رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

نیروگاه‌های آبی میکرو
برای نخستین بار در کشور انجام پذیرفت؛

راه اندازی آزمایشگاه تست نیروگاه‌های آبی میکرو

نیروگاه های آبی میکرو به نیروگاه هایی اطلاق می شود که بین ۵ تا ۱۰۰ کیلووات برق تولید می کنند و آزمایشگاه تست این نوع نیروگاه ها عنوان پروژه‌ای است که برای نخستین بار در کشور با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر راه‌اندازی شد.

نیروگاه های آبی میکرو به نیروگاه هایی اطلاق می شود که بین ۵ تا ۱۰۰ کیلووات برق تولید می کنند و آزمایشگاه تست این نوع نیروگاه ها عنوان پروژه‌ای است که برای نخستین بار در کشور با حمایت  راه‌اندازی شد.
به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هادی کاربین مجری پروژه «آزمایشگاه تست نیروگاه‌های آبی میکرو » درباره این پروژه اظهار کرد:  بسته به توان برق تولیدی تقسیم بندی می شود که بر اساس این دسته بندی نیروگاه های آبی میکرو بین ۵ تا ۱۰۰ کیلووات برق تولید می کنند.

 

وی ادامه داد: برای نخستین بار پتانسیل یابی، طراحی و ساخت نیروگاه‌های آبی میکرو در موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو انجام شد و به مرحله نصب رسیدیم. در همه کشورها قبل از نصب، این نیروگاه ها در آزمایشگاه های مرجع تست می شوند تا عیوب احتمالی حذف و کنترل کیفی شوند اما آزمایشگاهی که تست نیروگاه‌های آبی میکرو را انجام دهد در کشور وجود نداشت.

 

 

کاربین با اشاره به اینکه در چند سال اخیر در توان های بالاتر طراحی و بومی سازی ن متوسط نیز در دستور کار قرار گرفته است، گفت: بنابراین راه اندازی و ساماندهی آزمایشگاه تست مرجع در دستور کار قرار گرفت. کار طراحی آزمایشگاه با حمایت  معاونت علمی آغاز شد و با همکاری  وزارت نیرو این اقدام عملی شد.

 

 

وی با بیان اینکه این اقدامات در دو فاز طراحی شد بیان کرد: فاز نخست به پایان رسیده در این فاز  تمامی مراحل مورد نیاز تست به شکل غیرخودکار قابل انجام است و در فاز دوم عملی می شود. در این مدت نیز نیروگاه های میکرو طراحی شده در آزمایشگاه مورد تست قرار گرفت و انواع تست های لازم برای روی آنها انجام شد و این نیروگاه ها بعد از نصب در محل، بدون مشکل مشغول فعالیت هستند و عملکرد خوبی داشتند.

 

کاربین اندازه گیری نیروگاه های برق آبی را یکی از اقدامات نیروگاه دانست و عنوان کرد: راندمان پارامتر مهمی برای رسیدن به اهداف است که توانستیم بر اساس دبی، میزان راندمان نیروگاه ها را محاسبه کنیم. طراحی، نصب و خرید تجهیزات آزمایشگاه بر اساس استانداردهای بین المللی است و توانستیم آزمایشگاهی فنی و تخصصی مورد تایید در دنیا را راه اندازی کنیم.

 

 

وی همچنین تأمین رنج های مختلف فشار و دبی برای هر نیروگاه را یکی از قابلیت های این آزمایشگاه دانست و گفت: دبی و فشار دو پارامتر مهم در نیروگاه آبی هستند این دو پارامتر نشان می دهد با چه نیروگاهی مواجه هستیم و چه میزان خروجی دارد که بر اساس توان شبیه سازی که برای آزمایشگاه در نظر گرفته شده، از دبی صفر تا ۱ متر مکعب بر ثانیه و فشار صفر تا ۱۰۰ متر یا ده بار می توان تولید داشت که انواع نیروگاه های میکرو را مورد پوشش قرار می دهد. همچنین موقعیت های نصب را نیز در این آزمایشگاه می توان شبیه سازی کرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی