رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

خانه های سبز

هم اکنون کشورهای صنعتی به ویژه کشورهایی که قیمت انرژی در آن ها گران است اقداماتی را برای احداث ساختمان هایی آغاز کرده اند و در این ساختمان ها میزان مصرف انرژی به حداقل خود رسیده و فناوری های جدید جایگزین مصرف سنتی انرژی در آن ها شده است.

هم اکنون کشورهای صنعتی به ویژه کشورهایی که قیمت انرژی در آن ها گران است اقداماتی را برای احداث ساختمان هایی آغاز کرده اند و در این ساختمان ها میزان مصرف انرژی به حداقل خود رسیده و فناوری های جدید جایگزین مصرف سنتی انرژی در آن ها شده است و یکی از آن ها خانه های سبز هستند.

در انگلیس، خانه هایی که در آن ها کمتر از انرژی فسیلی برای تأمین انرژی استفاده می شود، «خانه هایی با انرژی دوست محیط زیست»یا خانه های سبز نامیده می شوند و دولت برای احداث این گونه سازه ها تسهیلاتی درنظر می گیرد.

در این خانه ها از انرژی برق بهترین استفاده را با بالاترین بازده می کنند و از اتلاف آب حتی در حد چند قطره جلوگیری می شود. به این ترتیب ضمن این که کمترین آسیب به محیط زیست وارد می شود صرفه جویی در انرژی در بالاترین حد خود نیز محقق می شود.

در هند نیز تخفیف های مالیاتی برای خانه های سبز درنظر گرفته شده است و دولت هند برای مالکان و احداث کنندگان این گونه خانه ها تخفیف مالیاتی در حد ۵ تا ١٠ درصد درنظر می گیرد. در هند خانه هایی را که در آن ها روش های کاهش مصرف انرژی و تولید دی اکسیدکربن رعایت می شود خانه سبز می نامد و مقامات هندی می گویند: به مالکان خانه هایی که به خصوص ٣ ویژگی مهم زیست محیطی را، یعنی کاهش مصرف انرژی، استفاده از آب باران برای کشت و زراعت و تفکیک زباله های خشک و تر داشته باشند، تخفیف مالیاتی تعلق می گیرد.

«فناوری پاک» ایده دیگری می باشد که برخی کشورها مدتی است طرح ها و قوانین مربوط به آن را تدوین و اجرایی کرده اند. در این فناوری عایق کاری ساختمان ها، برج ها و تأسیسات صنعتی با هدف صرفه جویی در انرژی و به حداقل رساندن مصرف انرژی مدنظر قرار می گیرد و استانداردهای آن را تعیین و اجرا می کنند.

گرداوری شده توسط گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از پرتال تخصصی تاسیسات مکانیکی ساختمان

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی