رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 23 April

راهکارهای خروج از رکود

یکی از مهمترین مشکلاتی که اقتصاد ایران با آن مواجه است رکود حاکم بر آن است که راهکارهای ارائه شده تا به حال نتوانسته اند که راه حلی برای تولید بیشتر و اشتغال شود که این مسئله باعث شده است که ارائه راهکار های جدید مورد توجه باشد.

یکی از مهمترین مشکلاتی که اقتصاد ایران با آن مواجه است رکود حاکم بر آن است که راهکارهای ارائه شده تا به حال نتوانسته اند که راه حلی برای تولید بیشتر و اشتغال شود که این مسئله باعث شده است که ارائه راهکار های جدید مورد توجه باشد.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،در سالهای گذشته اقتصاد کشور در حالت رکود تورمی قرار داشت که برای خارج شدن از این وضعیت دولت ها سعی داشتند تا با اتخاذ سیاست های انقباضی در اقتصاد ، رشد تورم را کنترل کنند و حالا که به گفته مسئولین تورم تک رقمی شده بهترین فرصت برای خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصاد کشور است، اما همچنان این ترس وجود دارد تا با خارج شدن از رکود دوباره تورم روند صعودی داشته باشد.
صندوق بین‌المللی پول در گزارشی از پیش بینی وضعیت اقتصاد ایران منتشر کرده ، رشد اقتصادی ایران در پایان سال گذشته را ۶٫۶ درصد بیان کرده و در این گزارش آمده که اگر تولید نفت در سال ۹۶ به سطح طبیعی خود بازگردد و رشد بخش غیرنفتی ایران نیز در سطح متوسطی قرار گیرد رشد اقتصادی ایران به ۳٫۵ درصد برسد و با توجه به سیاست های محتاطانه ای که در سال های اخیر اتخاذ شده به نظر می رسد که تکیه به نفت و سرمایه های آن برای تولید و رونق اقتصادی آنچنان نمی تواند راه حل مناسبی برای رکود فعلی باشد.
 
برخی کارشناسان معتقدند که شکل رکود فعلی در اقتصاد به علت بدهی های دولت است و هم اکنون بیش از ۸۶۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی وجود دارد اما همچنان واحدهای تولیدی از کمبود نقدینگی می نالند. این مقدار نقدینگی از طریق سیاست‌های ناسنجیده از گذشته به اقتصاد تزریق شد که البته برای واحدهای تولیدی قابل استفاده نبود و از سال گذشته که اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی صورت گرفته نتوانسته دردی را مداوا کند و همچنان رکود دربخش های مختلف اقتصادی وجود دارد.

صادرات غیر نفتی راهکار خروج از رکود

الله ویردی رجایی سلماسی کارشناس اقتصادی گفت: تورم و رکود ضربه مهلکی به اقتصاد و زیر ساخت های کشور وارد نموده و ورشکستگی کارخانه های تولیدی و بیکاری عده کثیری را موجب شده است.
وی ادامه داد: تحت تاثیر این امر تولید ناخالص داخلی کاهش و ضعف رقابت در صنایع تولیدی رسوخ پیدا کرد.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه قاچاق و شرایط سخت تسهیلات دهی نیز در رکود بوجود آمده بی تاثیر نبوده است،گفت:جذب سرمایه گذار خارجی ،کنترل مبادی ورودی کشور و اصلاح سیستم بانکداری از جمله اقداماتی است که در رونق اقتصادی و خروج از رکود تاثیر گذار است.
سلماسی تصریح کرد: تحریک تقاضا، ارائه تسهیلات به تولیدی ها ، فروش اوراق قرضه و کاهش سود تسهیلات بانکی نیز از جمله عواملی است که می تواند تا حدودی بر وضعیت رکود غلبه کند.

هزینه شدن منابع ، هر جایی به جز تولید

احمد کیمیایی اسدی  عنوان کرد: معضلات کنونی بازار مسکن از کاهش ارزش پول و ازدیاد ملک به دلیل افزایش ساخت و ساز طی سال های ۹۰ و ۹۱  نشات گرفته است و موجب شده تا شاهد رکود در این بازار پر پتانسیل باشیم.
وی در ادامه عنوان کرد: بر این اساس حجمی از پول راکد به جای آنکه صرف هزینه های تولید در دیگر بخش های اقتصادی شود، روانه بانک ها شد.
کیمیایی اسدی بیان کرد: البته دولت از طریق اعطای وام به افراد سعی در رفع معضل رکود مسکن داشته و بانک مرکزی نیز به تبعیت از این موضوع سود وام تسهیلات را کاهش داده است تا بدین طریق جهت رونق در این بخش گام بردارد.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی