رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

موفقیت محقق ایرانی در تصفیه پساب‌‏ها

دانشجوی دکتری مهندسی شیمی گرایش جداسازی دانشگاه سمنان موفق به تولید فتوکاتالیستی برای حذف آلاینده های آلی در پساب های دارویی و صنعتی شد. به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از ایسنا، میلاد حلاجی مخترع روش «سنتز نانوفتوکاتالیست نوترکیب زئولیت کلینوپتیلولایت- نقره با روش امواج مایکروویو» گفت: با توجه به اهمیت […]

دانشجوی دکتری مهندسی شیمی گرایش جداسازی دانشگاه سمنان موفق به تولید فتوکاتالیستی برای حذف آلاینده های آلی در پساب های دارویی و صنعتی شد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از ایسنا، میلاد حلاجی مخترع روش «سنتز نانوفتوکاتالیست نوترکیب زئولیت کلینوپتیلولایت- نقره با روش امواج مایکروویو» گفت: با توجه به اهمیت منابع آبی و کاهش روزافزون این منابع، با اختراع این ماده فتوکاتالیستی، آلاینده‌های موجود در پساب‏های دارویی و صنعتی را از بین برده تا برای استفاده دوباره وارد چرخه مصرف شود.

وی افزود: در این اختراع ابتدا زئولیت کلینوپتیلولایت به روش امواج مایکرویوو در زمان بسیار کوتاهی نسبت به روش‏های دیگر سنتز شد (کوتاه بودن زمان سنتز یکی از ویژگی‏های برجسته این روش به شمار می رود) و در نهایت فتوکاتالیت زئولیت کلینوپتیلولایت – نقره به دست آمد.

حلاجی در مورد اینکه آیا نمونه خارجی این اختراع وجود دارد، گفت: تاکنون در زمینه ترکیب فلز نقره با زئولیت کلینوپتیلولایت و همچنین سنتز زئولیت و سنتز به روش امواج مایکروویو تحقیقی صورت نگرفته و اختراعی ثبت نشده است.

وی افزود: از زمان شروع این پژوهش و مطالعه مقالات و کتاب های مربوطه تا زمان ساخت محصول و انجام آنالیزهای لازم و فرآیند ثبت اختراع حدود یک سال زمان صرف شده است و هزینه های این اختراع ۴۰ میلیون ریال بوده که با حمایت پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان انجام شده است.

حلاجی در مورد کاربرد این اختراع توضیح داد: با استفاده از این فتوکاتالیست می‌توان بسیاری از آلاینده‏های موجود در آب‏های صنعتی را حذف و آب و دی اکسیدکربن را از هم جداکرده و آب را تصفیه کرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی