رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۲۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 6 May

فعال شدن ۸۵ درصد برنامه های ایمیدرو

سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) اقدامات فراوانی را در مسیر توسعه خود طی کرده است و در دولت یازدهم ۲۴۰ هزار میلیارد ریال طرح در دستور کار داشت و تا پایان سال گذشته بیش از ۸۵ درصد این برنامه فعال شد.

سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) اقدامات فراوانی را در مسیر توسعه خود طی کرده است و در دولت یازدهم ۲۴۰ هزار میلیارد ریال طرح در دستور کار داشت و تا پایان سال گذشته بیش از ۸۵ درصد این برنامه فعال شد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از شبستان، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران بموجب ماده ۶ قانون تاسیس وزارت صنایع و معادن مصوب ۱۳۷۹/۱۰/۶ مجلس شورای اسلامی و تبصره ذیل ماده مذکور به منظور بررسی، تهیه و اجرای طرحهای احداث، توسعه، تجهیز و نوسازی صنایع تولیدی متالوژی، استخراج و فرآوری مواد معدنی و اجرای طرحهای اکتشافی تشکیل شده است.

 بنابراین گزارش، این سازمان طبق قانون تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مصوب ۱۳۴۶/۴/۲۶ و اساسنامه و مقررات آن اداره شده و دارای ۸ شرکت اصلی و ۵۵ شرکت عملیاتی بهره برداری در زمینه صنایع فولاد، آلومینیوم، مس، سیمان و مواد معدنی می باشد. در راستای تحقق اهداف پیش بینی شده و با توجه به مفاد قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی جمهوری اسلامی ایران این سازمان بعنوان شرکت مادر تخصصی تلقی شده و نظارت عالیه بر شرکتهای عملیاتی و انجام برنامه ریزیهای لازم برای واگذاری آنها به بخش خصوصی را در دستور کار دارد. ضمنا برای پیشبرد اهداف مربوطه طبق ضوابط و مقررات استخدامی سازمان نیروی انسانی مورد نیاز باید دارای تحصیلات عالیه و تجربه پیش بینی شده در شرایط احراز مشاغل باشند.

 این گزارش می افزاید: این سازمان اقدامات فراوانی را در مسیر توسعه خود طی کرده است و در دولت یازدهم ۲۴۰ هزار میلیارد ریال طرح در دستور کار داشت و تا پایان سال گذشته بیش از ۸۵ درصد این برنامه فعال شد و برخی به افتتاح رسید. مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در این زمینه به ایرنا گفته است: “واقعیت اینکه از مجموع طرح هایی کــه پیش روی این سازمان قرار داشت، ۸۵ درصد با همکاری و مشارکت بخــش خصوصــی، جــان گرفــت و شماری از آنها افتتــاح شدند و ایــن مهم امیدوارکننــده بــرای ادامــه مســیر و انجــام وظایــف محوله است. طرح هــای اســتانی فــولاد ( هفت طرح ) بــا مشــارکت بخــش خصوصــی و همچنیــن جــذب ۱٫۶ میلیــارد یــورو فاینانــس، فعــال شــدند و اکنــون برخــی در نوبــت افتتــاح قرار دارند.

 نمونــه عینــی آن هم آذرماه ۹۵، کارخانــه آهــن آســفنجی فــولاد ســفید دشــت چهارمحــال و بختیــاری اســت کــه بــه عنــوان نخســتین طــرح از فولادهــای اســتانی- بــا حضــور معــاون اول رییــس جمهــوری و وزیــر صنعــت معــدن و تجــارت بــه مــدار تولیــد پیوســت. همچنین فولاد شادگان نیز در اردیبهشت ۹۶ به عنوان دومین طرح در مدار قرار گرفت و برای خرداد ماه هم انتظار می رود سه واحد دیگر اضافه شوند. فولاد سپید دشت (چهارمحال و بختیاری)، فولاد شادگان (خوزستان)، نی ریز (فارس)، قائنات (خراسان جنوبی)، میانه (آذربایجان شرقی)، سبزوار (خراسان رضوی)، بافت (کرمان) در مجموع هفت طرح فولاد استانی است.”

 یادآور می شود: ایمیدرو در سال ۱۳۷۹ تاسیس شد و دو سال بعد به شکل عملی فعالیت خود را آغاز کرد. از آن سال تا آغاز دولت یازدهم در مجموع از ۶۹ طرح با ارزش سرمایه گذاری ۲۱۸ هزار میلیارد ریال (۲۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان) بهره برداری شده و میزان سرمایه گذاری ایمیدرو در دولت یازدهم به رقم ۸٫۶ میلیارد دلار رسید.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی