رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

مولدهای سرمایشی و گرمایشی

یکی از بخش های مهم اتوماسیون ساختمان کنترل مولدهای سرمایشی و گرمایشی جهت ارائه هوای مطبوع در فضاهای داخلی ساختمان می باشد که با توجه به کاربری ساختمان و حجم هواسازی در آن، نگرشهای متفاوتی وجود دارد.   از جهت فنی با توجه به نوع سیستم سرمایش و گرمایش دیدگاههای کنترلی و مولدهای سرمایشی و گرمایشی […]

یکی از بخش های مهم اتوماسیون ساختمان کنترل مولدهای سرمایشی و گرمایشی جهت ارائه هوای مطبوع در فضاهای داخلی ساختمان می باشد که با توجه به کاربری ساختمان و حجم هواسازی در آن، نگرشهای متفاوتی وجود دارد.

 

از جهت فنی با توجه به نوع سیستم سرمایش و گرمایش دیدگاههای کنترلی و مولدهای سرمایشی و گرمایشی نیز تغییر خواهد کرد به عنوان مثال نحوه نگرش و کارکرد کنترلرها در حالتهای VAV و VAT متفاوت خواهد بود و حتی برای ساختمانهایی که از کولر برای سرمایش و از شوفاژ برای گرمایش استفاده می کنند نیز راه حلهای کنترلی خاصی وجود دارد.

 

متاسفانه در تاسیسات ساختمان های موجود به علت عدم وجود سیستم کنترل هم میزان مصرف انرژی بالا می باشد و هم هیچگونه اطلاعات دقیقی از چگونگی کارکرد تجهیزات وجود ندارد که خود این امر در شب های سرد زمستان و یا در روزهای گرم تابستان مشکل ساز میگردد.

از جمله مزایای اتوماسیون سیستم مولدهای سرمایشی و گرمایشی بالا رفتن طول عمر تجهیزات و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان است.

در این گونه سیستم ها با بهره گیری از کنترلرهای هوشمند و پروتکل های مختلف اتوماسیون ساختمان مانند LON، EIB، BACnet,EnOcean و همین طور Ethernet فرآیند تحت کنترل قرار می گیرد.

در این دیدگاه برای ساختمان های بزرگ نقاط مطلوب از طریق پانلهای اپراتوری نصب شده در فضاهای داخلی به سیستم اعمال میگردد و سیستم با توجه به این نقاط مطلوب انرژی مورد نیاز را تولید می کند.

 نکته قابل توجه این است که سیستم تمامی اطلاعات مربوط به کارکرد اجرای مختلف مولدهای سرمایش و گرمایش را دارد و حالتهای کار و استراحت و یا خارج از سرویس برای تمامی این اجزا قابل تعریف می باشد.


گردآوری شده توسط گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از تاسیسات آنلاین / پرتال تخصصی تاسیسات مکانیکی ساختمان
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی