رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

رادیاتور

رایج ترین تجهیزات تبادل حرارت تک فصلی رادیاتورها می باشند. رادیاتور وسیله فلزی است که جنس آن بسته به نوع کاربردش می‌تواند متفاوت باشد، غالب رادیاتورها به عنوان ناقل دمای آب عمل می‌کنند. در ادامه انواع رادیاتور به طور کلی معرفی می شوند:

۱- رادیاتور

رایج ترین تجهیزات تبادل حرارت تک فصلی رادیاتورها می باشند. رادیاتور وسیله فلزی است که جنس آن بسته به نوع کاربردش می‌تواند متفاوت باشد، غالب رادیاتورها به عنوان ناقل دمای آب عمل می‌کنند. در ادامه انواع رادیاتور به طور کلی معرفی می شوند:

رادیاتور چدنی پره ای: از تجهیزات تبادل حرارت تک فصلی و معمولا متشکل از تعدادی پره متصل به هم و از جنس چدن هستند که از این وسایل به منظور تبادل حرارت ناشی از عبور سیالاتی مانند آب گرم از درون پره ها توسط جابجایی حرارت به هوا استفاده می شود. لازم به ذکر است انواع دیگر رادیاتور مانند رادیاتور فولادی تخت، رادیاتور چدنی تخت و… در اینجا قرار نمی گیرند.

رادیاتور چدنی تخت: از تجهیزات تبادل حرارت تک فصلی و معمولا شامل اجزایی مانند ستون های چدنی هستند که از این وسایل به منظور تبادل حرارت ناشی از عبور سیالاتی مانند آب گرم از درون آنها توسط جابجایی حرارت به هوا استفاده می شود. از مشخصات ظاهری این رادیاتورها می توان به شکل تخت و معمولا مکعب مستطیل آنها اشاره کرد. لازم به ذکر است انواع دیگر رادیاتور مانند فولادی تخت، چدنی پره ای و… در اینجا قرار نمی گیرند.

رادیاتور فولادی پره ای: نوعی مبدل حرارتی تک فصلی از جنس فولاد است که معمولا از تعدادی پره فلزی تشکیل شده است که معمولا به صورت بلوکی یکپارچه ساخته می شوند. آبگرم در پره ها جریان پیدا می کند و در تماس آنها با هوای محیط، گرما در فضا انتشار پیدا می کند. رادیاتور فولادی پره ای در شکل های گوناگون ساخته و عرضه می شوند که تمامی انواع آنها در اینجا قرار می گیرند.

رادیاتورهای فولادی تخت: از تجهیزات تبادل حرارت تک فصلی و معمولا شامل اجزایی مانند صفحات فولادی پره شکل و یا لوله های تخت از جنس فولاد هستند که از این وسایل به منظور تبادل حرارت ناشی از عبور سیالاتی مانند آب از درون آنها توسط تابش و جابجایی حرارت به هوا استفاده می شود. از مشخصات ظاهری این رادیاتورها می توان به شکل تخت و معمولا مکعب مستطیل آنها اشاره کرد.

رادیاتور فولادی لوله ای: نوعی مبدل حرارتی تک فصلی از جنس فولاد است که معمولا از تعدادی لوله فلزی مارپیچ بدون پره تشکیل شده است که آبگرم در لوله ها جریان پیدا می کند و در تماس آنها با هوای محیط، گرما در فضا انتشار پیدا می کند. رادیاتور فولادی لوله ای در شکل های گوناگون ساخته و عرضه می شوند که تمامی انواع آنها در اینجا قرار می گیرند.

رادیاتور آلومینیومی اتصالی: نوعی مبدل حرارتی تک فصلی از جنس آلومینیوم است که معمولا از تعدادی پره فلزی تشکیل شده است و با مغزی های چپ گرد و راست گرد به هم متصل می شوند و تعداد پره های آنها را می توان کاهش و یا افزایش داد. آبگرم در پره ها جریان پیدا می کند و در تماس آنها با هوای محیط، گرما در فضا انتشار پیدا می کند. رادیاتور آلومینیومی اتصالی در شکل های گوناگون ساخته و عرضه می شوند که تمامی انواع آنها در اینجا قرار می گیرند.

رادیاتور آلومینیومی یکپارچه: رادیاتور الومینیومی یکپارچه نوعی مبدل حرارتی تک فصلی از جنس آلومینیوم است که معمولا از تعدادی پره فلزی تشکیل شده است. آبگرم در پره ها جریان پیدا می کند و در تماس آنها با هوای محیط، گرما در فضا انتشار پیدا می کند. رادیاتور آلومینیومی یکپارچه در شکل های گوناگون ساخته و عرضه می شوند که تمامی انواع آنها در اینجا قرار می گیرند.

رادیاتور چدنی:

رادیاتور فولادی:

رادیاتور آلومینیومی:

رادیاتور شیشه ای (دکوراتیو):

 

۲- کنوکتور

واحد گرمادهی است که عمدتا از راه جابجائی گرما می دهد. به بیان دیگر بیشتر گرما با جابجائی هوا در اطراف وروی یک سطح فلزی گرم تولید می شود. جابجائی هوا روی این سطح می توان ثقلی یا واداشته باشد. در نتیجه کنوکتورها به دو گروه ساده و دمنده دار تقسیم می شوند.

کنوکتورها همچنین با توجه به ماده گرم کننده و طراحی فیزیکی دسته بندی می شوند:

گرما ی مورد استفاده در کنوکتور می تواند ناشی از آب داغ ، بخار داغ و یا یک مقاومت الکتریکی باشد.

بر اساس طراحی فیزیکی ، کنوکتورها می توانند از نوع دیواری، مخفی (توکار)، یا از نوع کنوکتور کوتاه (قرنیزی) باشند.

کنوکتور مخفی (توکار):

کنوکتور دیواری:

کنوکتور کوتاه (قرنیزی):

 

 

۳- لوله تشعشعی کفی

در سیستم گرمایش از کف (لوله تشعشعی کفی) آب گرم با دمای متوسط ۴۰ درجه‌ سانتیگراد توسط موتورخانه مرکزی ، پکیج، و یا پانل‌های خورشیدی تأمین شده، و از طریق لوله های اصلی به کلکتورها منتقل و سپس از طریق کلکتورها درلوله های نصب شده در کف ساختمان توزیع و در سیستم گردش می‌کند.

۴- یونیت هیتر

دستگاهی است که از آن برای گرم کردن فضاهای بزرگ نظیر سالنهای سرپوشیده، سالن‌های کارخانجات و … استفاده می‌شود.

یونیت هیتر یا واحد گرمایی از دو بخش اصلی کوئل و بادزن تشکیل می شود. سیال ناقل حرارت در این واحد می تواند آب گرم، آب داغ یا بخار باشد.

توزیع بهتر هوا، سرعت گرمایش بالا، مدت زمان کم پیش راه اندازی، امکان تهویه و تجدید هوا از جمله مزایای این واحد گرمایی استو اما استفاده از آن به دلیل ایجاد سر و صدا در همه جا میسر نیست، و بیشتر برای فضاهای بزرگ و عمومی که موضوع سروصدا در آنها اهمیتی ندارد کاربرد دارد.

یونیت هیترها از نظر محل نصب در انواع سقفی، دیواری و زمینی طبقه بندی می شوند.

منابع:

۱- تارنمای ایران کد

۲- تاسیسات مکانیکی برای دانشجویان معماری، محمدرضا سلطان دوست

۳- دانشنامه آزاد ویکی پدیا


منبع: ایران کد / تاسیسات آنلاین

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی