رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

توصيه‌هايي كاربردي براي كاهش مصرف برق كولرهای آبی و گازی

بررسی های صورت گرفته نشانگر آن است كه حدود ۲۶ درصد از برق مصرفی در خانه ها مربوط به وسايل سرمايشی است.

بررسی های صورت گرفته نشانگر آن است كه حدود ۲۶ درصد از برق مصرفی در خانه ها مربوط به وسايل سرمايشی است.
به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ كولرها یكی از پرمصرف ترین وسایل برقی خانگی در فصل های گرم سال هستند.

در واقع كولرها كه از تنوع بسیاری هم برخوردار هستند، جزو وسایل حذف نشدنی در زندگی امروزه قراردارند.

بررسی های صورت گرفته نشانگر آن است كه به صورت میانگین ۲۶ درصد از برق مصرفی در خانه ها مربوط به وسایل سرمایشی است كه البته این میزان در مناطق مختلف آب و هوایی و نیز با توجه به نوع مصرف و فرهنگ خانوار متفاوت است.

به طور كلی این نوع وسایل را می توان به دو بخش كولرهای گازی و كولرهای آبی تقسیم بندی كرد.

این توصیه ها را جدی بگیرید!

همچنین موارد دیگری مانند تمیز كردن فیلترهای كولر و نصب سایبان روی كولر می تواند هزینه های مربوط به كولر گازی را كاهش دهد ولی در هر صورت توجه داشته باشید كه هزینه كم مصرف ترین كولر گازی حدوداً ۴ برابر هزینه كولرهای آبی است. بنابراین تا حد امكان سعی كنید مصرف كولر گازی را به حداقل برسانید.

همچنین بهتر است كولر گازی خود را بین ۲۳ تا ۲۵ درجه تنظیم كنید تا از این طریق مصرف برقتان به صورت چشمگیری كاهش پیدا كند.

كولرهای آبی هزینه كمتری نسبت به كولرهای گازی دارند وانرژی كمتری مصرف می كنند، ولی رعایت نكات زیر باعث می شود كه هزینه استفاده از این كولرها، نسبت به قبل كاهش بیشتری پیدا كند.

درخصوص كولرهای گازی باید گفت كه استفاده از این كولرها، هزینه برق شما را به شدت افزایش می دهد بنابراین تا حد امكان از آن استفاده نكنید و یا در صورت لزوم در ساعات اوج بار از آن ها استفاده نكنید، همچنین نصب كندانسورهای كولرگازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی این كولرها خواهد شد؛ علاوه بر این موارد به این نكته نیز توجه كنید كه برای استفاده از كولر گازی بهتر است كولرهای دارای آرم استاندارد و با رتبه انرژی بالا انتخاب شود، در صورتی كه از یك كولر گازی با رتبه A به جای كولر با رتبه G استفاده شود بیش از ۴۰ درصد در میزان مصرف برق صرفه جویی خواهد شد.

 *در خصوص كولرهای آبی سعی كنید هر سال پوشال ها را تعویض كنید، چون این كار باعث می شود كولر انرژی كمتری مصرف كند.به طور معمول این اقدام باعث كاهش ۱۰ درصدی مصرف برق كولرهای آبی می وشد.

* -سعی كنید در طول روز كولر را روشن نگذارید و همچنین از دور آهسته كولر استفاده كنید.

* با نصب یك سایبان روی كولر، از اتلاف انرژی جلوگیری كنید.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی