رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۶ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 18 May

آب با ارزش ترین ماده دنیا

دانشمندان برای تعیین ارزش زمین، از بین صد ماده مهم در کره زمین که بیش از نود درصد ارزش این کره (که تنها خانه ماست)، آب حایز رتبه نخست شد.

دانشمندان برای تعیین ارزش زمین، از بین صد ماده مهم در کره زمین که بیش از نود درصد ارزش این کره (که تنها خانه ماست)، آب حایز رتبه نخست شد.

حتی با ارزش تر از نفت، طلا، پلاتین و اورانیومبدون نفت می توان زنده ماند اما بدون آب نه. کشور کانادا برنامه ملی بسیار جامع بهداشتی و حفاظتی با هدف صادرات آب برای آینده تدوین کرده است.

عمارات متحده عربی اولین اقدام جابجائی آب را با انتقال کوهای یخ از قطب به دریا شروع کرد. اگر قرار باشد آب مهمترین ماده تجارتی بشود، آزمایش کردن کیفیت آب برای صادرات با علم امروز بسیار آسان خواهد بود.

نتایج مطالعه متخصص آلمانی آب که در کارگاه آموزشی سالن اطاق بازرگانی ارایه شد بسیار تکان دهنده بود.

یک لیوان از آب استان خوزستان دارای کیفیت استاندارد برای مصرف در بخش کشاورزی نیست، همینطور آب شرب. چرا که منشا اصلی اکثریت بیماری ها ابتدا آب است بعد غذا. پس برای صادرات آب در آینده فقط کمیت مهم نخواهد بود بلکه کیفیت است که مجوز صادرات آب را تعیین خواهد کرد.

در آینده قدرت کشورها را میزان صادرات آب تعیین خواهد، و اگر قرار باشد یک جنگ جهانی خانمان سوز دیگر اتفاق بیافتد، جنگ برای آب خواهد بود. منشا آب بسیاری از کشورها خارج از جغرافیای آنهاست، و این مشکل بزرگی است که سیاستمداران این کشورها در آینده با آن مواجهه خواهند بود ولی قبلا به اهمیت این موضوع ژئوپلوتیکی پی نبرده بودند.

یا باید آبی را که قبلا استفاده می کردند بخرند و یا در محاصره قطع آب توسط کشورهای همجوار دارای آب قرار بگیرند….. و شاید پس از آن خاک هم در حجم بسیار زیاد تجارت شود، که خدا کند نشود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی