رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۶ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 18 April

راه اندازی بوستر پمپ

در قسمت زیر در مورد اجزاء مختلف بوستر پمپ و طریقه ی نگهداری آنها توضیحاتی ارائه شده است.

نگهداری قسمت های مختلف بوستر پمپ

در قسمت زیر در مورد اجزاء مختلف بوستر پمپ و طریقه ی نگهداری آنها توضیحاتی ارائه شده است.

 

  • پمپ بوستر پمپ

۱- آب ورودی در پمپ ها باید کاملاً تمیز بوده  و از وجود آب در پمپ همواره باید اطمینان حاصل گردد ، بدیهی است که در صورت خشک کار کردن، پمپ صدمه اساسی می بیند.

۲- پمپ ها باید در حالت تعادل و با صدای طبیعی و عملکرد روان کار کند و صدای غیر طبیعی نشان مشکل در پمپ می باشد که باید سریعا پمپ را از مدار خارج کرد و به بررسی مشکل و حل آن اقدام کرد.

۳- فشار خروجی پمپ باید مطابق با مدارک پمپ بوده و در صورتیکه پمپ فشار لازم را تولید نمی نماید باید نسبت به رفع عیب آن اقدام گردد.

۴- جهت چرخش الکتروموتور و به تبع ان پمپ، دارای اهمیت ویژه می باشد. زیرا کارکرد بر عکس پمپ اثرات مخرب بسیاری را بر پمپ ها وارد می کند.

۵- خاموش و روشن شدن بیش از حد مجاز پمپ که با توجه به سایز پمپ معمولاً ۲۰ بار در ساعت می باشد، باعث آسیب دیدن چندین قطعه ی پمپ می شود. لذا در صورت مشاهده ی چنین حالاتی باید سریعاً در رفع اشکالات برای جلوگیری از آسیب کلی به سیستم بر آمد.

۶- در صورتی که پمپ در فضایی باشد که احتمال یخ زدن آب در آن زیاد است باید برای جلوگیری از یخ زدگی آن راهکارهایی اندیشیده شود.

۷- اگر احتمال آن می رود که پمپ قرار است مدت زمان طولانی کار نکند بهتر است، آب موجود در پمپ را تخلیه کنیم. اگر امکان تخلیه ی پمپ وجود ندارد حدالامکان هفته ای یکبار پمپ را باز کنید تا پمپ سالم بماند.

۸- در صورتی که پمپ به علت خاموش بودن گیرپاژ کرده باشد با پیچ گوشتی یا آچار ، مهره ی روی پمپ را کمی می چرخانیم تا از آن حالت خارج شود.

۹- در صورت بسته بودن شیر فلکه ی خروجی، از روشن کردن پمپ برای بیشتر از چند ثانیه کوتاه بپرهیزید.حالت دستی پمپ ها فقط جهت تست بوستر پمپ یا مواقعی است که سیستم دجار اتفاقی شده است. به این جهت استفاده از پمپ ها در حالت دستی به صورت طولانی مدت باعث آسیب دیدن پمپ ها خواهد شد.

۱۰- اگر جریان ورودی آب داغ باشد از حداقل فشار لازم اطمینان حاصل نمایید.

 

  • الکترو موتور بوستر پمپ

۱- جهت کارکرد صحیح الکتروموتور نیاز به تابلوی برق مجهز به فیوز، کنتاکتور، بیمتال و کنترل فاز می باشد. عدم عملکرد صحیح هرکدام از قطعات مذکور، انتخاب ناصحیح قطعات از نظر اندازه و یا عدم تنظیم بی متال و کنترل فاز باعث سوختن الکترو موتور می شود.

۲- میزان رطوبت و گرمای محیط باید با درجه ی عایق بندی موتور و کلاس کارکرد موتور مطابقت داشته باشد.

۳- سربندی غیر اصولی و خارج از پلاک موتور باعث سوختن الکتروموتور می گردد.

۴- کارکرد موتور در خارج از توان خروجی یا خارج از فرکانس مندرج در روی پلاک موتور جایز نیست. توان الکترو موتور باید با توان مورد نیاز پمپ مطابقت داشته باشد.

۵- خاموش و روشن شدن غیر منطقی موتور باعث سوختگی موتور می گردد.

۶- در برخی الکتروموتور های بزرگ نیاز به گریس کاری جهت بلبرینگ می باشند که باید به صورت دوره ای نسبت به انجام این امر اقدام شود.

۷- بلبرینگ های موتور دارای عمر مشخصی از نظر ساعت کارکرد هستند. در صورت پایان عمر بلبرینگ یا شنیدن صدای غیر طبیعی نسبت به تعویض بلبرینگ اقدام نمایید.

 

  • شیر یک طرفه بوستر پمپ

یکی از حساس ترین قطعات الکترونیکی بوستر پمپ شیر یک طرفه است. درخروجی هر پمپ برای جلوگیری از برگشت آب از خط دهش به پمپ استفاده می گردد. عملکرد ناصحیح این شیر و برگشت آب سبب آسیب دیدن بوستر پمپ می شود.در صورتی که این شیر به صورت ناقص کار کند سبب مشکلاتی چون، بالا نرفتن فشار سیستم ، فشار آمدن به پمپ ها و معکوس چرخیدن پروانه ی پمپ در حالت خاموش ، خواهد شد.آب بندی کامل شیر یکطرفه باید گاهاً کنترل گرددو توجه شود اجسام خارجی ، سنگریزه یا شن یا ماسه در صورت جمع شدن در محل شیر یکطرفه از آب بندی کامل آن جلوگیری می کند.برای حل این مشکل شیر یکطرفه باید از سیستم جدا شده و تمیز شودو یا در صورت خوردگی دیسک یا دریچه، باید تعویض شود.

 

  • صافی بوستر پمپ

نصب صافی در قسمت مکش هر پمپ یا روی کلکتور ورودی توصیه می گردد. کنترل توری صافی طی زمان های مشخص لازم است تا در صورت گرفتگی و مسدود شدن به وسیله ی اجسام یا ذرات، برگ یا هر شیء موجود در روی آب ورودی، تخلیه و تمیز گردد. توری در صافی ها به راحتی قابل کنترل و یا قابل تعویض می باشند.در بوستر پمپ های آتش نشانی نصب صافی بر روی کلکتور مکش خلاف استاندارد می باشد.زیرا در صورت گرفتگی صافی عملکرد کل بوستر پمپ مختل می گردد.

 

  • شیر پروانه ای و شیر اصلی بوستر پمپ

در ورودی و خروجی هر پمپ به منظور امکان خارج کردن و وارد کردن پمپ به مدار در هنگام خرابی و تعمیر و یا تعویض پمپ با باز و بسته کردن شیر ها. شیر فلکه ها بایستی به دقت باز و بسته شوندو گاهی واشر آنها از نظر کارایی کنترل گردد تا اطمینان حاصل گردد در هنگام بسته بودن شیر ها آببندی کامل است. پیچاندن متوالی و ممتد فلکه موجب هرز شدن آن خواهد شد. هنگامی که پمپ در مدار می باشدنسبت به باز بودن شیر فلکه ی ورودی و خروجی اطمینان حاصل نمایید. عدم باز بودن باعث صدمات جدی به پمپ می گردد.

 

  • منبع دیافراگمی بوستر پمپ

۱- برای جلوگیری از خرابی و لرزش سیستم ناشی از ضربه و همچنین نرم کار کردن سیستم از اجزای ضروری سیستم می باشدکه بهکلکتور دهش بوستر پمپ متصل می گردد که در بخش نصب به طریقه  نصب دیاگرامی اشاره شد که باید طبق همان روش انجام پذیرد.

۲- فشار باد منبع دیافراگمی باید سه ماه یک دفعه کنترل گردد، زیرا در صورتی که فشار باد مخزن کم شود کارایی بوستر پمپ به شدت افت پیدا می کند. جهت کنترل باد منبع ابتدا باید شیر جدا کننده منبع از بوستر پمپ بسته گردد. سپس اب آب در درون منبع از طریق شیر تخلیه ، خارج شود. از طریق گیج های فشار، باد منبع دیافراگمی کنترل گردد.

۳- فشار باد منبع باید حدود ۱ بار کمتر از فشار استارت پمپ باشد. بطور مثال در صورتی که فشار روشن شدن پمپ ها در ۷ بار باید ۶ بار باشد.

۴- در صورتی که فشار بوستر پمپ زیاد باشد باید از مخزن با فشار کاری ۱۶ بار استفاده گردد تا از ترکیدن  و خرابی تیوپ آن جلوگیری شود.

 

  • تابلو برق

از اجزای مهم بوستر پمپ می باشد و طریقه ی نگهداری آن در دوام و عمر آن بسیار تاثیر گذار است.

۱- هماننند سایر وسایل الکترونیکی باید از قرار دادن تابلو برق در رطوبت پرهیز گردد و در جایی قرار گیرد که در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرد.

۲- برق ورودی باید در محدوده ی مجاز ولتاژی باشد

۳- کنترل فاز ها باید در محدوده ی مجاز تنظیم گردند تا ورود ولتاژ به تابلو بیش از اندازه نباشد.

۴- بیمتال ها یا کلید های حرارتی اتوماتیک یا قابل تنظیم برای هر الکتروموتور باید طبق پلاک الکتروموتور تنظیم گردد تا در صورت آمپر غیر مجاز ، بیمتال یا کلید حرارتی اعلام خطا کند و الکتروپمپ متوقف گردد.

۵- تعداد خاموش و روشن شدن ها در صورتی که غیر منطقی بود، بوستر پمپ را خاموش نمایید تا از سوختن کنتاکتور هاجلوگیری به عمل آید

۶- در صورت سوختن قطعه ای نسبت به تعویض ان اقدام نمایید و از یکسره کردن مدارات جداً خود داری نمایید.

۷- اینورتور جهت تغییر فرکانس در بوستر پمپ های دور متغیر نصب می گردد. بر روی اینورتور ها، پانل نمایشگر نصب شده است که بر آن می توان پارامتر مختلف نمایشی را مشاهده نمود و تنظیمات نیز می تواند از روی انها صورت گیرد.

۸- در بوستر پمپ های دور ثابت جهت کنترل بوستر پمپ از PLC استفاده می گردد. PLC وظیفه ی روشن و خاموش کردن پمپ ها را به ترتیب خاصی دارد تا فشار در حد مطلوب در شبکه ی مصرف باشد و تغییر روشن پمپ در هر سیکل استهلاک را به بین پمپ تقسیم و به حداقل می رساند.

نام منبع:  موسسه صنعتی و کشاورزی آبیاران / تاسیسات آنلاین

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی