رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

سیستم هوای فشرده

فیلتراسیون ضعیف، فرسایش سریع و موجبات از بین رفتن کمپرسورها را فراهم می‌آورد. در ادامه به برخی از مواردی که به شما آگاهی های لازم نسبت به اطمینان از چگونگی کیفیت تولید هوای تمیز و خشک را به دست می دهد اشاره می گردد:

فیلتراسیون ضعیف، فرسایش سریع و موجبات از بین رفتن کمپرسورها را فراهم می‌آورد. در ادامه به برخی از مواردی که به شما آگاهی های لازم نسبت به اطمینان از چگونگی کیفیت تولید هوای تمیز و خشک را به دست می دهد اشاره می گردد:

به عنوان یک اصل اساسی محیط خود را بشناسید. یکی از اشتباهات رایج در بین استفاده کنندگان کمپرسورها، غفلت و به فراموشی سپردن ارزیابی کیفی هوای پیرامونی محل نصب و بهره برداری از کمپرسور است. برای کسب آگاهی از محیط اطراف خود آگاهی از سایز و اندازه ذرات معلق، شناخت منشاء آنها و طرح برخی سئوالات از ماهیت فعالیت های جاری در محیط اطراف نظیر:

– آیا در نزدیکی اطراف محل نصب کمپرسور فعالیت تولیدی در حوزه صنایع شیمیایی صورت می پذیرد؟

– آیا در آن محل با استفاده از مواد شیمیایی یک فعالیت تمیز کاری صورت می پذیرد؟

– آیا در اتمسفر منطقه بخارات معلق مضر وجود دارد؟

غالبا شرایط محیط اطراف از یکی از سه دسته بندی آلوده به گرد و غبار، زیان آور و یا تمیز و پاک خارج نیستند. ذیلا به یک توصیف مختصر و کلی همراه با مشکلات بالقوه اشاره می شود:

فیلتراسیون

تمیز و پاک

یک محیط تمیز و پاک به فضای برخوردار از حداقل گرد و غبار و ذرات معلق اطلاق می‌گردد. برخورداری از چنین محیطی، خواسته ای بیشتر از آن‌چه که در استاندارد های تعمیر و نگهداری مورد تاکید و آورده می‌شود نیست و مضافا بر این‌که برای داشتن آن‌هم نیازی به برخورداری از تمهیدات غیر معمول نمی باشد.

اشتباه غالب برخی از افراد این‌است که فکر می‌کنند چون محل استقرار آنها در محیط و فضای یک “اتاق محفوظ” واقع است بر همین مبنا حتما سیستم هوای فشرده آنها از نظر کیفیت هوای اطراف با مشکلی برخوردار نیست. غافل از اینکه اتمسفر اتاق های محفوظ هم غالبا در بردارنده گازهایی می‌باشند که با روان‌کار مبرد سازگاری ندارند. یکی از راهکار ها برای این معضل منظور کردن یک کانال برای تامین هوای فضای آزاد از بیرون محوطه است.

 

غبار آلودگی

اتمسفر آلوده به گرد و غبار می تواند در برگیرنده ذرات ماسه و شن های ریز ناشی از فعالیت های ریخته گری، اجرام ریز اضافات فعالیت های بیولوژیکی و سایر ذرات با منشاء جوی باشد. استفاده از فیلتر هوا، صدمات و خطرات موجد از چنین وضعیتی کاهش داده می شوند. به هر ترتیب در اتخاذ این‌گونه تمهیدات، تقلیل دوره تناوب تعویض فیلتر آثار مترتب را کاهش می دهند.

 

اتمسفر مخرب

از هوای پیرامونی آلوده به گازهای مخرب نظیر گازهای سمی/ شیمیایی محتوی انواع مشتقات کلر، آمونیاک، بخارات گازی به عنوان اتمسفر مخرب یا تخریب کننده نام برده می‌شود. از راهکارهای دوری جستن از اتمسفر تخریب کننده، تغییر دادن و جابجا کردن موقعیت محل استقراری سیستم هوای فشرده و یا تغییر در فضای مخرب است. راه حل دیگر برای رفع این معضل همانا جایگزینی استانداردهای مواد سازه ها و استفاده از مواد مقاوم در برابر شرایط تخریب کننده است؛ به عنوان مثال می توان به استفاده از فولاد های ضد زنگ در مبردهای مسی اشاره داشت. در وضعیت اتمسفر مخرب، در کنار موارد گفته شده و به ملاحظات اقتصادی، عمر سیال را هم لحاظ و منظور بدارید. یک اقدام مناسب در کاهش هزینه های استهلاک می‌تواند از منشاء جایگزین سازی نوع سیال مورد استفاده صورت پذیرد.

انجام ارزیابی صحیح و مناسب از کیفیت هوای اطراف در فاصله زمانی یک سال از موقع نصب، راه اندازی و بهره برداری ها می تواند معیار مناسبی در برقراری تمهیدات لازم در حفاظت مناسب از کمپرسور را به دست دهد.

تصدیق و تایید اندازه فیلتر ورودی: وقتی که سایز فیلترها به صورت درست انتخاب نشده باشد در چنین وضعیتی گرد و غبار ریز به داخل سیستم کمپرسور دخول پیدا می کنند که در چنین وضعیتی از عمر سیال خنک کننده و فیلترهای تصفیه کننده به شدت کاسته می‌شود. در چنین حالت هایی نخستین دستورالعمل اولیه برای پرسنل تعمیر و نگهداری اعمال نظارت بر افت فشار از فیلتر و جایگزین کردن عناصر قبل از متقبل شدن و صرف هزینه های زیادی بر افزایش افت فشار از منشاء ورود خاک و گرد و غبار به داخل سیستم است.

تعویض دیر هنگام فیلترهای روغن و هوا بر افت کارایی کمپرسور و همچنین کاهش میزان جریان، عمیقا موثر واقع می شود. مضافا بر اینکه واقع شدن این‌گونه شرایط، بر سایش و تخریب قطعات متشکله به ویژه در افت کارایی بِرینگ ها و یاتاقان بندی ها در کمپرسورهای پیچی اثرات بس سنگین و شایان توجه دارد.

در ضمن، بایستی و حتما هم به خاطر داشته باشید فیلتر اصلی که همراه با کمپرسور تحویل خریدار داده می‌شود ممکن است با شرایط متفاوت موجود در مجموعه شما هم‌خوانی نداشته باشد. نتایج بررسی سیستماتیک و سازمان یافته شرایط به شما کمک می کند که از فیلتر منطبق و همخوان با وضعیت کاری خود استفاده نمایید.

 

ارزیابی نیازمندی های خشک کن هوا

پدیدار شدن آب مایع در خطوط انتقال، به صورت طبیعی ناشی از متراکم کردن هوا محسوب می‌گردد. با تداوم سرد شدن هوای فشرده، قطرات آب بیشتری جمع می شود. رطوبت موجود در هوای فشرده منشاء غالب مشکلات پر هزینه در سیستم هوای فشرده محسوب می شود. برخی از مشکلات مشروحه مشترک که در اثر رطوبت پدید می آید همانا زنگ زدگی و پوسته پوسته شدن در خطوط انتقال، کنگره ای شدن ابزار آلات، قفل کردن شیرآلات کنترلی و انجماد خطوط لوله در فضا ها و محوطه های باز است. وقوع هر کدام از این موارد موجب خرابی و از دور خارج شدن سیستم هوای فشرده می‌شود.

خشک کن های هوای فشرده شده در کاهش تمرکز بخارات آب و نیز شکل گیری آب مایع در خطوط لوله های انتشار هوای فشرده موثر و نقش برجسته ای را بازی می کنند. بودن خشک کن ها از ضروریات همراه فیلترها محسوب می‌گردد آفترکولرها و شیر تخلیه آب اتوماتیک، بر راندمان و ارتقای کارایی‌های سیستم موثر واقع می شوند.

استفاده از خشک‌کن های جامد برای جذب رطوبت از موضوعات رایج در رفع مشکلات مرتبط با رطوبت سیستم هوای فشرده محسوب می‌گردد. به صورت طبیعی اگر نقطه شبنم هوای فشرده در حد فاصل ۳۳۰ الی ۳۹۰ درجه فارنهایت باشد استفاده از خشک کن های جامد جاذب مناسب تر خواهد بود و وقتی که فشار نقطه شبنم به زیر ۳۳۰ درجه فارنهایت افت کند استفاده از خشک کن های رطوبت گیر مناسب‌تر خواهد بود.

 

ارزیابی آب خنک کاری کننده

آفترکولرها از اجزای ضروری و جدایی ناپذیر در خنک کردن هوای فشرده تولیدی با کمپرسورها محسوب می‌گردند. آفترکولر ها مبدل های حرارتی هستند که با بهره گیری از آب و همچنین هوای محیط اطراف برای خنک‌کاری هوای فشرده به کار گرفته می شوند. به طور معمول میزان خنک کردن هوای فشرده تا حدود ۱۵ الی ۲۵ درجه فارنهایت صورت می پذیرد.

علاوه بر این، آفترکولرها بالغ بر شصت درصد از رطوبت موجود در هوای فشرده تولیدی را از آن جدا می سازند و به کسب اطمینان های لازم از پایین بودن درجه حرارت هوای داخل سیستم لوله کشی کمک می کنند.

به همان ترتیبی که هوای خنک تمیز برای هر کمپرسوری از درجه اهمیت برخوردار است، برخورداری از میزان کافی آب خنک تمیز در واحدهای آب-خنک مبدل های حرارتی هم بسیار مهم ارزیابی می شود. به صورت حداقلی ضرورت دارد که خصوصیات جریان آب مورد استفاده پاسخگوی نیاز تولید و شرایط مطرح شده نظیر فشار و درجه حرارت و نیز مورد بسیار مهم‌تری که می‌بایستی بیشتر مورد توجه قرار گیرد “سختی” آب می باشد. شایان ذکر است که رسوبات ناشی از منشاء استفاده از آب سخت، به‌سرعت موجبات جرم گرفتگی سیستم خنک کننده و نهایتا افت میزان انتقال حرارت و از دور خارج شدن سیستم را فراهم می آورد.

کیت های تست سختی آب به راحتی و به صورت های آماده از طریق فروشگاه های عرضه کننده لوازم و تجهیزات استخری قابل خرید و تهیه می‌باشد. به محض مواجه با شرایط نامناسب، می‌توان تمهیدات لازم را به سادگی و با استفاده از روش های شیمیایی برج خنک کن در اختیار و یا از طریق سیستم های عملیاتی الکترو استاتیک و یا مغناطیسی مرتفع ساخت.

 

لوله کشی

صرف نظر از این‌که شما از چه روش هایی برای محافظت و نگهداری از کمپرسور خود به‌کار می بندید اگر به حفظ و نگهداری سیستم لوله کشی نپردازید نتایج زحمات خود را به هدر داده اید. کل لوله کشی های ورودی و خروجی هوا / آب با لرزش، ضربان ها، درجه حرارت، فشار، خوردگی و تخلیه های شیمیایی تحت تاثیر قرار می‌گیرند و در معرض صدمه پذیری قرار دارند. در کنار موارد شمرده شده همچنین مقادیر کمی روغن از منشاء استفاده از روغن در روان‌کاری کمپرسور به داخل سیستم هوایی نفوذ پیدا می کند و لازم است که از تطابق لوله‌کشی های تخلیه و انتقال هوا و نیز تجهیزات جانبی سیستم در مجاورت و تماس با آن حصول اطمینان داشته باشید.

تقریبا غالب تولید کنندگان سیستم های هوای فشرده از خریداران خود می خواهند که در واحد های تخلیه و خروجی، استفاده از لوله های پلاستیکی، فیتینگ ها و مرتبط کننده های مسی لحیم کاری شده و نیز شلنگ های لاستیکی اجتناب و احتراز کنند. از دلایل این خواسته پیش بینی انجام فعل و انفعال شیمیایی و یا عکس‌العمل های فیزیکی سیال مورد استفاده در کمپرسور در مجاورت با این‌گونه مواد است بدین مفهوم که احتمال داده می‌شود مواد یاد شده در برابر حرارت خروجی نرم و ترد شوند و با وارد شدن فشار و یا ضربه قطع و یا بریده شوند. لحیم کاری فیتینگ های مسی هم ممکن است در مقابل ارتعاشات وارده از منشاء سیستم هوای فشرده صدمه ببینند. به‌دلیل صدمه دیدن لوله های لاستیکی در مقابل عوامل روان‌ساز، استفاده از آنها غیر قابل توصیه است.

تاکید و خاطر نشان می‌گردد که اتصالات و خطوط منعطف صرفا در صورتی‌که خصوصیات مواد به‌کار برده شده در آنها هم‌خوان با مشخصات و عوامل سیستم مورد استفاده و بهره برداری باشند می توانند به‌نحو احسن پاسخ مطلوب را ارایه نمایند.

مواد مطلوب و مناسب جایگزین که اخیرا به‌صورت وسیع در لوله کشی ها مورد استفاده قرار می‌گیرد موضوع لوله های آلومینیومی می‌باشد به ویژه از آن نوع مواردی که اختصاصا برای استفاده در هوای فشرده طراحی و تخصیص یافته باشند. لوله کشی با لوله های آلومینیومی سبک تر، مقاوم تر، غیر فرسوده تر است و بر همین استفاده از آن در سیستم های توزیعی جذاب تر از نظر اقتصادی و شکل ظاهر بیرونی در قیاس با مواد لوله کشی سنتی تر نظیر لوله های سیاه فولادی محسوب می‌گردد.

 

حذف میعانات

به محض این‌که هوای فشرده شده، محفظه تراکم کمپرسور را پشت سر بگذارد و ترک کند آفترکولر کمپرسور، دمای هوای تخلیه شده را (در غالب شرایط محیطی) تا زیر نقطه شبنم تقلیل می دهد و در نتیجه حجم متنابهی از بخارات آب متراکم شکل می‌گیرد. در اکثر کمپرسورها برای حذف این میعانات، به همراه آفترکولر یک تله / جدا کننده میعانات پیش بینی و عرضه می‌گردد. یکی از نگرانی ها در موضوع بحث میعانات همان موضوع عامل آب پاک در میعان طبیعی است که خود منشاء ریزش و پاشش آب بر روی کف زمین محوطه بیرونی از منشاء جدایش از میعانات محسوب می باشد.

در یک چنین شرایطی میبایست موقعیت نصب شیر تخلیه و ایزولاسیون سوپاپ در نزدیکی های خروجی کمپرسور در نظر گرفته شوند. لازم است یک خط تخلیه برای خارج کردن میعانات پیش بینی و وصل شود. به خاطر داشته باشید که برای کارکرد صحیح سیستم ضروری است خط تخلیه از یک شیب رو به پایین برخوردار باشد. امکان آن وجود دارد که اگر خنک کاری جریان خروجی با پیش بینی و فراهم سازی نصب مناسب تله بخار و شیر تخلیه به شکل صحیح صورت نپذیرد کندانس مضاعفی رخ دهد که منجر به افت فشار می گردد. تطابق مقطع لوله تخلیه با اندازه مقطع لوله خروجی کمپرسور از اهمیت فراوان برخوردار است و لازم است که تمام مقاطع لوله کشی ها و اتصالات نسبت به میزان فشار خروجی مناسبت و هم‌خوانی داشته باشند.

بررسی دقیق تر طرح و انداره لوله کشی ها از نقطه ارتباط با کمپرسور از موضوعات اساسی محسوب می‌گردد. ضرورت دارد که از نکته نظر برخورداری از راندمان مطلوب در سیستم، طول لوله، اندازه لوله، تعداد و نوع اتصالات و همچنین تعداد سوپاپ ها وسیعا تحت مطالعه و مورد توجه قرار گیرند.

 

تعمیرات پیشگیرانه

اگر یکی از من بپرسد که: “کلیدی ترین مسئله در حفظ و نگهداری سیستم هوای فشرده در چه سری نهفته است؟” بالطبع پاسخ من سریع و در تاکید بر انجام “تعمیرات پیشگیرانه” خواهد بود. این گزینه تنها راهی است که اپراتور دستگاه می‌تواند به صورت فعالانه در آن مشارکت نماید و به کاهش و تقلیل هزینه تعمیرات نابهنگام کمک فعالانه بنماید. یکی از طرق اجرای موثر تعمیرات پیشگیرانه، گرایش به پرداختن فعالانه در تحلیل “داده ها” ی ماخوذه از سیستم ها است.

گرایش به تحلیل داده ها، مقدمتا بر اخذ و دریافت گزارش از پارامتر های پایه ای شامل فشار، درجه حرارت و داده های الکتریکی مبتنی می‌باشد. به طور مثال افزایش آرام درجه حرارت نشانگر، به مفهوم نیازمندی به اتخاذ تدابیر تعمیراتی برای پاک کردن و تمیزکاری مخزن و بطن خنک کننده، بارگذاری بیش از حد متعارف و یا نشان‌دهنده مشکلات مکانیکی در سیستم است. مثال دیگر در این زمینه می‌تواند کاهش و افت تدریجی فشار باشد که نشانگر افزایش نیازمندی سیستم به جریان بیشتر، تقلیل توان و قدرت کمپرسور و یا افزایش نشتی ها در سیستم تعبیر گردد.

 

به خاطر داشته باشید که موفقیت برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه غالبا بر اساس تحلیل داده های مستخرج مبتنی می‌باشد. اگر در بازنگری از عملکرد سیستم بر مبنای داده های ماخوذه غفلت شود آنگاه در کارکردهای مورد انتظار نقصانی رخ خواهد داد.

در پایان لازم به تاکید است که اپراتور دستگاه باید به این نکته ملزم باشد که با بهره برداری و استفاده از همان اطلاعات نخستین و داده های اولیه ای که منجر به خریداری کمپرسور جدید شده بود به صورت های ضروری و تناوبی موارد را بر مبنای شرایط شهودی مستخرج مورد بازبینی و بازرسی ها قرار دهد تا از عملکرد های سیستم و صحت و سقم کارکردها برای کسب اطمینان حاصل کند چرا که در غیر این صورت از عمر مفید سیستم لاجرم به نحو چشم گیری کاسته خواهد شد.

 

نوشته : پاول لامباردوزی – مدیر بخش تضمین کیفیت شرکت تولید کننده کمپرسورهای پیچی و پیستونی اینگرسول

 

منبع: موسسه صنعتی و کشاورزی آبیاران / تاسیسات آنلاین

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی