رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

پایدارترین شرکت های سال ۲۰۱۷

در حالی که سال ۲۰۱۶ بین گرم ترین سال ها در رتبه دوم قرار دارد و با توجه به موضوعاتی نظیر بالا بودن دستمزد کارهای اجرایی و تنوع در روش های کسب اطلاعات، شاید کنجکاو باشید تا بدانید که کدامیک از شرکت ها به پایداری در بازار کسب و کار اهمیت بیشتری داده اند.

در حالی که سال ۲۰۱۶ بین گرم ترین سال ها در رتبه دوم قرار دارد و با توجه به موضوعاتی نظیر بالا بودن دستمزد کارهای اجرایی و تنوع در روش های کسب اطلاعات، شاید کنجکاو باشید تا بدانید که کدامیک از شرکت ها به پایداری در بازار کسب و کار اهمیت بیشتری داده اند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از موفقیت، از سال ۲۰۰۵ شرکت نایتز، مجله و شرکت تحقیقاتی که که در شهر تورنتو واقع شده، لیستی از ۱۰۰ شرکت پایدار در بازار کسب و کار را در دنیا تهیه کرد. مجله نایتز بر اساس اطلاعاتی که در دسترس عموم بود و با توجه به ۱۴ معیار کلیدی به ارزیابی شرکت های بزرگ در زمینه مدیریت منابع انسانی و مالی می پردازد.

شرکت نایتز برای رتبه بندی ۴۰۰۰ شرکت  را با ارزش مالی حداقل ۲ بیلیون دلار مورد برسی قرار داد. بر عهده گرفتن چنین تحقیقات متمرکزی چیزی حدود ۱۰۰۰ ساعت در سال نیاز به صرف وقت دارد. شرکت نایتز تنها نسخه مربوط به سال ۲۰۱۷ را منتشر کرده است و نتایج نهایی را در مجمع جهانی در داووس سوئد اعلام خواهد کرد.

رتبه نخست به هلدینگ آلمانی زیمنس تعلق گرفت که در زمینه های متفاوتی از تأسیسات نیروگاهی گرفته تا دستگاه های تصویربرداری پزشکی فعالیت می کند. زیمنس از نظر مصرف انرژی کارآمدترین شرکت بوده که نسبت به شرکت های دیگر بیشترین بازده را به ازای مصرف هر کیلوات انرژی داشته است. این شرکت در بین ۱۴ فاکتور انتخابی رکوردار بوده و تقریبا در همه فاکتور های انتخابی بالاترین رتبه را به دست آورده است.

برای نمونه زیمنس در فاکتور تولید کمترین مقدار کربن و داشتن کمترین اخراجی کارکنان در بهترین رتبه بوده است. این مجموعه بخش مجزا و در حال گسترشی را صرف ایجاد زیرساخت های سازگار با محیط زیست کرده است. سیستم های سرمایشی و گرمایشی سبز جزء تلاشهای مؤثر در این زمینه می باشد.

شرکت بیمه استوربرند ای اس ای از نروژ در رتبه دوم این لیست قرار گرفت. در بین همه فاکتورها استوربرند در زمینه دستمزد اجرایی بالاترین رتبه را داشته است. دستمزد مدیرعامل شرکت استوربرند فقط دوازده برابر کارمندان عادی این شرکت می باشد. شاید این فاصله در دستمزد زیاد به نظر بیاید ولی در میان شرکت های فعال در MSCI، بازار جهانی سهام که طیف گسترده ای از شرکت ها را در سرتاسر دنیا معرفی می کند، مدیرعاملانی هستند که  ۱۱۵ برابر کارمندانشان دستمزد دریافت می کنند.

توبی هیپز مؤسس شرکت نایتز و منتقد حقوق های فضایی مدیر عاملان می گوید:”مردم اسکاندیناوی در فعالیت های تجاری عقلانی تر عمل می کنند. هنوز مدرک علمی قانع کننده ای را ندیده ام که نشان دهد که با پرداخت دستمزد بیش از اندازه بازده بیشتری خواهی داشت.”

سیسکو، شرکت شبکه فن آوری از آمریکا از بین ۱۰۰ شرکت برگزیده در رتبه سوم قرار گرفت. این شرکت به ویژه در بیشتر ارزیابی های مختلف  شرکت نایتز عملکرد خوبی از خود نشان داده است: بنا بر گفته های هیپز ۳۸% از مدیران ارشد شرکت سیسکو را زنان تشکیل می دهند.

در حالی در بین شرکت های فعال در بازار جهانی سهام بالاترین درصد ۲۱% است. در حال حاضر شرکت نایتز تنوع نژادی را در مطالعات خود جای نداده است چرا گه به گفته هیپز اطلاعات موجود در این زمینه موثق نیستند و زمان زیادی نیاز است تا اطلاعات مستند به دست بیاید.

هیپز به چندین مورد اشاره می کند که ۱۰۰ شرکت برتر جهانی را از کشورهای فعال در بازار جهانی سهام (ACWI) متمایز می کند. در ۸۰% صد موارد  از ۱۰۰ شرکت جهانی مدیران ارشد پاداش بالاتری دریافت خواهند کرد اگر عملکرد شرکت آنها با اهداف پایداری مطابقت داشته باشد در حالی که در بازار جهانی سهام تنها به ۲۳% از شرکت ها چنین پاداشی پیشنهاد می شود. از طرف دیگر در بین شرکت جهانی متوسط دستمزد مدیر عاملان ۸۰ برابر کارمندان پایه می باشد این در حالی است که در بازار جهانی سهام متوسط دستمزد مدیرعاملان ۱۱۵ برابر کارمندان متوسط آن شرکت است.

دستمزد بازنشستگی در ۱۰۰ شرکت برتر جهانی برای هر کارمند نسبت به شرکت های بازار جهانی سهام (ACWI) تقریباً دو برابر است. در بین ۱۰۰ شرکت برتر جهانی ۲۸% کرسی های هیئت مدیره توسط زنان اشغال شده است این در حالیست که در شرکت های بازار جهانی سهام تنها ۲۱% از این کرسی ها به زنان اختصاص دارد.علاوه بر این شرکت های برگزیده در این لیست ۲۵% بیشتر در مصرف انرژی کارآمد عمل کرده اند.
ممکن است که فکر کنید شرکت هایی که سرمایه گذاری سنگینی بر روی پایداری دارند متحمل هزینه های بیشتری شده و سودآوری کمتری دارند. اما شاخص سهام این ۱۰۰ شرکت چیز دیگری را نشان می دهد. اگر کسی در سال ۲۰۰۵ تنها ۱۰۰ دلار در یکی از این شرکت ها سرمایه گذاری کرده باشد این عدد در سال ۲۰۱۶ به ۲۳۲ دلار رسیده است.

این در حالی است که اگر کسی در یکی از شرکت ها ی برتر ACWI سرمایه گذاری کرده باشد این عدد به ۲۰۸ دلار رسیده است. به عبارت دیگر بازده ۱۰۰ شرکت برتر ۲۴% بیشتر از شرکت های ACWI است.

شرکت هایی که بزرگترین سهم را در این داشته اند به ترتیب آمریکا (۱۹)، فرانسه (۱۲)، بریتانیا (۱۱)، کانادا(۶)، آلمان (۶)، هلند (۵) می باشند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی