رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

کک نفتی در مسیر صنعتی شدن

پژوهشگاه صنعت نفت با همکاری مشترک سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران( ایمیدرو) موفق به دستیابی به فناوری کک نفتی گردید و همچنین واحد نیمه صنعتی آن در شهریور ماه ۹۴ با حضور مدیران دو سازمان افتتاح شد.

پژوهشگاه صنعت نفت با همکاری مشترک سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران( ایمیدرو) موفق به دستیابی به فناوری کک نفتی گردید و همچنین واحد نیمه صنعتی آن در شهریور ماه ۹۴ با حضور مدیران دو سازمان افتتاح شد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه نفت، فرآیند ککینگ یک فرآیند ارتقاء کیفیت مهم و متداول در پالایشگاه های دنیا محسوب می شود و فراورده های میان تقطیر و کک به عنوان محصولات این فرآیند هستند که کک آن در صنایع فلزی مانند آلومینیوم سازی و فولاد مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر جواد ایوک پور، مدیر طرح کک نفتی و مدیر گروه تبدیل و بهینه سازی پژوهشکده پالایش پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به این که طرح کک نفتی از سال ۹۱ با مشارکت شرکت ایمیدرو آغاز شد گفت: دلیل اصلی راه انداری این طرح نیاز این شرکت به کک نفتی به عنوان ماده اولیه تولید آلومینیوم بود از این رو ایمیدرو پروژه چند مرحله ای را با پژوهشگاه آغاز کرد که این پروژه مطالعات خوراک و همچنین موضوعات مرتبط با کاهش گوگرد را شامل می شود. در مراحل بعدی ساخت پایلوت، داده گیری و شبیه سازی طرح در دستور کار قرار گرفت.

وی با تاکید بر این که ظرفیت این پایلوت حدود ۲بشکه خوراک در هر بچ می باشد افزود: این پایلوت توانایی تست خوراک های مختلف و مناسب برای کک سازی را در شرایط مختلف عملیاتی داشته و این پایلوت شباهت های زیادی به واحد صنعتی دارد و داده های مورد نیاز برای طراحی واحد جدید را می تواند فراهم نماید.

ایوک پور با بیان این که طرح احداث کارخانه تولید کک آندی در مسیر صنعتی شدن بوده و تخصیص خوراک این کارخانه با همکاری پژوهشگاه نهایی شده تصریح کرد: گزارش های زیست محیطی و مجوز آن با مشاوره پژوهشگاه اخذ شده است. همچنین بررسی های اولیه در زمینه احداث کارخانه انجام گرفته و در حال حاضر تهیه اسناد مناقصه بین المللی در حال انجام می باشد و امیدواریم تا تابستان سال آینده مراحل مناقصه این پروژه نیز به اتمام برسد و احداث کارخانه هر چه سریعتر انجام شود.

مدیر طرح کک نفتی با اشره به انتخاب شرکت فرانسوی اکسنس برای تهیه گزاش امکان سنجی گفت: پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان مشاور بر روند فعالیت های فنی تهیه گزارش توسط این شرکت فرانسوی نظارت داشته و تمام مدارک ارسالی از سوی این شرکت مورد بررسی قرارگرفته و پیشنهادات و نظرات متناسب از سوی پژوهشگاه به سازمان ایمیدرو منتقل شده است.

وی به مراحل مختلف امکان سنجی این پروژه اشاره کرد و افزود: امکان سنجی این پروژه شامل دو فاز می باشد که انتخاب ساختار فرایندهای مناسب برای تولید کک نفتی با لحاظ نمودن شرایط اقتصادی مناسب فاز اول این امکان سنجی به حساب می آمد. فاز دوم این امکان سنجی، شامل بررسی ساختار منتخب، تخمین دقیق تر هزینه ها و زیرساختهای مورد نیاز و آنالیز اقتصادی بود. نتایج نهایی امکان سنجی بیانگر فاکتورهای اقتصادی قابل توجه و بالا برای این واحد می باشد.

ایوک پور به بیان این که کارخانه قرار است در منطقه آزاد اروند احداث شود بیان داشت: این کارخانه در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار با ظرفیت ۲۷ هزار بشکه احداث خواهد شد که از این میان ۲۰ هزار بشکه آن ته مانده برج تقطیر در خلاء پالایشگاه ابادان است و حدود ۷ هزار بشکه آن به عنوان خوراک جانبی از ته ماند سنگین و پالایش شده یکی از واحدهای پالایشگاه اراک تامین می گردد. از محصولات با ارزش این کارخانه می توان به کک نفتی آندی، دیزل با استاندارد یورو ۵ و نفتا به عنوان خوراک پتروشیمی اشاره نمود.

وی با تاکید بر این که کک سازی از دو جنبه برای کشور حایز اهمیت و بسیار استراتژیک است افزود: مورد اول تولید کک نفتی مورد نیاز صنایع به خصوص صنایع فلزی است که تا کنون برای رفع این نیاز به میزان قابل ملاحظه ای کک از دیگر کشور ها وارد ایران شده است. مورد دوم که می تواند جنبه بسیار مثبتی را در بر داشته باشد ارتقاء کیفیت نفت کوره است.

وی پژوهشگاه را در زمینه فرآیند کک سازی توانمند دانست و تصریح کرد: با توجه به تجربیات پژوهشگاه در زمینه کک سازی، وجود تجهیزات آزمایشگاهی و پایلوتی و تخصص های مختلف موجود در گروه های مختلف پژوهشگاه، امکان انجام طیف وسیعی از همکاری ها در این حوزه با بخش های خصوصی و یا دولتی فراهم می باشد.

ایوک پور ادامه داد: فعالیت هایی مانند نمونه گیری، آنالیز و بررسی خوراک، تست های پایلوتی، انجام امکان سنجی اولیه، تهیه گزارش زیست محیطی و در نهایت تهیه بسته طراحی فرایند و مهندسی پایه واحد کک سازی و همچنین تهیه اسناد مناقصه ساخت از جمله مواردی است که تجربیات پژوهشگاه می تواند بسیار سودمند واقع شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی