه مهندسی در ۵ رشته معماری، عمران، برق، مکانیک و نقشه‌برداری را در تمامی استان‌های کشور به طور همزمان و طی روزهای ۱۹ و ۲۰ اسفندماه، تشریح کرد.

مانی فر گفت: آزمون ورود به حرفه مهندسی یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای مهندسی کشور است که برای دومین بار در سال جاری و طی روزهای ۱۹ و ۲۰ اسفندماه به طور همزمان در تمامی استان‌های کشور برگزار می‌شود.

 

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان ادامه داد: در این آزمون ۱۳۰ هزار نفر شرکت کرده‌اند و برگزاری این آزمون نیز در اجرای مواد ۵، ۱۱، ۲۱، ۲۶ و ۲۸ قانون نظام مهندسی ساختمان است که در آن ذکر شده وزارت راه و شهرسازی تعیین صلاحیت حرفه‌ای مهندسان را برعهده دارد.

مانی‌فر با تاکید بر آنکه اعطای صلاحیت حرفه‌ای مهندسان بنا بر قانون نظام مهندسی برعهده وزارت راه و شهرسازی است، گفت: در قانون نظام مهندسی ۷ رشته معماری، شهرسازی، عمران، برق، مکانیک، نقشه‌برداری و ترافیک صلاحیت حرفه‌ای خود را از طریق آزمون‌های مهندسی که توسط وزارت راه و شهرسازی برگزار می‌شود دریافت می‌کنند که در این دوره به دلیل تعداد کم شرکت‌کنندگان در رشته‌های شهرسازی و ترافیک این آزمون برگزار نمی‌شود و در ۵ رشته باقی مانده، آزمون به دو صورت تستی و تشریحی برگزار خواهد شد.

وی با ارایه آمار و شاخص‌های تعداد شرکت‌کنندگان، گفت: در آزمون حرفه مهندسی، ۱۲۹ هزار و ۸۳۱ نفر در ۵ رشته عمران، برق، مکانیک، نقشه‌برداری و معماری شرکت کرده‌اند که برای رشته‌های مختلف صلاحیت‌های طراحی، نظارت و اجرا به طور جداگانه آزمون‌هایی تدارک دیده شده است.

مانی‌فر ادامه داد: برای رشته عمران ۳ آزمون، برای رشته معماری ۳ آزمون، برای رشته برق ۲ آزمون صلاحیت طراحی و نظارت، برای رشته مکانیک ۲ آزمون و برای رشته نقشه‌برداری نیز یک آزمون برگزار می‌شود.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان گفت: به طور کلی ۶۲ حوزه اصلی برگزاری آزمون در ۸۵ مرکز داریم که در شهر تهران یک حوزه آزمون و ۱۰ مرکز و در استان تهران نیز ۶ حوزه آزمون تدارک دیده شده است. همچنین، آزمون در دو نوبت صبح و عصر، برگزار خواهد شد.

وی افزود: بیشترین شرکت کنندگان در رشته عمران با ۳۲ هزار و ۳۲۱ نفر و کمترین شرکت کننده نیز در رشته طراحی مکانیک با ۲ هزار و ۱۸۰ نفر هستند که مقایسه شرکت‌کنندگان با دوره‌های قبلی نشان‌دهنده افزایش تعداد شرکت کنندگان در رشته عمران بوده است.

مانی‌فر ادامه داد: کمترین افزایش برای رشته معماری است. اما در مجموع تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به آزمون قبلی ۲۲.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان گفت: کمترین تعداد شرکت کنندگان در حوزه آزمون شهرستان ایرانشهر است که در آن حوزه ۲۶۸ نفر شرکت کرده‌اند و بیشترین شرکت‌کنندگان در آزمون ورود به حرفه مهندسی را استان تهران با ۲۴ هزار و ۱۴ نفر به خود اختصاص داده است.

وی افزود: اعلام نتایج قطعی آزمون ورود به حرفه مهندسی ۳۰ خرداد ماه سال ۹۶ اعلام خواهد شد.

مانی فر گفت: تجربه نشان می‌دهد آمار قبول‌شدگان حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد است اما این آمار قابل تغییر است.

وی همچنین یادآور شد: کسانی که در رشته‌های مهندسی در آزمون ورود به حرفه شرکت کرده‌اند در سطح کارشناسی باید ۳ سال، در سطح کارشناسی ارشد ۲ سال و در سطح دکترا باید یک سال از فارغ‌التحصیلی شان گذشته باشد تا بتوانند در آزمون فوق شرکت کنند و صلاحیت لازم را از طریق آزمون برای ورود به حرفه دریافت کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی