رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 20 June

فن کویل

فن کویل از جمله تجهیزات تبادل حرارت دو فصلی محسوب می شود که از دو قسمت کویل و فن تشکیل میشود. کویل مسی به صورت مایل در محفظه قرار گرفته و فن در زیر آن جاسازی می شود. فن کویل ها از نظر شکل ظاهری به صورت زمینی و سقفی استفاده میشود.

واحد فن کویل fcu)) یک دستگاه ساده شامل یک کویل گرمایشی ، سرمایشی  و فن(بادزن) می باشد.اجزا جانبی این سیستم ها عبارتند از فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو و تشتک تخلیه تقطیر اتو… دراین واحدها درجه حرارت گرمایش وسرمایش توسط ترموستات و مقدار رطوبت توسط هیومیدستات و مقدار هوا توسط بادزن و مقدار هوای تازه به روشهای متداول کنترل میشود

واحدهای فن کویل میتوانند دارای مقاومت الکتریکی وکویلهای کرمایش با بخار آب یا آب گرم کننده نیز باشند. غالب گرمکنهای الکتریکی برای استفاده در فصل پاییز در نظر گرفته میشوند تا مشکل تبدیل وضعیت تابستانی-زمستانی در سیستمهای دو لوله ای مرتفع گردد.

وجود یک فیلتر قابل تعویض یا قابل شستشو با بازده ۳۵ در قبل از بادزن موجب میگردد تا از مسدود شدن و گرفتگی مسیر عبور هوا  از روی کویل توسط خاک یا الیاف موجود در هوای در حال گردش جلوگیری شود همچنین با استفاده از این فیلتر از موتور بادزن حفاظت خواهد شد و مقدار آلاینده هایی که توسط هوا جابجا میشوند در داخل فضای تهویه شده کاهش میابد.تشتک تخلیه تقطیرات واحدهای فن کویل دارای عایق هستند.

استفاده از عایقهایی با دهانه های دمپردار که برای اتصال به دریجه های تازه روی دیوارهای خارجی ساختمان طراحی شده اند اختیاری است.کاربرد این واحدها توصیه نمی شوند زیرا فشار باد موجب خواهد شد مقدار هوای تازه ورودی از کنترل خارج شود. بعلاوه وقتی این واحدها در اقلیم سرد استفاده میگردند باید احتیاط لازم برای جلوگیری از یخ زدن کویل صورت پذیرد.

انتخاب دستگاه فن کوئل

برخی از طراحان هنگام انتخاب فن کویل هایی که کلید کنترل دور (۳ سرعته)دارند . ظرفیت سرمایش اسمی در سرعت متوسط را مبنا می گیرند. این امر موجب افزایش ضریب اطمینان دستگاه و ارامتر کار کردن ان خواهد شد زیرا هنگامی که فن کویل در دور زیاد کار کند ظرفیت حرارتی ان افزایش خواهد یافت.

وقتی هوای تازه قبلآ توسط سیستمهای مرکزی (هوارسان)تا درجه حرارت حدود ۷۰ سرد یا گرم شده باشد فن کویل ها باید فقط بارهای سرمایی و گرمایی فضای مورد نظر را تامین کنند.

سیم کشی فن کویل

معمولآ موتور بادزن فن کویلها از نوع موتورهای کوچک خازن دار یا  قطب کوجک سایه ای و مجهز به محافظت در مقابل اضافه بار شدن هستند. توان مصرفی بزرگترین فن کویلها (حتی در سرعت زیاد)به ندرت از ۳۰ تجاوز میکند وجریان راه اندازی انها از ۲٫۵ تجاوز نخواهد کرد.

درطراحی مدار سیم کشی باید مقررات ملی و محلی توجه شود.

معمولآ سیستم سیم کشی فن کویلها از سیستم روشنایی مجزا است.

کنترل ظرفیت فن کویل

کنترل ظرفیت فن کویل میتواند توسط تغییر مقدار گذر اب درون کویل کنار گذر کردن هوا از اطراف کویل تغییر سرعت بادزن و یا ترکیبی از این روشها انجام شود. مقدار گذر اب توسط ترموستاتی که در مسیر هوای برگشت یا روی دیوار نصب می آگردد کنترل می شود کنترل سرعت بادزن می تواند از نوع دستی خودکار باشد.

 

معمولآ کنترل خودکار بصورت روشن- خاموش است و انتخاب سرعت بصورت دستی انجام می شود .دربرخی از فن کویلها از موتورهای دور متغیر برای تنظیم سرعت استفاده می گردد.

 

وقتی کنترل ظرفیت فن کویل از طریق کنترل سرعت بادزن انجام می شود ترجیحآ از ترموستات اتاقی استفاده کنید

استفاده از کنترل روشن خاموش برای بادزن مناسب نیست زیرا:

۱: معمولآ تغییر سطح صدای حاصل از بادزن بیشتر از صدای مداوم انازار دهنده خواهد بود و

۲: الگوی گردش هوا در اتاق بسیار متغیر خواهد بود.

کاربرد فن کوئل ها

بهترین کاربرد سیستم فن کویل مربوط به مواردی است که بخواهیم درجه حرارت هر فضا بطور جداگانه کنترل شود.

همچنین با استفاده از سیستم فن کویل از انتقال الودگی بین اتاقها جلوگیری خواهد شد.

کاربردهای مناسب این سیستم عبارتند از:

هتلها و متلها و ساختمانهای اپارتمانی و ساختمانهای اداری .

اگر چه در تعدادی از ساختمانهای بیمارستانها نیز از سیستم فن کویل استفاده میشود ولی این موضوع چندان مناسب نبست زیرا بازده فیلتر هوای فن کویلها کم است و نگهداری و تمیز کردن انها نیز مشکل خواهد بود

مزایا

مزیت های اصلی سیستم های تمام اب عبارت اند از :

۱) سیستم تغذیه سیال سرد کننده (لوله کشی در قیاس با کانال کشی) فضای کمتری اشغال خواهدکرد.

۲) نیازی به اتاق بادزن مرکزی اصلآ وجود ندارد و یا ابعاد ان کوچکتراست.

۳) فضای مورد نیاز برای عبور کانالهای هوا کوچکتر خواهد بود.

در این سیستم می توان فن کویل فضاهایی که نیاز به تهویه مطبوع ندارند را خاموش کرد.

برای اینکه پاسخ سیستم به تغییر مقدار بارهای سرمایش و گرمایش سریع باشد می توان ظرفیت فن کویل را بیشتر در نظر گرفت.

در این سیستم چون امکان استفاده از اب گرم کننده با درجه حرارت پایینتر نیزبرای تامین گرمایش وجود دارد؛ استفاده از فن کویل به ویژه درسیستم های بازیافت حرارت یا سیستم های حرارت خورشیدی مناسب است.

معایب فن کویل

تعمیرات سیستم های تمام آب بیشتر از سیستم های تمام هواست و غالبآ این تعمیرات در فضاهایی صورت می گیرد که افراد حضور دارند. در واحدهایی که نقطه شبنم انها کم است ضروری است سیستم جمع اوری تقطیرات پیش بینی وبه طور ادواری تمیز گردد.

در برخی موارد جمع اوری و تخلیه تقطیرات مشکل وهزینه بر خواهد بود. همچنین تمیز کردن کویل واحدهای فن کویل نیز مشکل است. چون فیلتر هوای فن کویل ها معمولآ کوچک و دارای بازده کم میباشد برای اینکه مقدار جریان هوا کاهش نیابد باید بصورت متناوب ان را تعویض یا تمیز کرد.

گاهی اوقات که تمام رطوبت گیری توسط سیستم مرکزی تامین هوای تازه انجام می شود می توان از سیستم تخلیه تقطیرات صرفنظر کرد.

غالبآ هوای تازه از طریق پنجره یا نصب دریچه بر روی دیوارهای خارجی ساختمان تامین می گردد. مقدار هوای تازهای که به این روش تامین می شود متاثر از اثر دود کشی جهت و سرعت باد خواهد بود.

اگر برای کنترل درجه حرارت اتاق از شیرهای تنظیم جریان اب سرد کننده استفاده می کنید این احتمال وجود دارد که مقدار رطوبت داخل اتاق در تابستان افزایش یابد.

برای کنترل شرایط اتاق می توان از کنترل کننده های دو وضعیتی استفاده کرد که در یک حالت سرعت بادزن را تغییر می دهد و در حالت دیگر مقدار اب سرد کننده عبوری ازفن کویل را از طریق گذراندن ا عبارتند از ن از کنار کویل تنظیم می کند.

مشخصات فنی فن کویل ها

فن ها:

فن های دستگاه پلاستیکی و از جنس پلی آمین بوده که با نصب الکتروموتورهای کم صدا و طراحی صحیح پایه موتور موجب می گردد که دستگاه با حداکثر هوادهی و حداقل صدا مورد استفاده قرار گیرد.

دقت در ساخت و بالانس فن های پلاستیکی و عدم استفاده از فن های فلزی رایج علاوه بر اینکه از وزن دستگاه می کاهد ضمن حفظ استحکام کافی، از مشکلات مربوط به لرزش نیز پیشگیری می نماید، همچنین با کاهش توان الکتروموتورها از مصرف برق و هزینه های مربوط به آن کاسته می شود

بدنه فن کویل:

بدنه فن کویل های زمینی زهش از جنس ABS بوده که ترکیبی از زیبایی و استحکام را ارائه می نماید و بدنه انواع سقفی به اقتضای شرایط استفاده، از ورق گالوانیزه و با پوشش رنگ ساخته می شود.

گزینه های انتخابی:

فن کویل ها دارای کلید کنترل دور سه مرحله ای جهت فن بوده و بنا به سفارش امکان افزودن برد الکترونیکی جهت کنترل دور فن با توجه به دمای هوای خروجی کویل نیز وجود دارد. این گزینه موجب افزایش کارایی دستگاه و صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد.

همچنین امکان تعبیه دمپر هوای تازه و چهار لوله ای شدن کویل جهت تأمین نیازهای مشتری، به صورت سفارشی وجود دارد.

 

 

فن کویل از جمله تجهیزات تبادل حرارت دو فصلی محسوب می شود که از دو قسمت کویل و فن تشکیل میشود. کویل مسی به صورت مایل در محفظه قرار گرفته و فن در زیر آن جاسازی می شود. فن کویل ها از نظر شکل ظاهری به صورت زمینی و سقفی استفاده میشود.

 

ظرفیت فن کویل های زمینی به ترتیب ۲۰۰ ، ۳۰۰ ، ۴۰۰ ، ۶۰۰ ، ۸۰۰ CFM است. در مورد فن کویلهای سقفی CFM از ۸۰۰ تا ۴۰۰۰ تغییر می کند. امروزه اغلب فن کویل ها به صورت دو لوله ای مورد استفاده قرار می گیرند به این معنا که مطابق با فصل در لوله ها آب سرد یا آب گرم گردش می کند.

 

در سیستم چهار لوله ای دو لوله ی رفت و برگشت گرم و سرد هر یک به صورت جداگانه حاوی سیال گرم یا سرد هستند . با استفاده از شیوه های کنترل مناسب با شرایط دلخواه دمایی مقداری از آب گرم و سرد با یکدیگر مخلوط شده و بدین ترتیب فن کویل ها تحت شرایط دمایی مختلفی کار می کنند و ممکن است در یک زمان که فن کویل اتاقی را خنک می کند، فن کویل دیگر اتاق مجاور را گرم کند.

 

 

فن کویل ها اگر چه هوای داخل را با عبور از روی کویل گرم یا سرد می کنند، در موارد خاص می توانند هوای تامکان از طریق داکت متصل به خارج تامین بکنند.

 

 

محاسبه ی فن کویل براساس بار برودتی در تابستان و بار گرمایی در زمستان صورت می گیرد :

 

در تابستان ( محاسبه فن کویل براساس بار برودتی )
به ازای هر ۲۶۰۰ باید ۱۰۰ cfm در نظر گرفت و دبی آب سرد در لوله ها برابر ۰٫۷۵ gpm است.
(تلفات )/۲۶۰۰*۰٫۷۵ Gpm,(تلفات )/۲۶۰۰*۱۰۰ = cfmسرمایش

در زمستان (محاسبه فن کویل براساس بارگرمایی)
(تلفات )/۹۵۰۰*۰٫۹۵ Gpm,(تلفات )/۹۵۰۰*۱۰۰ = cfmگرمایش

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی