رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

هوای فشرده

استفاده از هوای فشرده را شاید بتوان یکی از رایج ترین و عمومی ترین مجموعه کارهای اجرایی و عملیاتی در سطح کارخانجات و مراکز تولیدی، تجاری و خدماتی به حساب آورد.

استفاده از هوای فشرده را شاید بتوان یکی از رایج ترین و عمومی ترین مجموعه کارهای اجرایی و عملیاتی در سطح کارخانجات و مراکز تولیدی، تجاری و خدماتی به حساب آورد.

اهمیت استفاده از هوای فشرده نه تنها به عنوان یک منبع اصلی انرژی برای راه‌اندازی و بهره‌برداری از ابزارهای بادی، بلکه به‌عنوان عامل و منبع محرکه تسمه نقاله ها در انتقال مواد و کالا های نیمه ساخته شایان توجه و حایز اهمیت است.

استفاده از سیستم های هوای فشرده به عنوان یک منبع انرژی، گزینه ای بسیار مطمئن و اطمینان بخش محسوب می‌شود به صورتی که اهمیت آن در حدی شناخته می شود که در برخی موارد از آن به عنوان چهارمین رکن اساسی فعالیت های تولیدی و خدمات تعمیر و نگهداری نام برده شده است.

با توصیفی که آورده شد معلوم می شود همچون قطع برق، هرگونه اختلال در جریان تامین عادی و مستمر هوای فشرده می تواند تاخیر های پر هزینه ای را در جریان فعالیت عادی تولید بر جای گذارد و بر همین مبنا است که غالب شرکت ها، بودجه های سرمایه ای نسبتا هنگفتی را برای کسب اطمینان از جریان عادی هوای فشرده مورد نیاز خود صرف می‌کنند. دربرخی از موارد، این شرکت ها برای کسب اطمینان قطعی از جریان عادی تولید، یک سیستم جایگزین دیگر را هم در برنامه های خود به عنوان یدک منظور می‌دارند و سیستم هوای فشرده پشتیبانی کننده علیحده ای را در طرح های خود در نظر می گیرند.

 

شرکت ها در کنار برقراری تمهیدات فوق الذکر، حتی بودجه های نسبتا بالایی را برای انجام تعمیرات پیشگیرانه و تشخیص به موقع خرابی ها هزینه، تخصیص می دهند.

از نتایج یک مطالعه موردی که در سطح صنایع به انجام رسیده معلوم گردیده که بالغ بر بیست درصد درخواست های اضطراری ثبت شده در مرکز امدادهای اورژانسی بخش تاسیسات و تعمیر و نگهداری واحد های تولیدی و خدماتی به مشکلات ناشی از هوای فشرده اختصاص داشته است. چنین مراجعاتی با اتخاذ تمهیدات لازم (نظیر کسب مشاوره خرید و گزینش تامین کنندگان مناسب) و با نصب و راه اندازی و کاربست روش های اصولی تعمیر و نگهداری عملا می توانست مرتفع و از وقوع آنها جلوگیری کرد.

به هر حال، قبل از اینکه در سمیناری شرکت کنید و یا قراردادی را برای تعمیر و نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه امضاء کنید و یا حتی قبل از اینکه با سازنده کمپرسور خود تماس تلفنی داشته باشید پیشنهاد می شود که حتما این مقاله را بخوانید. مطالب ارائه شده در این مقاله شما را با موارد مشترک در نصب و راه اندازی، کارگذاری و تعمیر و نگهداری سیستم هوای فشرده محل کارتان راهنمایی و کمک می کند که طبیعتا نتیجه بلافصل آن به کاستن از هزینه ها خواهد انجامید. در این مقاله ما برخی نکات از موارد پر اهمیت مثل شناسایی و تعیین محل و موقعیت نصب کمپرسور، منبع انرژی و قدرت، تهویه، لوله کشی، فیلتراسیون، سیستم های خنک کاری و تعمیرات پیشگیرانه را مورد توجه و بررسی قرار خواهیم داد.

 

با عنایت به اینکه ارایه خدمات سرویس و نگهداری و تعمیراتی مناسب در مورد کمپرسورها، به صورت به موقع و بلادرنگ و به محض دریافت درخواست خدمات بسیار مهم و ضروری محسوب می گردد در همین راستا لازم است که قبل از کارگذاری سیستم هوای فشرده چندین مطلب کلیدی به جدیت مورد توجه قرار گیرند.

انتخاب موقعیت محل صحیح نصب و بر قراری تهویه مناسب محیط اطراف آن در جلوگیری از توقف های غیر مترقبه کمپرسورها، یکی از موارد بسیار مهم می باشد که ضرورتا لازم است با توجهات فراوان به آن پرداخته شود.

 

یکی از مهمترین نکات در مورد استفاده از هوای فشرده، موضوع تعیین موقعیت و محل نصب فیزیکی واحد است. در نظر داشته باشید که در تعیین محل نصب کمپرسور، ضرورت دارد که تمام ملاحظات مثبت و منفی را مشترکا سبک و سنگین و مد نظر قرار دهید. در غالب محیط های کارگاهی در تعیین محل نصب سیستم های هوای فشرده، عمده توجهات به یک موقعیت مرکزی متمرکز می گردند که در نزدیکی و یا حتی در مجاورت و همسایگی سایت اصلی و یا محل عملیات باشد.

بالطبع انتخاب هر محل و موقعیتی برای خود با برخی از مشکلات و همچنین برخی از امتیازات برخوردار است به صورتی که حتی اگر در کارخانه شما از قبل یکی از انواع متمرکز، غیر متمرکز و یا حتی خارج از محوطه انتخاب و برگزیده شده باشد آنگاه می بایستی برای مقابله با مشکلات بالقوه در سریع‌ترین زمان از آماده سازی های قبلی کافی برخوردار و مطالعات اولیه را در این خصوص به انجام رسانیده باشید.

برای مثال، اگر کمپرسوری در داخل اطاقک خاص و در کارگاه مرکزی هوای فشرده نصب شده باشد طبیعتا سیستم هوا رسانی از هوای آزاد بیرونی ایزوله و مجزا می ماند که در کنار فراهم شدن امکان دسترسی آسان برای مبادرت به تعمیر و نگهداری، از اشغال فضای کارگاهی اجتناب می گردد . ولی با این تفصیل در سیستم های متمرکز هوای فشرده برای تبادل و جابجایی هوای معمول به یک فضای اضافی دیگری احتیاج می شود که بالطبع به دنبال خود انجام لوله کشی های اضافی را همراه خواهد داشت که متعاقبا موجب افزایش افت میزان فشار در سیستم هوای فشرده خواهد بود.

گزینه جانمایی هوای فشرده غیر متمرکز، اجازه می دهد تا بتوان کمپرسورها را در نزدیکی عمده استفاده کنندگان مستقر کرد که در چنین وضعیتی میزان افت فشار در خطوط انتقال کاهش می یابد. باید توجه داشت که تبعیت از چنین راهکاری احتمالا به افزایش فیلتراسیون ناصحیح، ایجاد سر و صدای آزار دهنده و گرمای غیر متعارف منتهی گردد که بالطبع به افزایش میزان نارضایتی ها در محیط کار منجر خواهد شد.

یکی دیگر از دلایل و انگیزه های محصور نمودن محل استقرار کمپرسور، دمای محیط منطقه است. سیستم های هوای فشرده نصب شده در مناطق سردسیر و با دمای پایین احتمالا با مشکل روشن شدن دیر هنگام، مشکلات یخ زدگی در خط کنترل، مشکلات یخ زدن میعانات و رطوبت مواجه می‌گردند. پرسنل تعمیر و نگهداری برای اصلاح این موارد می‌توانند از انواع گرم کننده ها و هیتر ها و گرم کردن موضعی عناصر و اجزای حساس به سرمایش استفاده کنند و یا اینکه به‌صورت ساده به تغییر محل واحد و یا به انتقال آن به قسمت گرم‌تر مجموعه مبادرت ورزند.

سمت و سوی دیگر بحث تولید هوای فشرده، همانا افزایش دمای حرارت سیستم در فرآیند فشردگی هوا می‌باشد که خود می تواند به توقف ناگهانی و غیر مترقبه منجر گردد که بر ضرورت رسیدگی مستمر به روند و فرآیند این افزایش و نگهداری بهتر و مواظبت از تقلیل عمر روان‌کار عمیقا صحه گذاری می نماید. چنین عواملی را می‌توان با تنظیم میزان جابجایی هوای تهویه، استفاده از روان‌کار با کیفیت بالاتر و در نهایت با تغییر دادن محل کمپرسور به موقعیت بهتر رفع و از بین برد.

 

کیفیت میزان برق ورودی از منبع تامین کننده، به‌نحو گسترده ای کارکرد و اطمینان بخشی المان های الکتریکی کمپرسور هوای شما را می تواند متاثر سازد.

به دلایل روشنی، جریان برق ورودی می بایستی عاری از هرگونه تغییرات فازی و افت ولتاژ غیر متعارف باشد. به همین منظور غالب تولید کنندگان کمپرسور نصب نشان‌گرهای نوسانات فاز و ولتاژ را بر روی تابلوی کمپرسورهای هوای تولیدی خود را پیشنهاد و بر وجود و استفاده از آن تاکید می نمایند تا با برقراری و اتخاذ برخی تمهیدات لازم به نوعی عمر موتور و دیگر المان های الکتریکی و الکترونیکی استفاده شده مرتبط را ارتقاء داده باشند.

قانون ساده ای را که می‌بایستی همیشه در انتخاب یک منبع تامین برق به یاد داشت موضوع انطباق ولتاژ ها (ولتاژ برق منبع تغذیه در اختیار با ولتاژ مورد نیاز) برای راه اندازی سیستم کمپرسور هوا می باشد. هر چه قدر مقدار ولتاژها به‌هم نزدیک تر باشد عمر موتورهای مورد استفاده بیشتر خواهد بود. در مواقع جابجایی ها میتوان برای حل معضل “تطابق ولتاژها” به سیم پیچی مجدد و یا ساده تر از آن به خرید موتور جدید مبادرت ورزید.

 

یکی از اصلی ترین دلایل ابراز نارضایتی ها از سوی کارگران شاغل در محیط کار که حتی در برخی از اوقات موجب توقف نابهنگام سیستم می شود موضوع حرارت تولید شده می باشد که در ادامه و در نهایت می تواند به گرم شدن سیستم منتهی گردد. با توجه به این‌که خود سیستم های هوای فشرده مقدار متنابهی گرما تولید می کنند بر همین مبنا برخورداری از یک سیستم تهویه گسترده مناسب، الزام آور و ضروری ارزیابی می‌گردد. موضوع تهویه مناسب برای همه انواع کمپرسورها علی‌رغم هواخنک و یا آب خنک بودن بر خلاف باور رایج عموم موضوعی اجتناب ناپذیر است.

زمانی که تبادلات هوایی ناکافی و کیفیت تهویه نامطلوب باشد هوای گرم خروجی از اگزوز کمپرسور در محیط واحد همچنان باقی می ماند و با عنایت به استمرار مکش توسط کمپرسور مجددا همین هوای گرم به داخل آن راه می یابد و موجبات افزایش بیشتر دمای مجموعه را فراهم می سازد. تداوم این فرآیند به صورت های فزاینده ای، دمای محیط را به شدت بالا می برد به ترتیبی که در نهایت به خاموشی و توقف کامل منجر و منتهی می گردد.

در موقع تصمیم گیری برای جابجایی کمپرسور، موضوع پرداختن به طرح تهویه مطلوب هوای اطراف و پیرامونی از اهمیت دو چندان برخوردار است. ضرورت دارد که طراحان کارخانه حداقل سه فوت را به منظور دسترسی و انجام تعمیرات و چهل و دو اینچ را برای دسترسی به تابلوی استارت و موتور در نظر بگیرند. علاوه برای موارد لازم است از هوای مرطوب یا با درجه رطوبت زیاد و یا با هوایی که دمای آن بیش از صدو پانزده درجه فارنهایت باشد جدا احتراز شود.

علاوه بر پیش بینی تهویه طبیعی در اطراف کمپرسور، مناسب خواهد بود که هوای خنک کاری کننده خروجی از سیستم هوای فشرده را به هر کدام از محیط بیرونی باز و یا سیستم بازیافت کننده انرژی هدایت کنیم.

صرف‌نظر از این‌که به چه روشی بخواهید حرارت خروجی را به بیرون هدایت کنید مبادرت به این تصمیم گیری در زمان نصب و کارگذاری در عمر کمپرسور شما اثرات بلافصل دارد. اهمیت این مطلب از آنجا ناشی می‌شود که اتخاذ یک تصمیم مناسب و به موقع می تواند به صورت همه جانبه در افزایش طول عمر عامل خنک کننده، مبدل حرارتی، به رینگ ها و یاتاقان بندی ها و شیلنگ های مورد استفاده مفید و موثر و کارساز باشند.

 

نوشته : پاول لامباردوزی – مدیر بخش تضمین کیفیت شرکت تولید کننده کمپرسورهای پیچی و پیستونی اینگرسول

منبع: موسسه صنعتی و کشاورزی آبیاران / تاسیسات آنلاین

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی