رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۶ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 18 May

اروپا همکار ایران برای انتقال فناوری پتروشیمی

ایران برای توسعه صنعت پتروشیمی برنامه ریزی های متعددی داشته است و در حال حاضر انتقال فناوری محور همکاری‎‎ ایران و شرکت‎های اروپایی در صنعت پتروشیمی شده است.

ایران برای توسعه صنعت پتروشیمی برنامه ریزی های متعددی داشته است و در حال حاضر انتقال فناوری محور همکاری‎‎ ایران و شرکت‎های اروپایی در صنعت پتروشیمی شده است.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از شبستان، صنعت‌پتروشیمی از صنایع مادر و اشتغال زا می باشد كه به عنوان تغذیه كننده سایر بخش های صنعت می تواند به عنوان موتور حركت اقتصاد كشورهای در حال توسعه نقش اساسی را ایفا کند.

در حال حاضر تولید كنندگان عمده پتروشیمی آمریكا، كشورهای اروپای و عربستان صعودی است. مسائل زیست محیطی باعث شده كه كشورهای اروپایی بسیاری از كارخانجات تولید محصولات‌پتروشیمی را به كشورهای جهان سوم منتقل کرده یا دیگر برنامه ای برای افزایش ظرفیت نداشته باشند در نتیجه انتظار می رود در آینده كشورهایی نظیرعربستان، ونزوئلا، ایران و كشورهای خاورمیانه تولید كننده عمده مواد پتروشیمی باشند.

بنابراین گزارش، صنایع‌پتروشیمی در ایران قدمتی نزدیك به ۴۰ سال دارد. تاسیس بنگاه شیمیایی و به  دنبال آن آغاز عملیات احداث كارخانه كود شیمیایی در سال ۱۳۳۸ موجب پیدایش این صنعت در ایران شد. در سال ۱۳۴۳ به منظور تمركز و توسعه این صنعت، شركت ملی صنایع پتروشیمی تاسیس شد و كار خود را آغاز كرد. هدف از تاسیس این شركت، تولید فرآورده های پتروشیمی و شیمیایی از نفت، مشتقات نفتی، گازهای طبیعی و سایر مواد خام، اعم از آلی و معدنی بود.

این گزارش می افزاید: محصولات‌پتروشیمی در ساخت موادی نظیر لاستیكها، پلاستیكها، شوینده ها، كودها، چسبها، اسیدها، رنگها، سموم و الیاف مصنوعی كه هر كدام ماده اولیه صدها مواد دیگر هستند، مورد استفاده قرار می گیرند و کشورمان برای توسعه صنعت پتروشیمی برنامه ریزی های متعددی داشته است و در حال حاضر انتقال فناوری محور همکاری‎‎ ایران و شرکت‎های اروپایی در صنعت پتروشیمی شده است.

شانا در این زمینه به نقل از ﺣﺴﯿﻦ ﻋﻠﯿﻤﺮﺍﺩ، ﻣﺪﯾﺮ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬﺍﺭﯼ ﺷﺮﮐﺖ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﺎﯾﻊ‌ﭘﺘﺮﻭﺷﯿﻤﯽ نوشته است: “توافقنامه همکاری میان ایران و یک شرکت معتبر اروپایی به منظور انتقال فناوری به زودی امضا می شود، متن توافقنامه نهایی شده است و به زودی منعقد می شود.

برای مشارکت در ایجاد لایسنس مشترک در پروژه های صنعت‌پتروشیمی کشور، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با یک شرکت اروپایی توافقنامه همکاری امضا می‎کند و اکنون متقاضیان زیادی دارد. پس از هماهنگی با وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع‌پتروشیمی، جزئیات بیشتر این خبر منتشر خواهد شد. این توافقنامه حاصل مذاکرات صورت گرفته پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است و به زودی امضا می‎شود.”

یادآور می شود: سرمایه گذاران خارجی تمایل بسیار زیادی به همکاری و مشارکت با شرکت‌های تولیدی و هلدینگ‌های صنعت پتروشیمی ایران دارند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی