رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

تبرید

در کتاب های چین قدیم از چگونگی نگهداری یخ مطالبی به دست آمده است که تبرید را به عنوان یک حرفه شناخته شده در هزاران سال قبل معرفی می کند. همچنین گفته اند: که روس ها و یونانی ها برف فشرده را در انبارها نگهداری ودر فصول گرم از آن استفاده می کردند.

در کتاب های چین قدیم از چگونگی نگهداری یخ مطالبی به دست آمده است که تبرید را به عنوان یک حرفه شناخته شده در هزاران سال قبل معرفی می کند. همچنین گفته اند: که روس ها و یونانی ها برف فشرده را در انبارها نگهداری ودر فصول گرم از آن استفاده می کردند.

هندی ها مصری ها وایرانی ها با پر کردن ظروف سفال ازآب و نگهداری آن در محفظه های مخصوص ، آب سرد و یخ تهیه می کردند.

اما حمل قطعات یخ به وسیله کشتی و نگهداری آن در انبارها که بین سال های ۱۸۱۰الی ۱۸۵۰میلادی رواج پیدا کرد و استفاده از برودت را در سطح وسیعی گسترش داد ، به عنوان تاریخ پیدایش تبرید ثبت شده است. در همین سال ها شخصی به عنوان roduT با ساختن یک سردخانه که از خاک اره بجای عایق استفاده کرده بود قدم موًثری جهت حمل و نگهداری یخ برداشت .

حمل یخ به نقاط مختلف دنیا و استفاده از آن بتدریج عادات و زندگی مردم را تغییر داد تا اینکه در سال ۱۸۸۰اولین ماشین تبرید که با دست کار میکرد در سال ۱۸۳۴ در انگلستان ساخته شد.

در سال ۱۸۵۱ یک مخترع آمریکائی ماشین یخسازی خود را که از هوا بجای مبرد استفاده می شد عرضه کرد و در سال ۱۸۶۰ نیز اولین ماشین اتر سولفوریک برای ایجاد تبرید در استرالیا ساخته شد که در صنایع نوشابه سازی مورد استفاده قرار می گرفت.

در اوایل سال ۱۸۹۰ تبرید مصنوعی رواج یافت و سیستم های مختلف تبرید از جمله “سیستم تبرید مکانیکی” ( تراکمی ) عمومیت یافت وسیستم تبرید جذبی نیز در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

در اوایل قرن نوزدهم کمپرسورهای سیستم های تراکمی هنوز با بخار کار می کردند سرعت آن ها در حدود ۵۰ دور در دقیقه بود.

در سال ۱۹۰۳ انجمن ماشین آلات تبرید ودر سال ۱۹۰۴ انجمن مهندسین و متخصصین تبرید به وجود آود.

در سال ۱۹۰۵ که کمپرسور دو زمانه به ثبت رسید تا سال ۱۹۱۱ که تکمیل گردید سرعت آن از ۱۰۰ به ۳۰۰ دور در دقیقه افزوده شد ودر سال ۱۹۱۵ اولین کمپرسور مدرن دو زمانه ساخته شد و تا ۱۹۴۰ بخوبی از آن استفاده می شد ودر همن سال ها بود که تولیدات صنایع تبرید و تهویه مطبوع به نقطه اوج خود رسید و دستگاههی تبرید صنعتی و خانگی به مزان قابل توجهی تولید شد.

تا سال ۱۹۶۰ که خراب نشدن غذاها در اثر انجماد بثبوت رسید، تسهیلات و تغییراتی در ساختمان سردخانه ها بهوجود آمد.

در چند ساله اخیر نیز پیشرفتهای فراوانی در صنعت تبرید حاصل گردیده که تاً ثیر مستقیم آانها بر زندگی انسانها کاملاٌ مشهود است.

موارد استفاده از تبرید

زمانی از صنعت تبرید فقط برای تهیه یخ استفاده می شد ولی امروزه برای تهیه و نگهداری مواد غذائی بطور موً ثر ودر عملیات صنعتی و تهویه مطبوع برای خنک سازی در سطح وسیعی از تبرید استفاده می شود.

کاربرد تبرید در رشته های مختلف صنعتی و زندگی موجودات زیاد بوده ولی بطور خلاصه می توان آنها را به چهار دسته تقسیم کرد :

 

۱_ در تهیه و نگهداری مواد غذایی

۲_ در صنایع شیمیائی

۳_دستگاههای سرد کننده خانگی و مخصوص

۴_ در تهویه مطبوع و تهویه صنعتی

 

 ۱_ تهیه غذا : مراحل مختلف این امر را در تهیه و نگهداری و توزیع ، می توان خلاصه کرد باین معنی بعضی از مواد غذائی مثل : انواع گوشت و سبزیجات و میوه جات که در زمانی از سال فراوان است میتوان در سردخانه ها نگهداری ودر فصول دیگر آنها را به بازار عرضه کرد .

بعضی دیگر از مواد غذائی روزانه مثل : شیر و بستنی نیز بدون استفاده از دستگاههای سردکننده قابل استفاده نخواهند بود. مثلاٌ : وقتی شیر در مزرعه و گاوداریها دوشیده میشود تازه  باشند استفاده میشود واگر لازم باشد که گوشت بصورت انجماد صادر شود بایستی در حدود صفر تا F° ۱۰- منجمد شود .

دستگاه های سردکننده نه تنها در ساختمان ها بلکه در وسایل حمل ونقل نیز مورد استفاده قرار میگیرند مثلاٌ : وقتی که ماهی صید میشود تا زمانیکه کشتی به بندر برگردد واز آنجا به سردخانه ها منتقل شود در این مدت سردکردن و نگهداری ماهی در کشتی یک امر حیاتی است.

در داخل کشتی سرد کردن ماهی به وسیله یخ ونگهداری آن برای مدت کوتاه امکان پذیر است ، منتها انجماد سریع بوسیله دستگاههای داخل کشتی ، در کیفیت وسالم ماندن ماهی کمک موً ثری می کند.

کارخانجات تهیه مشروبات و نوشابه وآب میوه نیز ملزم به استفاده از وسایل تبرید هستند بخصوص طعم نوشابه ها در حالت سردی بهتر و گواراتر هستند.

در موقع تهیه آب پرتقال وحتی سایر آب میوه ها برای اینکه مزه بهتری داشته باشند آنها را در فشار کمتری می جوشانند وجهت نگهداری ، درجه حرارتی معادل F° ۵ پیشنهاد برای توزیع نیز وسائل حمل و نقل خنک لازم است .

بعضی از سبزیجات وحبوبات تازه مثل لوبیا و نخود وباقلای سبز و حتی بعضی از میوه جات مثل سیب ، گلابی و پرتقال و انگور در سردخانه هائیکه دارای کویل های سردفن دار هستند در درجه حرارت بالای F°۳۲ برای مدت چند ماه نگهداری می شوند .

فریزرهای خانگی نبز قادر به نگهداری بعضی از این مواد غذائی در حالت انجماد هستند.

 

۲_صنایع شیمیایی : قسمت وسیعی از کاربرد تبرید در صنایع شیمیائی است و بعلت متفاوت بودن تاًسیسات شیمیائی ، دقت و تخصص کافی در این رشته مورد نیاز است.

خدماتی که به وسیله تبرید در عملیات مختلف صنایع شیمیائی سرویس می شوند عبارت اند از :

جدا کردن گازها

نگهداری مایع در فشار کم

تقطیر گازها

عملیات سرد کردن

رطوبت گیری از هوا

دفع حرارت در تحولات شیمیائی

جدا سازی ماده از محلول

کنترل تخمیر ترکیبات شیمیائی

 

در حرفهً داروسازی نیز برای تهیه انواع مختلف دارو به خصوص برای نگهداری خون با گروه های مختلف که در یخچال های مخصوصی به نام بانک خون نامیده می شود در سطح وسیعی از فن تبرید استفاده می شود.

از دیگر مصارف مخصوص تبرید در سالن های اسکی روی یخ استکه با عبور ماده سرما زا و ایجاد برودت از داخل لئله هائیکه در کف سالن جاسازی شده اند آب موجود در کف سالن منجمد می شود .

در ساختمان های بتنی به خصوص در ایجاد سدها نیز از اعمال سرد کردن بتن قبل از بتن ریزی یعنی کم کردن حجم مخصوص آن ودر نتیجه فشردگی بیشتر ذرات در همدیگر و استحکام و مقاومت سد در مقابل فشار آب دریا که از ضروریات زندگی امروز انسانها میباشد ودر آینده نیز مسئله مهمی برای ادامه زندگی بشر خواهد بود با استفاده از تبرید امکان پذیر است .

به این ترتیب که با انجماد آب شور دریا و جدا شدن نمک از یخ و آب کردن مجدد یخ وتبدیل آن به آب شیرین یکی از روش های ساده شیرین کردن آب دریل است.

اسفاده روز افزون یخ در رستورانها و منازل و صنایع ، ساخت انواع ماشینهای یخساری را افزایش داده در نتیجه تهیه یخ باندازه و فرمهای مختلف خود یکی از کاربردهای موً ثر تبرید بشمار می رود .

 

۳_ مورد استفاده تبرید در تهویه ساختمان ها : تهویه ساختمان ها به منظور رفاه و سلامتی ساکنین آن یک امر ضروریست که این عمل در ساختمان های مسکونی بنا و تهویه مطبوع ودر کارخانجات مراکز صنعتی بنام تهویه صنعتی نامیده می شود.

در تهویه مطبوع تابستانی که منظور اصلی سردکردن هوای داخل ساختمانها است از دستگاههای تبرید تراکمی و یا جذبی در سطح وسیعی استفاده م یشود.

 

۴-  تهویه صنعتی: این موضوع نیز بعنوان یک امر حیاتی در کارخانجات و آزمایشگاههایی مانند: کارخانه چوب ،کارخانجات ذوب آهن _ کارخانجات نساجی و امثال آنها مورد نیاز است که در آنجا نیز قسمت عمده عملیات به خصوص در فصول گرم با دستگاه های تبرید خواهد بود.

گرداوری شده توسط گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از پرتال تخصصی تاسیسات مکانیکی ساختمان

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی