رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

سیستم گرمایش از کف

به طور کلی عملکرد سیستم گرمایش از کف بدین گونه است که آب گرم با دمای متوسط ۴۰ درجه‌ سانتیگراد توسط موتورخانه مرکزی ، پکیج، و یا پانل‌های خورشیدی تأمین شده، و از طریق لوله های اصلی به کلکتورها منتقل و سپس از طریق کلکتورها درلوله های نصب شده در کف ساختمان توزیع و در سیستم گردش می‌کند.

عواملی موثر بر عملکرد سیستم گرمایش از کف

الف) شرح کلی عملکرد گرمایش از کف

به طور کلی عملکرد سیستم گرمایش از کف بدین گونه است که آب گرم با دمای متوسط ۴۰ درجه‌ سانتیگراد توسط موتورخانه مرکزی ، پکیج، و یا پانل‌های خورشیدی تأمین شده، و از طریق لوله های اصلی به کلکتورها منتقل و سپس از طریق کلکتورها درلوله های نصب شده در کف ساختمان توزیع و در سیستم گردش می‌کند.

 

در اثر گردش آب گرم در میان مدارهای گرمایش از کف ، گرمای آب به سطح منتقل شده و از سطح به محیط می تابد.

 

حداکثر دمای کف مورد نیاز انسان ۲۹ درجه‌ی سانتیگراد است، که نسبت به سیستم‌های متداول همچون رادیاتور ۳۰ تا ۳۵ درجه کمتر است.

دمای ایده آل

 

به طورمیانگین وبسته به شرایط و کاربری ساختمان میتوان با استفاده ازسیستم گرمایش کف تا ۵۰ درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد. با توجه به اینکه استفاده‌ی بهینه‌ی انرژی یک ضرورت اجتماعی و ملی است، و همچنین با توجه به اینکه درآینده هزینه‌ی انرژی افزایش خواهد یافت، و سهم قابل توجهی ازهزینه ها‌ی زندگی را به خود اختصاص خواهد داد، بنابراین ۵۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی میزان قابل ملاحظه‌ای است.

سیستم گرمایش از کف مجموعه‌ای است از لوازم مورد نیاز، دانش فنی در طراحی و اجراء، و تجربه…

 

ب) عواملی که بردرستی کارسیستم گرمایش از کف اثرگذارند

۱ : لوازم مصرفی مرغوب : استفاده از لوازم مرغوب درسیستم گرمایش از کف اقلامی مثل لوله، عایق‌ها، ورق متالایز، کلکتور، شیرها، و بست ها، با توجه به اینکه هریک از این اقلام نقش مهمی درعملکرد سیستم گرمایش کف دارند، به همین دلیل عدم استفاده از لوازم مرغوب وعدم نصب و اجرای صحیح سیستم، شاهد ضعف عملکرد نهایی آن خواهیم بود.

 

۲ : طراحی سیستم: سیستم گرمایش از کف برخلاف ظاهر نسبتا ساده دارای ظرایف وپیچیدگی های خواص خود میباشد که عدم رعایت هر کدام از آنها باعث مشکلات زیادی در عملکرد سیستم خواهد شد.

در واقع گرمایش از کف سیستمی‌ است دانش محور که باید ابتدا به دقت طراحی و محاسبه گردد، و بسته به نوع کاربری و ویژگی‌های ساختمان، محل قرارگیری‌لوله‌ها‌ درکف، فاصله‌ی لوله‌ها، محل کلکتور‌ها، نحوه‌ی عایق‌بندی وهمچنین دمای آب ورودی به سیستم محاسبه گردد.

محاسبات و طراحی جزئی از سیستم گرمایش از کف میباشد و عدم محاسبات باعث ضعف در عملکرد سیستم خواهد شد.

 

۳ : اجرای سیستم : هر چقدر که سیستم گرمایش از کف با محاسبات مهندسی و به درستی طراحی شود، ولی درست اجرا نشود، نباید انتظارعملکرد مطمئن داشت .

اجرای گرمایش از کف باید مطابق با نقشه‌ های طراحی شده انجام شود. مجریان کارآزموده آموزش‌های لازم را برای اجرای صحیح سیستم گرمایش از کف دیده اند.آنها دارای تجربه کافی و دانش فنی جهت خواندن نقشه ها میباشند

 

مشکلاتی که بخاطر اجرای نا صحیح سیستم گرمایش از کف به وجود خواهد آمد قابل مرتفع کردن نخواهد بود. پس قبل ازهر اقدامی از کارآزموده بودن مجری اطمینان حاصل کنید

 

گرمایش از کف علاوه بر ساختمان های مسکونی درمکانهای دیگری همچون  مرغداریها ، استخرها ، سالنهای ورزشی ، مدارس ، اماکن تجاری واداری ، کارخانه جات ، مکانهای مذهبی نیز قابل استفاده است.


گرداوری شده توسط گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از تاسیسات آنلاین

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی