رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 23 April

کپسول آتش نشانی

سه ضلع آتش در حقیقت یک چهارضلعی است چون چهار عنصر باید حاضر باشند تا آتش به وجود بیاید. اکسیژن برای حفظ آتش، گرما برای افزایش ماده ای که باید به دمای اشتعال برسد، سوخت برای پشتیبانی از احتراق و واکنش شیمیایی بین این سه عنصر. حذف هر کدام از این چهار عنصر باعث خاموش شدن آتش میشود

سه ضلع آتش در حقیقت یک چهارضلعی است چون چهار عنصر باید حاضر باشند تا آتش به وجود بیاید. اکسیژن برای حفظ آتش، گرما برای افزایش ماده ای که باید به دمای اشتعال برسد، سوخت برای پشتیبانی از احتراق و واکنش شیمیایی بین این سه عنصر. حذف هر کدام از این چهار عنصر باعث خاموش شدن آتش میشود

 

 

فکر پیشگیری از آتش از اینجا آمده است که باید این چهار عنصر را از یکدیگر جدا نگه داریم.

همه آتش ها شبیه هم نیستند. سوخت های مختلف آتش های متفاوتی ایجاد می کنند . نیاز به انواع مختلفی از مواد خاموش کننده آتش وجود دارد.

 

کلاس ای (A) : آتش هایی با مواد احتراق زای عادی مانند کاغذ، چوب، لباس، آشغال و پلاستیک

کلاس بی (B) : آتش های به وجود آمده از مایع اشتعال پذیر مانند گازوییل، بنزین و رنگ. همچنین دارای گازهایی اشتعال پذیر مانند پروپان و بوتان هستند. البته این شامل آتش های حاصل از روغن های خوراکی و گریس نمی شود.

کلاس سی (C): آتش هایی ناشی از تجهیزاتی است که با برق کار می کنند مانند موتورها، ترانسفورمرها و وسایل برقی.

کلاس دی (D) : این نوع آتش سوزی ناشی از فلزات اشتعال پذیری نظیر پتاسیم، سدیم، آلومینیوم و منیزیم است.

کلاس کی (K) : این نوع آتش سوزی ناشی از روغن های خوراکی و گریس هایی مانند روغن های حیوانی و گیاهی است.

 

بعضی از انواع مواد موجود در کپسول آتش نشانی می توانند بیش از یک کلاس از آتش را خاموش کنند. و بنابراین از این نظر هشدار می دهند که کجا استفاده از این مواد خاموش کننده ممکن است برای کاربر خطرناک شود.

 

آب و کف- کپسول آتش نشانی خاموش کننده آتشی که از آب و کف تشکیل شده است با دور کردن عنصر گرما مثلث آتش را جدا می کند. مواد کف زا عنصر اکسیژن را از عناصر دیگر جدا می کنند.

 

کپسول آتش نشانی  برای آتش های کلاس A تنها هستند. آنها نباید در آتش های کلاس B یا C استفاده شوند. تخلیه مواد این نوع از کپسول آتش نشانی می تواند باعث گسترش مایع اشتعال زا در آتش کلاس B می شود یا می تواند باعث خطر شوک انگیز بر روی آتش کلاس C شود.

 

کپسول آتش نشانی کف دار می تواند تنها بر روی آتش های دسته A و B استفاده شوند. آنها برای آتش دسته C استفاده نمی شوند که این به خاطر خطر شوک انگیز است.

 

کپسول آتش نشانی دی اکسید  کربن باعث خاموش کردن آتش می شود با دور کردن عنصر اکسیژن از سه ضلعی آتش و همچنین حذف گرما که با تخلیه بسیار سرد انجام می دهد. دی اکسید کربن می تواند برای آتش های دسته B و C استفاده شوند. آنها معمولا بر روی آتش دسته A موثر نیستند.

 

کپسول آتش نشانی با ماده شیمیایی خشک آتش را به طور مقدماتی با مختل کردن واکنش شیمیایی مثلث آتش انجام می دهد.

 

امروزه گسترده ترین نوع قابل استفاده از کپسول آتش نشانی ماده شیمیایی، ماده شیمیایی خشک چندهدفه است که بر دسته های A، B و C موثر است. این ماده شیمیایی همچنین با ایجاد مانعی بین عنصر اکسیژن و عنصر سوخت بر دسته آتش A عمل می کند.

 

ماده شیمیایی خشک معمولی تنها برای آتش B و C استفاده می شود. مهم است تا از کپسول آتش نشانی مناسب برای نوعی از سوخت استفاده کنیم. استفاده نامناسب  امکان می دهد تا بعد از از اینکه ظاهرا به طور موفقیت آمیزی خاموش شد باز مشتعل شود.

 

ماده شیمیایی تر ماده ای جدید است که با حذف گرما از مثلث آتش آتش را خاموش می کند و جلوی اشتعال دوباره را با ایجاد مانعی بین عناصر اکسیژن و سوخت عمل می کند.

 

کپسول آتش نشانی ماده شیمیایی تر یا دسته K  به طور نوین توسعه یافته است و دارای کارایی بالا برای کارهای پخت و پز تجاری است. بعضی ممکن است همچنین در آتش های دسته A در آشپزخانه های تجاری استفاده شوند.

 

کپسول آتش نشانی با ماده پاک یا هالوژنه دارای مواد هالونی و مواد کاهش دهنده هالوکربن با ازن کمتر و جدیدتر است. آنها با مختل کردن واکنش شیمیایی مثلث آتش خاموش می کند.

 

کپسول آتش نشانی پاک همچنین به طور مقدماتی برای آتش های دسته B و C استفاده می شوند. بعضی از کپسول های آتش نشانی با مواد تمیز بزرگتر می توانند برای آتش های دسته A، B و C استفاده شوند.

 

کپسول آتش نشانی با پودر خشک مشابه ماده شیمیایی خشک است به جز اینکه آنها آتش را خاموش کنند با جدا کردن سوخت از عنصر اکسیژن یا با حذف عنصر گرمای مثلث آتش.

 

به هر حال، کپسول آتش نشانی پودر خشک برای دسته D یا آتش های ناشی از فلزات احتراقی هستند. آنها بر روی همه دسته های دیگر آتش موثر نیستند.

 

کپسول آتش نشانی مه پاش آب پیشرفت جدیدی هستند که آتش را با دور کردن عنصر گرما از مثلث آتش خاموش می کنند. آنها آلترناتیوی برای کپسول آتش نشانی با ماده پاک هستند جایی که آلودگی باعث نگرانی است.

 

کپسول آتش نشانی با مه پاش آب ابتدا برای آتش های دسته A استفاده می شوند گرچه استفاده از آنها برای آتش های دسته C نیز مفید هستند.

 

کپسول آتش نشانی ماده خشکی که به طور گلوله کار می شود آتش را ابتدا با مختل کردن واکنش شیمیایی مثلث آتش خاموش می کند. مانند کپسول های آتش نشانی با ماده شیمیایی خشک با فشار کم است که ماده شیمیایی خشک چند هدفی است که برای دسته A، B و C است. این ماده همچنین با ایجاد مانعی بین عنصر اکسیژن و عنصر سوخت برای دسته آتش های A است.

 

ماده شیمیایی خشک معمولی برای فقط آتش های دسته B و C است. مهم است تا از کپسول آتش نشانی مناسب برای نوعی از سوخت استفاده کنید. استفاده از ماده نامناسب می تواند امکان دهد تا از اشتعال دوباره آتش جلوگیری کند که آشکارا به طور موفقیت آمیزی خاموش می کند.

 

 قوانین مبارزه با آتش

فقط یک نکته را به خاطر آورید:

فعال کردن سیستم هشدار و تماس با آتش نشانی با شماره تماس ۱۲۵٫ یا اینکه فردی همچنین کاری را انجام دهد.

 

کمک کردن به هر شخصی که در موقعیت خطر فوری است یا به اینکه ناتوان می باشد تا از ساختمان خارج شود بدون اینکه خطری برای شما داشته باشد.

 

فقط بعد از اینکه این دو مورد کامل شد باید تلاش کنید تا آتش را خاموش کنید.

 

اگر آتش کوچک است زمان برای استفاده از کپسول آتش نشانی در مراحل اولیه وبدوی از نظر مرحله آتش است. یک دفعه که آتش شروع شد، رشد پیدا کرده یا گسترش یافت بهترین راه تخلیه ساختمان و بستن درها و پنجره ها در پشت سر خود است.

 

اگر ایمن از نظر دود مواد سمی هستید اگر آتش در مقدار زیادی بزرگ باشد با دودی از رنگ سیاه یا دودی از مواد شیمیایی ممکن است بهترین راه تلاش نکردن برای خاموشی آتش باشد. نباید تلاش کنید تا آتش را در فضای بسته خاموش کنید. به خاطر داشته باشید که همه آتش ها مونوکسید کربن تولید می کنند که سمی است و بسیاری از آتش ها گازهای سمی تولید خواهند کرد که می توانند حتی در مقیاس کوچک کشنده باشند.

 

اگر راههایی برای فرار دارید باید همیشه با آتش بجنگید حال چه با خروج از محل یا ابزارهای دیگر فراری که در پشت شما قرار دارند. اگر آتش سریع خاموش نمی شود نیاز دارید تا جایی که می توانید سریعا فرار کنید و از اینکه در دام آتش بیفتید جلوگیری کنید.

 

اگر غریزه شما  احساس راحتی نمی کند از اینکه آتش را خاموش کنید تلاشی نکنید و خارج شوید و اجازه دهید تا گروه آتش نشانی این کار را انجام دهد.

 

استفاده از کپسول آتش نشانی

مهم است بدانید که کپسول آتش نشانی را در چه مکان هایی نگه دارید و از چه انواعی نیاز است تا در کارگاه خود نگهداری کنید پیش از اینکه از آن استفاده کنید.

 

کپسول آتش نشانی می تواند سنگین باشد بنابراین ایده خوبی است تا برای برداشتن و نگهداشتن کپسول آتش نشانی تمرین کنید تا ایده ای از وزن آن به دست آورید.

 

زمانی را برای خواندن دستورالعمل ها و هشدارهایی که بر روی برچسب کپسول آتش نشانی قرار دارد صرف کنید. همه کپسول های آتش نشانی شبیه هم نیستند.

 

برای آزادسازی و تخلیه ضامن آن تمرین کنید و پایه آتش خیالی را هدف بگیرید. پین یا اهرم را فشار ندهید. این کار باعث شکستن آب بندی کپسول آتش نشانی و موجب کاهش فشار می شود.

 

هنگامی که زمان استفاده از کپسول آتش نشانی رسید فقط  قانون PASS را به ذهن بیاورید و از آن پیروی کنید:

  • کشیدن (Pull) پین
  • هدف گیری (Aim) نازل یا شلنگ بر پایه آتش از فاصله ایمن
  • فشار دادن (Squeeze) اهرم برای تخلیه ماده موجود در کپسول آتش نشانی

 

شروع در فاصله توصیه شده، نازل را از سمتی از آتش به سمتی دیگر (Sweep) آن حرکت دهید تا زمانی که آتش خاموش شود. حرکت رو به جلو یا اطراف محل آتش، آتش را ضعیف می کند. سطح خاموش شده را از نظر امکان اشتعال مجدد بازرسی کنید.


گردآوری شده توسط گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از تاسیسات آنلاین / پرتال تخصصی تاسیسات مکانیکی ساختمان
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی