رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۲۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 6 May

لوله های بویلر

لوله های بویلر یا همان Seamless Boiler Tube برای انتقال دود و آتش از پاس های گذر دود بویلر فایر تیوب و برای انتقال آب در بویلر های واتر تیوب مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله های بویلر یا همان  Seamless Boiler Tube برای انتقال دود و آتش از پاس های گذر دود بویلر فایر تیوب و برای انتقال آب در بویلر های واتر تیوب مورد استفاده قرار می گیرد.

 

این لوله ها در قطر ها و ضخامت های مختلف در بازا ر عرضه می شود .یکی از مهترین قسمت های یک بویلر لوله آن است که در اتصال با شبکه جلو و عقب (و یا درام در واتر تیوب ) خورده شده و هر چند سال یک بار باید تعویض شود.

 

لوله مناسب همراه با طراحی مناسب بویلر می تواند باعث شود تا لوله های بویلر تا بیش از ۲۰ سال نیز عمر کنند. ولی در صورت نگه داری نا مناسب بویلر و کیفیت پایین لوله ها حتی دیده شده که در چند هفته اول کار بویلر ، لوله ها و اتصال آن ها با شبکه ها به مشکل بر می خورد و نیاز به تعویض لوله ها به وجود می آید.

 

این امر باعث شده تا بویلر سازان به اهمیت لوله ها پی ببرند.

 

معمولا اگر بویلر به صورت استاندارد و مناسب ساخته شود و شیوه نگه داری مناسبی برای آن اتخاذ گردد حتی تا ۵۰ سال هم عمر می کند و لوله های آن ۲ تا ۳ بار در این بازه تعویض می گردد ولی اگر لوله ها باعث مشکل برای پوسته شود و مداوم تعویض گردند ، عمر کلی خود بویلر نیز کاهش می یابد.

لوله های بویلر در  قطر ، طول و ضخامت متفاوت در بازار عرضه می شود اما سال هاست که قیمت این لوله ها در رنج ۵۰۰ دلار تا ۴۰۰۰ دلار بنا به کیفیت و موارد گفته شده متغیر است. در کشور ایران لوله ها مانیسمان یا مصطلح شده آن ، به نام لوله اهواز نیز در بویلر مورد استفاده قرار می گیرد که به شدت از سمت استاندارد مورد نکوهش است.

 

باید دانست یکی از مهترین پارامتر های خرید بویلر لوله هایی است که سازنده در آن به کار برده است. و از نظر قیمت نیز می تواند حتی تا بیش از ۵ برابر تفاوت قیمتی ایجاد کند.دقت شود در خرید لوله کلمه Average wall thickness و کلمه minimum wall thickness به منظور این نکته بررسی می شود که کمترین ضخامت لوله چقدر است و در قیمت خرید لوله موثر است.

 

استاندارد لوله های بدون درز بویلر معمولا به شرح زیر بیان می گردد:

ASTM A۱۹۲ ASME SA۱۹۲ Carbon Steel Seamless Boiler Tube, DIN۱۷۱۷۵ ST۳۵.‎۸, ST۴۵.‎۸

 

جدول وزن بر اساس قطر داخلی و خارجی لوله های مورد استفاده در بویلر

گردآوری شده توسط گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از تاسیسات آنلاین / پرتال تخصصی تاسیسات مکانیکی ساختمان

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی