رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۲۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 6 May

خطوط لوله آبرسانی

از آغاز پیدایش اولین جوامع انسانی تا کنون بدون اغراق اصلی ترین دغدغه انسان دسترسی به منابع آب بوده است و همین دغدغه اولین جوامع انسانی و اولین تمدنها را در کنار منابع آب شیرین به وجود آورد.

از آغاز پیدایش اولین جوامع انسانی تا کنون بدون اغراق اصلی ترین دغدغه انسان دسترسی به منابع آب بوده است و همین دغدغه اولین جوامع انسانی و اولین تمدنها را در کنار منابع آب شیرین به وجود آورد.

 

در اعصار قدیم با توجه به کوچکتر بودن مجتمعهای انسانی که عمدتاً روستائی بودند، بیشترین و مهمترین آب مورد مصرف آب شیرین مورد نیاز برای کشاورزی بود و در کنار آن نیز بشر اولیه از همان آب که آب چشمه سارها و یا رودهای شیرین بود برای آشامیدن استفاده می‌کرد.

 

با پیشرفت جوامع بشری و ایجاد شهرها تامین آب آشامیدنی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت و انسان مجبور شد با ایجاد آبراهه‌های بلند و کوتاه آب را به داخل شهرها منتقل کند. با پیشرفت بیشتر انسان و گسترش بیشتر شهرها و روستاها آبهای شیرین سطحی جوابگوی نیاز انسان نبود و وی را مجبور به حفر چاه برای دسترسی به آب شیرین کرد.

البته با توجه به مشکلاتی که برای انتقال آب چاه ها به روی زمین وجود داشت این آب فقط برای شرب قابل استفاده بود تا اینکه بشر موفق شد با حفر قنات آبهای زیر زمینی را به سطح منتقل کند و شاید از همین زمان انتقال آب به وسیله چیزی شبیه لوله انجام گرفت.

 

برای جلوگیری از ریزش کانالهای قنات قطعات بیضی شکل گلی را در داخل کانالها کنار هم قرار می‌دادند و آب از داخل آنها عبور می‌کرد با این وجود شبیه‌ترین سیستم لوله‌کشی به سیستمهای لوله کشی امروز مربوط به رم باستان است. رمی ها برای انتقال آب در داخل شهر از لوله‌هائی شبیه لوله های امروزی استفاده می‌کردند ولی به دلیل عدم اطلاع از قانون انتقال سطح در مایعات مجبور بودند شیب لوله‌ها را به صورتی یکنواخت در روی زمین رعایت کنند و برای این کار پایه‌هائی را در زیر لوله ها تعبیه می‌کردند.

با بالاتر رفتن سطح علم و با بزرگتر شدن شهرها و لزوم تامین آب بهداشتی شیرین برای آشامیدن و استفاده جوامع شهری سیستم لوله کشی تحت فشار به وجود آمد و برای این کار برای اولین بار از لوله‌های مسی استفاده شد. در کشور ما، ایران نیز برای اولین بار قسمتی از شهر بیرجند با استفاده از لوله‌های مسی لوله کشی شد.

مردم بیرجند برای این کار از لوله‌های مسی به‌جامانده در پادگان متفقین  بعداز جنگ جهانی دوم استفاده کردند و پس از آن نیز شهرهای بزرگ ایران به سیستم لوله کشی آب شیرین مجهز شدند.

همانگونه که ذکر شد اولین لوله‌های مورد استفاده از جنس مس بودند ولی بعد از آن لوله‌های پولیکا با استفاده از مواد پلیمری نفتی ساخته شد و در مراحل بعدی انواع دیگر لوله ساخته شده و برای لوله کشی مورد استفاده قرار گرفت که در مورد آنها به تفصیل توضیح خواهیم داد.

سیستمها و خطوط لوله در ابتدا بیشتر برای مصارف شرب و شهری استفاده می‌شد ولی امروزه با محدودتر شدن منابع آب شیرین و لزوم بهره برداری بهینه از آنها سیستمهای آبیاری تحت فشار برای مصارف کشاورزی توصیه و اجرا می‌گردد و علاوه بر انتقال آب چاه های کشاورزی به وسیله سیستمهای تحت فشار، با ساخت آب بندها و سدها و با استفاده از خطوط لوله از آبهای جاری موجود به بهترین شکل برای کشاورزی استفاده می‌کنند.

گردآوری شده توسط گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از تاسیسات آنلاین / پرتال تخصصی تاسیسات مکانیکی ساختمان
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی