رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

تفکیک وزارت صنعت ضروری است
یحیی آل اسحاق:

تفکیک وزارت صنعت ضروری است

وزیر بازرگانی دولت سازندگی گفت: تفکیک بازرگانی از وزارت صنعت تصمیم درستی بوده و از الزامات رشد اقتصادی و پیشرفت کشور است.

وزیر بازرگانی دولت سازندگی گفت: تفکیک بازرگانی از وزارت صنعت تصمیم درستی بوده و از الزامات رشد اقتصادی و پیشرفت کشور است.

 به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از  مهر، یحیی آل اسحاق، وزیر بازرگانی دولت سازندگی درباره تصمیم دولت برای تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این تفکیک از تصمیمات درست در حوزه بازرگانی بوده و برای رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای کشور الزامی است.

وی تاکید کرد: تفکیک سه وزارتخانه نه تنها لازم بلکه ضروری هم هست.

آل اسحاق با اشاره به اینکه مسئله بازرگانی در تمام حوزه ها در اقتصاد تاثیر گذار است بیان کرد: بازرگانی کشور در رابطه با تولید جایگاه جدی دارد. این بخش از اقتصاد در رابطه با مسائل منطقه‌ای و بین المللی نقش بسیار پررنگی داشته و در معیشت مردم نیز موثر است. از سوی دیگر بازرگانی موضوعی است که در ارتباط با نظام توزیع و نظام مدیریت واردات و صادرات و همچنین تعادل نظام اقتصادی کشور بسیار مهم است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی افزود: پس از ادغام وزارت صنعت با وزارت بازرگانی جایگاه بازرگانی خارجی ایران  به عنوان یکی از ارکان اصلی ارزآوری و حلقه پایانی تولید افول کرد. در حالی که این بخش نه تنها می‌توانست روابط اقتصادی کشور را بهبود بخشیده و بازارهای از دست رفته را بازگرداند بلکه تضمینی برای روابط سیاسی نیز بود.

این فعال اقتصادی با اشاره به جایگاه بازرگانی در امر تولید گفت: آنچه بخش تولید طی این سالها با آن مواجه بود، کاهش روابط تجاری و در نتیجه انبار شدن محصولات بود.

خلا این وزارتخانه  در بازارهای مختلف کشور کاملا مشهود است و چون وزارت صنعت ، معدن و تجارت نتوانسته در زمینه تجارت و بازرگانی نقش خود را درست ایفا کند دولت مجبور شده است تا در تمام جزییات بازاریابی و فروش و قیمت ‌گذاری و صادرات و ورادات دخالت کند.

وی تاکید کرد: نگاه اشتباه مسئولان فعلی وزارت صنعت ، معدن و تجارت به بخش بازرگانی باعث سیاست‌گذاری‌های غیراصولی و نادرست شده و در نهایت صنعت و تجارت خارجی ایران را با چالش های جدی مواجه کرده است چون این افراد اعتقادی به مولد بودن بخش بازرگانی ندارند و به همین دلیل آن را از اولویت هایشان خارج کرده اند.

آل اسحاق اظهار کرد: مبحث بازرگانی در تمام زنجیره تولید نقش اصلی را ایفا می کند و تضعیف این مبحث از سفارش و تهیه مواد اولیه تا ثبت سفارش و بازاریابی برای فروش محصول نهایی و حمل و نقل و بیمه و … مشکلات عدیده ای ایجاد کرده است.

وی در ادامه گفت: نظام واردات کالاهای اساسی و ذخیره سازی آنها و تنظیم بازار به عهده بازرگانی است. در اهمیت این بخش از اقتصاد همین بس که بیشترین تمرکز برای تحریم ایران قفل کردن مسیرهای بازرگانی ایران بود. همبرای خرید کالاهای مورد نیاز و هم برای فروش محصولات تولیدی کشور اولین اقدام بستن مسیرهای تجاری ما بود.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی کار بازرگانی را کار مولد به حساب نمی آوردند. تنها صفت تبدیل مواد به محصول را مولد صنعت می دانند در حالی که بدون بازرگانی در اغلب قسمت های تولید بدون مواد اولیه خواهد ماند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی