رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۰ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 12 May

همکاری پتروشیمی مارون با سه شرکت اروپایی

پتروشیمی ایران در سال های اخیر چنان رشدی داشته است که بسیاری از کشورها خواهان همکاری با ایران در این صنعت هستند و در حال حاضر هم مذاکره با سه شرکت اروپایی برای احداث واحدهای جدید پتروشیمی در حال انجام است.

پتروشیمی ایران در سال های اخیر چنان رشدی داشته است که بسیاری از کشورها خواهان همکاری با ایران در این صنعت هستند و در حال حاضر هم مذاکره با سه شرکت اروپایی برای احداث واحدهای جدید پتروشیمی در حال انجام است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از شبستان، ايجاد صنعت پتروشيمی در ايران قدمتي ۵۰ ساله دارد و به دهه ۱۳۳۰ شمسي بر می‏ گردد.

در اواخر اين دهه، وزارت اقتصاد وقت به منظور گسترش صنعت پتروشيمی در كشور، بنگاه شيميائی كشور را تأسيس کرد و شركت مزبور در سال ۱۳۳۷ طرح احداث كارخانه كود شيميایی مرودشت فارس را به اجرا گذاشت.

ليكن از آنجا كه رشد اين صنعت نيازمند فعاليت های تخصصی گسترده تر و هماهنگ با صنعت نفت و گاز بود، به زودی ضرورت ايجاد سازمانی برای توسعه و هدايت صنعت پتروشيمی مشهود شد و به همين سبب در سال ۱۳۴۲ شركت ملی صنايع پتروشيمی با مالكيت دولت و تحت پوشش شركت ملی نفت ايران تأسيس گرديد و كليه فعاليت های مرتبط با ايجاد و توسعه صنايع پتروشيمی در اين شركت متمركز شد.

 بنابراین گزارش، پتروشیمی ایران در سال های اخیر چنان رشدی داشته است که بسیاری از کشورها خواهان همکاری با ایران در این صنعت هستند. لغو تحریم ها این فرصت را برای کشورمان ایجاد کرده است که قراردادهای متعددی با شرکت های بزرگ اروپایی در حوزه پتروشیمی منعقد کند و در حال حاضر هم مذاکره با سه شرکت اروپایی برای احداث واحدهای جدید پتروشیمی در حال انجام است.

 این گزارش می افزاید: شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این زمینه به نقل از رحیم شریف موسوی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی مارون نوشته است: “شرکت پتروشیمی مارون برای اجرای دو طرح جدید از جمله طرح «اتیلن اکساید» برنامه ریزی انجام داده است. برای بخش مهندسی این دو طرح با شرکت‌های شل هلند و دو شرکت ایتالیایی از جمله «تکنی مونت» مذاکره داشتیم که در مرحله عقد قرارداد هستیم. احتمال دارد این قرارداد مهندسی با شل در هفته های آتی نهایی شود و شاهد آغاز کار برای طرح های جدید شرکت پتروشیمی مارون باشیم.”

 یادآور می شود: پیش از این، ﺣﺴﯿﻦ ﻋﻠﯿﻤﺮﺍﺩ ﻣﺪﯾﺮ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬﺍﺭﯼ ﺷﺮﮐﺖ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﭘﺘﺮﻭﺷﯿﻤﯽ از مذاکره با یک شرکت معروف اروپایی با هدف انتقال تکنولوژی خبر داده و گفته بود: این توافقنامه که حاصل مذاکرات پس از برجام است، به زودی امضا می شود.

توافق نامه با شرکت اروپایی در زمینه مشارکت در ایجاد لایسنس مشترک در پروژه های داخلی کشور است که اکنون متقاضیان زیادی دارد. این توافقنامه حاصل مذاکرات پس از برجام است و خوشبختانه با پایان انتخابات آرام ریاست جمهوری؛ به زودی به امضاء طرفین می رسد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی