رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


 • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
 • الخميس ۲۴ رمضان ۱۴۴۲
 • 2021 Thursday 6 May

سیستم گرمایش از کف

بطور کلی سیستم گرمایش از کف به سه نوع تقسیم می گردند :

سیستم گرمایش از کف با هوای گرم
سیستم گرمایش از کف با المنتهای الکتریکی
سیستم گرمایش از کف با آب گرم

بطور کلی سیستم گرمایش از کف به سه نوع تقسیم می گردند :

 • سیستم گرمایش از کف با هوای گرم
 • سیستم گرمایش از کف با المنتهای الکتریکی
 • سیستم گرمایش از کف با آب گرم

 

استفاده از هوا بعلت عدم توان نگهداری گرما توسط هوا برای مدت طولانی فقط برای مواردی مقرون به صرفه است که هوای داغ بنا به علت دیگری در مجموعه موجود باشد.استفاده از سیستم گرمایش از کف الکتریکی نیز برای کشورهایی که برق ارزانترین نوع انرژی است مناسب می باشد .بنا بر این سیستم گرمایش از کف با آب گرم از لحاظ اقتصادی بهترین روش می باشد.

 

سیستم گرمایش از کف از مجموعه ای لوله تشکیل شده است که در کف ساختمان قرار گرفته اند و با جریان آب گرم در آنها کف به عنوان یک سطح حرارتی بزرگ حرارت را به آرامی و بطور یکنواخت توزیع می کند .این سیستم برای کفهای مختلف با پوششهای مختلف از جمله پارکت های چوبی و موکت مناسب می باشد ولی سنگ و سرامیک به ترتیب بهترین نوع کف برای این سیستم می باشند.سیستم گرمایش از کف به عنوان راحت ترین سالم ترین و طبیعی ترین روش برای گرمایش شناخته شده است همانوطر که افراد در یک روز سرد زمستانی از تابش نور خورشید احساس گرما می نمایند در این روش نیز گرما را بوسیله انتقال حرارت تابشی از کف محل سکونت یا کار خود در یافت می کنند .

 

در این روش آب گرم درون لوله ها معمولا بین ۴۰ تا ۵۰ درجه است در حالیکه در روشهای مشابه آب گرم دمایی در حدود ۶۵ تا ۸۵ درجه را دارا می باشد .و به همین علت بین ۴۰ تا ۶۰ در صد در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد .

 

از آنجا که در سیستم گرمایش از کف هوا به آرامی از پایین به بالا می رود بنابراین دیوارها  پاکیزه می مانند . همین امردر مورد افرادی که دارای آلرژی هستند بسیار اهمیت دارد زیرا که محیط زندگی عاری از هرگونه محرک خواهد شد .

 

مسئله مهم دیگر اینکه در این روش زطوبت زمین که در بعضی از منازل منجر به بروز بیماریهای مفصلی می شود از بین رفته و باعث کاهش درد بیماران مبتلا به ناراحتی های مفصلی می شود همچنین از رطوبت دیوارها و کپک زدن آن که شکل ناخوشایندی دارد جلوگیری می کند

 

اجزا سیستم گرمایش از کف

 • لوله تک لایه مخصوص یا پنج لایه
 • یونولیت با ضخامت مناسب
 • چسب مخصوص فوم
 • ورق حباب متالایز
 • بست ریلی یا مش یا بست خاردار
 • کلکتور
 • جعبه کلکتور
 • شیرهای کلکتور
 • اتصالات مربوطه

 

نحوه اجرا :

 • ابتدا کلیه تاسیسات مکانیک مانند لوله کشی آب سرد و گرم و برق مورد نیاز اجرا و تست می شوند .
 • استفاده از لوله فلزی و لوله های پلی پروپیلن در ساختمانی که در آن سیستم گرمایش از کف اجرا می شود مجاز نیست.
 • در ساختمانهایی که نقشه معماری آنها به گونه ای طراحی شده که سرویسهای بهداشتی آنها دارای سقف کاذب هستند پیشنهاد می شود نقشه سیستم لوله کشی و فاضلاب آنها طوری طراحی گردد تا تاسیسات برق و مکانیک پلان مذکور در سقف کاذب طبقه زیرین قرار گیرند .
 • استفاده از شن و ماسه برای تراز کردن کف مجاز نمی باشد
 • قبل از اجرای سیستم گرمایش از کف برای سطوحی که بایستی عایق رطوبتی داشته باشند عایق مناسب نصب گردد مانند آشپزخانه.
 • ورق یونولیت با ضخامت مناسب بسته به محل اجرا را روی کف قرار دهید.
 • کناره دیوارها را با ورق یونولیت به ارتفاع حداقل ۵ سانتی متر بپوشانید
 • روی سطح یونولیت را با چسب مخصوص بپوشانید .
 • سپس ورق حباب متالایز را روی یونولیت بچسبانید.
 • حال بر حسب مورد مش یا بست ریلی نصب می گردد
 • مرحله بعد نصب لوله است . در این مرحله دقت در خم کردن لوله ها ضروریست.
 • حال نوبت به انجام تست مدار می رسد.
 • پس از انجام موفقیت آمیز تست سریعا روی مدار بتن ریزی می شود .
 • باید بتن را با میزان مناسب روان کننده مخلوط کرد تا کاملا دور لوله را بپوشاند.

 

یکی از عناصر مهم در سیستم گرمایش از کف طراحی آن است بر خلاف رادیاتور که اکثر مجریان با درصد خطای پایین نسبت به انتخاب و اجرای آن اقدام می کنند .امکان محاسبه ذهنی وجود ندارد و در صورت خطا زیان جبران ناپذیری ایجاد خواهد شد.

 

باید توجه داشت که شرکتهای تولید کننده مختلف تجهیزات سیستم گرمایش از کف هر کدام استانداردهای خاصی برای خود دارند گه از لحاظ نوع و ضخامت عایق یا نحوه اجرا و کیفیت بتن.

 

با توجه به رشد تقاضای استفاده از سیستم گرمایش از کف در ایران و علاقه مندی بسیاری از مشتریان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سیستم در این مقاله سعی شده است که تا حد امکان به سوالات رایج و متداول در مورد این سیستم پاسخ داده شود و همچنین اطلاعات کاملتری در اختیار مشتریان و علاقه مندان قرار گیرد.

 

سیستم گرمایش از کف یک سیستم کف خواب می باشد که معمولا در هنگام اجرای ساختمان و در زمان احداث تصمیم برای اجرای آن گرفته می شود .البته بدین معنا نیست که در سایر ساختمانها امکان پذیر نیست اما به دلیل ماهیت سیستم و اجرای سیستم روی کف باید پیش بینی های لازم برای آن صورت گیرد و کفها متناسب با سیستم گرمایش کف ساخته شود .در غیر اینصورت برای اجرای این سیستم باید هزینه بیشتری انجام دهید

 

به عنوان نمونه اگر شما لوله های آبسرد و گرم و گاز را از کف ساختمان اجرا کرده باشید و بعد تصمیم به نصب سیستم گرمایش کف گرفته باشید از انجایی که در هنگام اجرای سیستم گرمایش از کف تمامی کف ها برای هر زون باید دارای سطح یکنواخت باشند ناچار هستید اقدام به کف سازی مجدد نماید که باعث افزایش هزینه های شما می گردد.بهترین و کم هزینه ترین راه حل انتخاب سیستم مناسب برای ساختمان قبل از اجرای سایر تاسیسات می باشد که شما می توانید با توجه به نوع سیستم گرمایش سایر لوله کشی ها در ساختمان را انجام دهید .

 

این نکته از آن جهت حائز اهمیت می باشد که این مشکل و نقیصه در خیلی از ساختمانهایی که تصمیم به اجرای سیستم گرمایش از کف گرفته اند مشاهده شده است که یا مجبور به کف سازی مجدد شده اند و یا تصمیم به نصب سیستم پکیج رادیاتور گرفته اند.

 

با توجه به هزینه های اجرای سیستم گرمایش از کف نسبت به سیستم رادیاتور شوفاژ و برابری نسبی هر دو سیستم از لحاظ هزینه میتوان گفت سیر صعودی نصب سیستمهای گرمایش کفی در ایران رو به افزایش می باشد

 

درجه حرارت بویلر و یا پکیج در سیستم گرمایش کف بین ۲۰ تا ۳۰ درجه از سیستم رادیاتورشوفاژ پایین تر می باشد و به همین دلیل موجب کاهش هزینه های مصرف انرژی و افزایش عمر بویلر و یا پکیج می شود و به دلیل ماهیت سیستم تعمیر و نگهداری ان نیز به شدت کم هزینه می گردد.حتی در واحدهای اپارتمانی میتوان از سیستم گرمایش کف مرکزی استفاده نمود که هرچند این سیستم هزینه های کمتری برای بهره برداران در بردارد

 

.اما به دلیل قیمت ملک و اجبار به ایجاد فضایی برای موتورخانه هرچند کوچک چندان مورد استقبال سازندگان مسکن نیست .در هر صورت با هرگونه محاسبات اجرای سیستم گرمایش از کف با استفاده از تجهزات متفاوت و کیفیتهای گوناگون در ایران از متری ۱۴ تا ۲۰ هزار تومان اجرا می گردد .که این هزینه شامل عایق کاری لوله کشی نصب کلکتورها و در بعضی شرکتها بتن ریزی را نیز شامل می شود.

 

و اما مراحل انجام سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش کف متناسب با معماری و کاربری ساختمان طراحی می گردد و متناسب با این طراحی سایر لوله کشی ها و تاسیسات برقی ساختمان مشخص می شوند. هنگام لوله کشی های ساختمان (آب سرد و گرم آتشنشانی و گاز) کلکتورهای سیستم گرمایش از کف بهتر است که نصب شوند تا هنگام اجرای سیستم گرمایش کف مشکل چندانی موجود نباشد .

 

این نکته به این خاطر حائز اهمیت است که معمولا در طول اجرای یک ساختمان بارها نقشه ها و جانمائی بعضی از تجهیزات از سوی ناظران یا سازندگان تغییر می کند و هنگامی که وارد مرحله اجرای سیستم گرمایش از کف می شویم کار سخت تر می گردد .ولی هنگامی که از ابتدا جعبه کلکتورها و کلکتورهای سیستم نصب شده باشند و متناسب با طراحی اولیه جانمائی شده باشند .کار مهندسی تر و ساده تر می شود.

 

بعد از اتمام سفت کاری ساختمان و انجام لوله کشی ها و اجرای سیستمهای برقی و نصب کلکتورهای گرمایش کف و انجام نازک کاری ساختمان به مرحله نصب سیستم و خواباندن لوله ها می رسیم .البته باید در نظر داشت که به دلیل کاهش خسارات به سیستم و عدم صدمه دیدن لوله ها بهتر است که کارها و تزئینات سقفها نهایی شده باشد و کارهایی مثل ایجاد سقف کاذب رابیتس و اجرای نما و گچ کاری تمام شده باشد و حتی کار نازک کاری و گچ کاری تا ۱ متری کف انجام شده باشد.

تمام این پیشنهادات در راستای کاهش هزینه ها و عدم صدمه پذیری لوله های کف خواب می باشد زیرا به دلیل اینکه لوله های هر zone بدون اتصال هستند در صورت صدمه دیدن باید کل لوله عوض تعویض گردد که هزینه ها را افزایش می دهد. با پیش بینی  و در نظر گرفتن مسائل فوق مراحل اجرای سیستم به صورت ذیل می باشد:

ابتدا حاشیه دیوارها به ارتفاع ۱۰ سانت عایق کاری می شوند و تمام درزهای احتمالی بین چارچوب درها و سایر نقاط به طور دقیق عایق کاری می گردد.

 

سپس عایق مخصوص کف ها خوابانده می شود البته باید در نظر داشت شکل جنس و ضخامت این عایق ها با توجه به شرکت ارائه دهنده تجهیزات متفاوت می باشد .و بهتر است این مصالح از همان شرکتی تامین گردد که محاسبات و طراحی سیستم را انجام داده است.

 

با اتمام عایق کف و حاشیه ها و گذاشتن مصالح مورد نیاز نوبت به خواباندن لوله ها در کف می رسد .البته باید توجه داشت که مدل خواباندن لوله ها در شرکتهای گوناگون متفاوت می باشد .بعضی شرکتها عایق هایی ارائه میدهند که نیازی به زدن خار و بست به لوله ها نیست و محکم کردن لوله ها روی خود عایق ها پیش بینی شده است و بعضی شرکتها نیز عایقهای مسطح ارائه می دهند و با خار و بست لوله ها در جای خود قرار می گیرند.

 

حال بر روی این عایق لوله ها متناسب با طراحی سیستم خوابانده می شوند .البته باید در نظر داشت که در ناحیه بندیها و طراحی ها درز انبساط نیز در نظر گرفته می شود که در مقالات قبلی به این نکته اشاره شده است.لوله های هر ناحیه به کلکتور می رسد و به مانوفیلدهای رفت و برگشت متصل می گردد.

 

با اتمام لوله کشی و اتصال به کلکتورها و سیستم کلیه سیستم تحت تست قرار می گیرد تا چنانچه سیستم در محل اتصالات کلکتورها نشتی داشت و یا احیانا لوله ها صدمه خورده بود .این مشکلات بر طرف گردد .پس از تست سیستم .نوبت بتن ریزی روی لوله های کف خواب می باشد .که معمولا بین ۲ تا ۴ سانت ضخامت دارد .البته باید توجه داشت که طراحی سیستم و تعیین ضخامت ها با توجه به کف نهایی صورت می پذیرد که از ابتدا مشخص شده مانند سنگ سرامیک پارکت و از این قبیل.

 

همیشه در اجرای خوب یک سیستم و کارکرد صحیح آن رعایت نکات فنی و شاید جزئی مهم می باشند که مطمئنا این موارد به سبب تجربه و اجرا توسط شرکتها و مجریان به دست می آید .باید در نظر داشت اجرای بد سیستم گرمایش از کف تبعات سنگینی از نظر هزینه ای بر دوش مالکان و سازندگان مسکن می گذارد.

به همین دلیل توصیه می گردد برای اجرای سیستم گرمایش از کف سراغ مجریان و شرکتهایی برویم که در این زمینه فعالیت می کنند و در قبال کار خود گارانتی و ضمانت نامه ارائه می دهند.

گرداوری شده توسط گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از تاسیسات آنلاین
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی