رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۶ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 18 May

در ایران مطالعه گسترده بر روی پمپ حرارتی زمین گرمایی از سال ۱۳۸۰ در معاونت امور انرژی آغاز گردید که این مطالعات منجر به تغییر یک کولر گازی به پمپ حرارتی زمین گرمایی گردید.

در ایران مطالعه گسترده بر روی پمپ حرارتی زمین گرمایی از سال ۱۳۸۰ در معاونت امور انرژی آغاز گردید که این مطالعات منجر به تغییر یک کولر گازی به پمپ حرارتی زمین گرمائی گردید. این دستگاه در سایت زمین گرمایی مشکین شهر نصب و راه اندازی شده است و کویل زمینی آن که به صورت افقی است، باعث شده تا میزان مصرف برق دستگاه مذکور با اندازه ۳۰% کاهش یابد.

 

 

در ایران پمپ حرارتی زمین گرمایی در پنج شهر مختلف آب و هوائی که دارای اقلیم مختلف هستند نصب و راه اندازی شده است. این پنج شهر عبارت است از:

جدول ذیل برخی از مشخصات پمپ­های حرارتی نصب شده در ایران را نشان می­دهد.

 

 

مساحت تحت پوشش(m2) مصرف برق سرمایشی (W) مصرف برق گرمایشی (W) نوع کویل مکان
۲۴ افقی مشکین­شهر
۳۰ ۷۵۰ عمودی طالقان
۴۵ ۹۰۰ ۸۰۰ عمودی- افقی رشت
۳۵ ۹۰۰ ۸۵۰ افقی اهواز
۴۵ ۱۳۰۰ افقی بندر عباس

 

نام شهر تابستان زمستان تعداد ماه گرم تعداد ماه سرد
مشکین شهر معندل خیلی سرد ۱-۰ ۹-۸
رشت گرم و مرطوب سرد ۴-۳ ۵-۴
طالقان نسبتاٌ گرم سرد ۳ ۷-۶
اهواز خیلی گرم معتدل ۸ ۲
بندرعباس خیلی گرم معتدل و مرطوب ۹ ۰

 

در نمودار زیر مشخصات پمپ های حرارتی نصب شده در شهر های مختلف و میزان کاهش میزان مصرف برق به وسیله جایگزینی پمپ های حرارتی زمین گرمایی به جای استفاده از کولر های گازی نشان داده شده است

 

 در تمامی این شهرها میزان مصرف برق پمپ حرارتی در حالت سرمایش در مقایسه با یک کولر گازی بین ۷۰-۵۰ درصد کاهش داشته و نیز این دستگاه در حالت گرمایش در مقایسه با بخاری برقی بین ۸۰-۷۰ درصد کاهش مصرف برق داشته است.

 

 

پمپ حرارتی زمین گرمایی در طالقان

جهت تکمیل نمودن این مطالعات سازمان انر‍ژیهای نو ایران به کمک شرکت آساد صنعت چهار دستگاه پمپ حرارتی زمین گرمائی تهیه و آن را در آزمایشگاه کولر گازی “آزمایشگاه صرفه جوئی ملی انرژی” مورد آزمایش قرار داد که منتج به محاسبه راندمان (COP) برابر ۵/۴ و مصرف برق ۷۵۰ وات گردید که در مقایسه با بهترین کولر گازی موجود در ایران که دارای راندمان کمتر از ۵/۲ با مصرف برق ۲۸۰۰ وات است، از میزان قابل توجه کاهش مصرف برق برخوردار است.

 

پس از آن جهت نمایش واقعی عملکرد و کاهش مصرف برق واقعی،یک دستگاه پمپ حرارتی زمین گرمائی در سایت طالقان جهت مطالعه دقیق و برداشت اطلاعات میزان کاهش مصرف برق، دما و رطوبت هوا و خاک نصب گردید. برای این منظور مدارهای مختلف لوله پلی اتیلن ۲ اینچ کویل زمینی طراحی و در داخل ۹ حلقه چاه به عمق ۱۵ متر و به قطر ۸۰ سانتی متر نصب شد که هدف از حفاری این تعداد چاه مطالعه و تحقیق بر روی اثرات چیدمان های مختلف و سیکل های مختلف کویل زمینی است.

 

همچنین جهت مطالعه بهتر بر روی انتقال حرارت داخل زمین تعداد ۱۲ سنسور اندازه گیری دما در چاهها نصب شده تا همزمان با برداشت اطلاعات میزان مصرف برق، دما و رطوبت هوای آزاد، دما و رطوبت داخل اتاق، بتوان دمای زمین و میزان حرارت تبادل شده بین سیال داخل کویل زمینی و خاک را نیز اندازه گیری نمود. نتیجه مطالعات بیانگر عملکرد مناسب سیستم در فصل گرما و سرما بوده و در مقایسه با یک کولر گازی معمولی مشابه ۶۵ درصد کاهش مصرف برق نشان می دهد.

 

 

 ۹ حلقه چاه به عمق ۱۵ متر و قطر ۸۰ سانتیمتر با فاصله ۳ متر از یکدیگر

 

 

پمپ حرارتی زمین گرمایی در رشت

به منظور بررسی عملکرد دستگاه در شرایط شمالی کشور، شهر رشت به عنوان نمونه انتخاب و سومین پمپ حرارتی در آن نصب و راه اندازی شد. به دلیل بالا بودن سطح آب در شهر رشت و مشکلات حفر چاه، از کویل عمودی-افقی استفاده شد. به همین منظور در پست شهید سیادتی دو کانال به عمق ۵ متر حفاری و در آنها لوله های پلی اتیلنی با قطر ۲ اینچ به طول ۱۰۰متر به صورت عمودی و افقی با فاصله ۳ متری و ۵/۱ متری نصب گردیده است.

علاوه بر کویل عمودی-افقی به منظور مطالعه کویل های مختلف از دو آرایش افقی دیگر نیز استفاده شده است که قابل انتخاب است. در این سایت برای اولین بار از یک آبگرمکن ۳۰۰ لیتری به صورت سری با کویل زمینی استفاده و مورد تست قرار گرفت.

نتیجه تست عملکرد مناسبی را برای سیستم ارائه داد به گونه ای که به کمک سیستم نصب شده ضمن خنک کاری فضای اداری به وسعت ۴۵ متر مربع با ارتفاع ۵/۴ متر، با مصرف برقی در حدود ۸۵۰ وات قادر به تامین آب گرم مورد نیاز مجموعه با دمای ۴۰ درجه سانتیگراد و با حجم ۳۰۰ لیتر گردید.

 

 

پمپ حرارتی زمین گرمایی در اهواز

استان خوزستان از جمله مناطقی از کشور است که در ماه های گرم به دلیل داشتن رطوبت و دمای بالا از کولر گازی بسیار استفاده می شود.در شهر اهواز نیز یک دستگاه پمپ حرارتی زمین گرمائی نصب گردید و کویل زمینی این سیستم از نوع مارپیچ با طول ۲۰۰ متر در کانالی به طول هفت متر نصب گردید.

در زمستان ۱۳۸۶ این سیستم در حالت گرمایشی راه اندازی شد و با مصرف برق ۸۵۰ وات گرمای مورد نیاز اتاقی به مساحت ۳۵ متر مربع را تامین نمود. هم اکنون و با شروع فصل گرما سیستم در حالت سرمایش با مصرف برق ۹۰۰ وات در حال کار می باشد و توسط دستگاه های اندازه گیری تمامی پارامترهای مهم اندازه گیری می شود و اطلاعات بدست آمده نشان از موفقیت این سیستم دارد.

 

پمپ حرارتی زمین گرمایی در شهر بندرعباس

پنجمین پمپ حرارتی زمین گرمائی در ایران در شهر بندرعباس و در کتابخانه اداره جهاد کشاورزی استان هرمزگان نصب شده است. شهر بندر عباس نیز به دلیل گرما و رطوبت بالا و نزدیکی به دریا انتخاب گردید تا تاثیر این ویژگی های مهم بر عملکرد پمپ حرارتی زمین گرمائی بررسی و مورد مطالعه قرار گیرد.کویل این سیستم به صورت افقی و مارپیچ است.

 

منبع: سازمان سانا

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی