رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

قطع آب

به مدار بهره‌برداری آمدن نیروگاهی با واحدهای دست‌دوم خارجی در جزیره قشم، افت فشار گاز شبکه و قطع آب روستاهای این جزیره را در پی داشت.

به مدار بهره‌برداری آمدن نیروگاهی با واحدهای دست‌دوم خارجی در جزیره قشم، افت فشار گاز شبکه و قطع آب روستاهای این جزیره را در پی داشت.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم ، صبح امروز در پی تماس‌های مردمی از جزیره قشم مشخص شد که روستاهای این جزیره از شب گذشته آب ندارد.

خبرگزاری تسنیم با انتشار خبری با عنوان “آب روستاهای قشم قطع شد” ظهر امروز از قطع ۱۲ساعته آب روستاهای این جزیره خبر داد. تا این لحظه قطع آب این روستاها بیش از ۱۷ ساعت به طول انجامیده است.

بررسی‌های تکمیلی و صحبت با چندین مدیر مسئول و مقام آگاه در جزیره حاکی از این است که یک نیروگاه برق بالادست پروژه تولید همزمان آب و برق مپنا وارد مدار شده و به‌دلیل عدم وجود بسترهای مناسب برای ورود این نیروگاه به مدار بهره‌برداری، سوخت گازی که توسط خطوط لوله به پروژه تولید همزمان آب و برق مپنا ارسال می‌شد، از شب گذشته با افت شدید فشار مواجه شده است.

ازاین‌رو از شب گذشته با افت فشار گاز، واحدهای پروژه تولید همزمان آب و برق مپنا از مدار خارج شده و این مسئله موجب قطع آب روستاهای جزیره قشم شده است.

یک مقام آگاه در این خصوص به تسنیم گفت: “از همان ساعات پایان شب گذشته تا این لحظه مذاکرات و جلسات متعددی بین مدیران پروژه تولید همزمان آب و برق مپنا، مدیران تولید برق هرمزگان، مدیریت شبکه برق کشور و همچنین ستاد مرکزی گروه مپنا برگزار شده تا این مشکل برطرف شود”.

در حال حاضر (جمعه ۱۲ خرداد ۹۶ ساعت ۱۶:۴۵) پروژه تولید همزمان آب و برق مپنا در جزیره قشم در مدار بهره‌برداری نیست و همچنان آب روستاهای قشم بعد از گذشت حدود ۱۷ ساعت قطع آب است.

به نظر می‌رسد دلیل اصلی قطع گاز و خروج پروژه تولید همزمان آب و برق مپنا از مدار بهره‌برداری، ورود نیروگاه جدید در بالادست این پروژه بوده است. این نیروگاه با ۳ واحد ۲۵مگاواتی، در شرایطی که ظرفیت گازرسانی به‌گونه‌ای نبوده که هم نیروگاه جدید را تغذیه کند و هم جوابگوی نیاز پروژه تولید همزمان آب و برق به سوخت گاز باشد، وارد مدار شده است.

با توجه به اینکه دستور وزیر نیرو و همچنین دیگر مسئولان مربوطه در سازمان حفاظت محیط زیست و… در سالهای اخیر بر این اساس بوده که نیروگاه‌های با راندمان پایین وارد شبکه نشوند، بسیار عجیب است که چرا نیروگاهی وارد مدار شده که واحدهای آن دست‌دوم خارجی و با راندمان بسیار پایین هستند.

به نظر می‌رسد نیروگاهی که چند واحد وارد مدار کرده و موجب افت فشار گاز شده، همان پروژه‌ای است که در گذشته مجوزی ۵۰۰مگاواتی برای احداث گرفته اما گویا مسئولان این پروژه نتوانسته‌اند ۵۰۰ مگاوات را ایجاد کنند و به تهیه ۲ یا ۳ واحد ۲۵مگاواتی دسته‌دوم از کشورهای خارجی اقدام کرده‌اند که این موضوع نیز با توجه به اینکه کشور خودمان سازنده نیروگاه‌های با راندمان بالا است بسیار عجیب به نظر می‌رسد.

سؤالی که مطرح است این است که؛ چرا وزارت نفت مجوز تخصیص سوخت به نیروگاهی داده که تجهیزاتی دسته‌دوم و راندمانی پایین دارد و چرا وزارت نیرو مجوز خرید برق از چنین نیروگاهی را صادر کرده است؟

بررسی‌های تسنیم نشان می‌دهد اگر نیروگاهی که مختصات فنی درستی دارد بخواهد اکنون در جزیره وارد مدار شود باید ابتدا زیرساخت‌های سوخت‌رسانی و بسترهای تخصیص مناسب گاز ایجاد شود چرا که بسترهای فعلی گازرسانی در این جزیره برای ورود نیروگاهی جدید به مدار بهره‌برداری کافی نیست؛ در چنین شرایطی ورود نیروگاهی به مدار بهره‌برداری که واحدهای آن دسته‌دوم خارجی است و راندمانی پایین دارد بسیار عجیب به نظر می‌رسد.

یک مقام مسئول در صنعت برق کشور ساعتی پیش از تصمیمات جدید در این خصوص به تسنیم خبر داد و گفت: با پیگیری‌های مستمری که از گروه مپنا، مدیریت شبکه برق کشور و مدیریت آب روستایی هرمزگان و برق این استان داشتیم دستور خروج آن نیروگاه از مدار صادر شده و خواسته شده که واحدهای پروژه تولید همزمان آب و برق مپنا دوباره به مدار بهره برداری وارد شوند.

با توجه به اینکه وقتی خطوط لوله انتقال گاز برای چندین ساعت با افت فشار و قطعی گاز مواجه می‌شود، گاز درون لوله به تولید میعانات گازی می‌انجامد؛ باید این میعانات ابتدا از لوله خارج و سپس برای به مدار آوردن دوباره واحدها اقدام شود.

پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که در صورتی که اکنون نسبت به تخصیص گاز مناسب و به مدار بهره‌برداری آوردن واحدهای تولید همزمان آب و برق مپنا اقدام شود، اذان مغرب و تقریباً همزمان با افطار، امکان به مدار بهره‌برداری بازگشتن این پروژه وجود دارد و از امشب مجدداً آب روستاهای قشم وصل خواهد شد. باید دید آیا تصمیم مدیران مربوطه به وصل مجدد آب روستاهای قشم در ساعاتی پایانی امشب خواهد انجامید یا خیر.

جزیره قشم بزرگترین جزیره ایران و بزرگترین جزیره غیرمستقل دنیا است که از نظر مساحت، بزرگتر از ۲۲ کشور جهان است. این جزیره در نزدیکی تنگه هرمز قرار دارد و بزرگترین و پرجمعیت‌ترین جزیره خلیج فارس نیز محسوب می‌شود. جزیره قشم دومین بندر آزاد تجاری ایران است که جمعیتی بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر در آن ساکن هستند.

«حجت الاسلام حسن روحانی» رییس جمهوری ایران فروردین ماه سال ۹۴ در جریان سفر به جزیره قشم و بازدید از پروژه شرکت گروه مپنا برای تولید همزمان آب و برق در این جزیره، بر اهمیت و ضرورت تأمین آب آشامیدنی ساکنان قشم تأکید کرد. پروژه تولید همزمان آب و برق به‌صورت MED (شیرین‌سازی آب با روش بازیابی حرارتی) در سال ۹۳ به بهره‌برداری رسید. ظرفیت تولید آب در دو ردیف و ۴ واحد آب‌شیرین‌کن به مجموع ۱۸ هزار مترمکعب در روز در پروژه تولید همزمان آب و برق در جزیره قشم وجود دارد و با توجه به تولید همزمان آب و برق و استفاده از حرارت خروجی واحدهای تولید برق برای شیرین‌سازی آب، راندمان این پروژه حدود ۸۰ درصد گزارش شده است.

با این شرایط و خصوصیات، با بازگشت پروژه تولید همزمان آب و برق جزیره قشم به مدار بهره‌برداری، مشکل آب و برق روستاهای این جزیره برطرف خواهد شد.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی