رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

ایجاد بانک تخصصی صنعت پتروشیمی

صنعت پتروشيمی از صنايع مادر و اشتغال زا مي باشد و کشورمان برای توسعه صنعت پتروشیمی برنامه ریزی های متعددی داشته است و در این راستا قرار است بانک تخصصی صنعت پتروشیمی ایجاد ‌شود. به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از شانا، صنعت پتروشيمي از صنايع مادر و اشتغال زا مي باشد […]

صنعت پتروشيمی از صنايع مادر و اشتغال زا مي باشد و کشورمان برای توسعه صنعت پتروشیمی برنامه ریزی های متعددی داشته است و در این راستا قرار است بانک تخصصی صنعت پتروشیمی ایجاد ‌شود.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از شانا، صنعت پتروشيمي از صنايع مادر و اشتغال زا مي باشد كه به عنوان تغذيه كننده ساير بخش هاي صنعت مي تواند به عنوان موتور حركت اقتصاد كشورهای در حال توسعه نقش اساسي را ايفا کند. در حال حاضر توليد كنندگان عمده پتروشيمي آمريكا، كشورهاي اروپاي و عربستان صعودي است. مسائل زيست محيطي باعث شده كه كشورهاي اروپايي بسياري از كارخانجات توليد محصولات پتروشيمي را به كشورهاي جهان سوم منتقل کرده يا ديگر برنامه اي براي افزايش ظرفيت نداشته باشند در نتيجه انتظار مي رود در آينده كشورهایی نظيرعربستان، ونزوئلا، ايران و كشورهای خاورميانه توليد كننده عمده مواد پتروشيمي باشند.

 بنابراین گزارش، صنايع پتروشيمی در ايران قدمتي نزديك به ۴۰ سال دارد. تاسيس بنگاه شيميايي و به  دنبال آن آغاز عمليات احداث كارخانه كود شيميايي در سال ۱۳۳۸ موجب پيدايش اين صنعت در ايران شد. در سال ۱۳۴۳ به منظور تمركز و توسعه اين صنعت، شركت ملي صنايع پتروشيمي تاسيس شد و كار خود را آغاز كرد. هدف از تاسيس اين شركت، توليد فرآورده هاي پتروشيمي و شيميايي از نفت، مشتقات نفتي، گازهاي طبيعي و ساير مواد خام، اعم از آلي و معدني بود.

 این گزارش می افزاید: محصولات پتروشيمي در ساخت موادي نظير لاستيكها، پلاستيكها، شوينده ها، كودها، چسبها، اسيدها، رنگها، سموم و الياف مصنوعي كه هر كدام ماده اوليه صدها مواد ديگر هستند، مورد استفاده قرار مي گيرند و کشورمان برای توسعه صنعت پتروشیمی برنامه ریزی های متعددی داشته است و در این راستا قرار است بانک تخصصی صنعت پتروشیمی ایجاد ‌شود.

این گزارش در این زمینه به نقل از سعید باستانی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نوشته است: “مهم‌ترین اقدام‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال ۹۵ در حوزه بین‌الملل، به‌ویژه دوره پسابرجام پیگیری تسهیل زمینه‌های سرمایه گذاری (داخلی و خارجی) با تاکید سرمایه گذاری مستقیم خارجی و برنامه‌ریزی جهت ایجاد زیرساخت‌های لازم در قطب‌های جدید توسعه صنعت پتروشیمی کشور بوده است.

ظرفیت اسمی تولید پتروشیمی در سال ۹۶ به حدود ۷۲میلیون تن افزایش می‌یابد، تسهیل در فرآیند تامین مواد اولیه، کمک به ایجاد کنسرسیوم صادراتی برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی، ایجاد بانک تخصصی صنعت پتروشیمی ، معرفی زنجیره ارزش کامل به سرمایه گذاران، مشارکت سرمایه گذاران خارجی و شرکت‌های معتبر پتروشیمی از جمله راهکارهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی است.”

 یادآور می شود: بر اساس اظهارات مرضیه شاهدایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران ۶ طرح پتروشیمی شامل لرستان، مهاباد، شهدای مرودشت، کارون فاز دوم، ارومیه و تخت جمشید در سال ۹۵ افتتاح شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی