رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۰ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 12 May

انرژی های تجدید پذیر

دبیرخانه کمیته ماده ۱۲ دریک ‌نشست کارشناسی، راه‌ های سرمایه ‌گذاری آسان در حوزه احداث نیروگاه انرژی های تجدید پذیر را بررسی کرد.

دبیرخانه کمیته ماده ۱۲ دریک ‌نشست کارشناسی، راه‌ های سرمایه ‌گذاری آسان در حوزه احداث نیروگاه انرژی های تجدید پذیر را بررسی کرد.

 

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق ، در این نشست که به منظور سهولت سرمایه‌ گذاری در احداث نیروگاه‌ های انرژی خورشیدی و انرژی های تجدید پذیر ، رفع مشکلات ناشی از قوانین و مقررات مخل برگزار شد، موضوعاتی هم چون «مشکلات ناشی از قرارداد اجاره زمین»، «حق مرتع مبنی بر عرضه مرتع رایگان برای احداث نیروگاه خورشیدی توسط سازمان جنگل‌ ها» و « امکان به وثیقه گذاشتن قراردادهای PPA  و بهره‌ مندی از تسهیلات بانکی» مطرح شد.

 

به گزارش اتاق ایران، در این نشست ابتدا به طرح مشکلات ناشی از قرارداد اجاره زمین پرداخته شد؛ به این ترتیب که مفاد این قرارداد که موضوع ماده ۳۸ «دستورالعمل ضوابط واگذاری اراضی ملی و دولتی برای طرح ‌های کشاورزی و تولیدی و طرح ‌های غیرکشاورزی» است، مورد بررسی قرار گرفت و درنهایت پیشنهاد «تدوین یک نسخه قرارداد خاص برای انرژی های تجدید پذیر » با درنظر گرفتن موارد زیر مورد توافق اعضای جلسه قرار گرفت: نخست این که مدت قرارداد به سقف زمانی ۲۰ سال افزایش پیدا کند که البته بنا به اظهارات نماینده سازمان امور اراضی، در بخشنامه‌ ای که با استفاده از ظرفیت تبصره ذیل ماده ۴ تدوین شده، این موضوع به نحو دیگری لحاظ شده است. موضوع دیگر مربوط به ماده ۵ قرارداد و ایجاد شفافیت در نحوه محاسبه اجاره‌ بها بود.

 

هم چنین پیشنهاد حذف بندهای ۵ و ۶ ذیل ماده ۶، باموضوع فسخ قرارداد در صورت کشف معدن یا آثار باستانی و نیز حذف بندهای ۷ و   ۱۶ناظر بر رعایت برخی الزامات زیست‌ محیطی که در بطن فعالیت در حوزه تجدیدپذیرها نهفته است نیز مطرح شد که دو مورد اول مورد توافق همه اعضا قرار گرفت. درنهایت در بحث جبران خسارت ناشی از اجرای طرح عمرانی در محل نیروگاه نیز پیشنهاد اصلاح متن قرارداد ارائه شد به ترتیبی که مراتب در مدت مشخصی پیش از اجرای طرح توسط دستگاه مجری به سرمایه ‌گذار اعلام شود و کارشناس دادگستری برای برآورد خسارات به‌ عنوان فرد مورداعتماد دو طرف انتخاب شود.

 

براساس این گزارش در ادامه جلسه موضوع حق مرتع مبنی بر عرضه مرتع رایگان برای احداث نیروگاه خورشیدی توسط سازمان جنگل ها با شرط حفظ امکان چرای احشام در مرتع مطرح شد. در این خصوص نماینده سازمان جنگل ها و مراتع اظهار کرد: این سازمان در مناطق فاقد برق و گاز که باید اقدام به تامین انرژی جایگزین کند از طرح های توسعه انرژی‌ های تجدیدپذیر حمایت می‌ کند و در این راستا در نظر دارد از طرح‌ های احداث نیروگاه‌ های خورشیدی که مرتع حفظ شده و امکان چرای احشام را از بین نمی برد، مبلغی بابت حق‌ مرتع دریافت نکند.

 

درنهایت موضوع امکان به وثیقه گذاشتن قراردادهای PPA و بهره‌ مندی از تسهیلات بانکی بررسی شد و با اظهارات نماینده سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره ‌وری انرژی (ساتبا)، مشخص شد باتوجه به این که به استناد ماده ۶ قانون حمایت از صنعت برق، محل تامین اعتبار این قراردادها تعیین و برای آن در بودجه ‌های سنواتی ردیف مشخص می شود، این قراردادها قابلیت گروگذاری برای دریافت تسهیلات را دارند، اما این اتفاق درحال ‌حاضر صورت نمی‌ پذیرد.

 

برای حل این مشکل، نماینده بانک‌ مرکزی و هم چنین رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران پیشنهاد داد کارگروه تخصصی باحضور ذی نفعان موضوع تشکیل شده و راهکار مناسب را ارائه دهند.

 

هم چنین در راستای تأمین مالی برای اجرای پروژه‌ های تجدیدپذیر از محل صندوق توسعه ملی نیز موضوع اصلاح نظام نامه صندوق ارزی و ریالی توسط نماینده صندوق مطرح شد، به نحوی که برای یک طرح امکان استفاده از هر دو نوع تسهیلات ارزی و ریالی فراهم شود

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی