رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
  • الأحد ۳ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 17 January

بخش معدن

روزنامه آرمان در گفت وگو با فریال مستوفی عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، نوشت: دولت دوازدهم بهترین زمان برای تقسیم و جداسازی بخش معدن به عنوان یک بخش مستقل و کارآمد با به کارگیری مدیران متخصص جوان است که علاوه بر تخصص با خلاقیت، نوآوری، هوشمندی و انگیزه بسیار بالا برای پیشرفت و توسعه قادر خواهند بود بخش معدن را با تحولی عظیم همراه و همگام سازند.

روزنامه آرمان در گفت وگو با فریال مستوفی عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، نوشت: دولت دوازدهم بهترین زمان برای تقسیم و جداسازی بخش معدن به عنوان یک بخش مستقل و کارآمد با به کارگیری مدیران متخصص جوان است که علاوه بر تخصص با خلاقیت، نوآوری، هوشمندی و انگیزه بسیار بالا برای پیشرفت و توسعه قادر خواهند بود بخش معدن را با تحولی عظیم همراه و همگام سازند.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی روزنامه آرمان نوشت:

در ادامه در گزیده ای از این گفت وگو می خوانیم: بخش معدن ایران به دلیل مزایای فراوانی که از آن برخوردار است، می تواند در شرایط فعلی به عنوان موتور توسعه و رشد اقتصادی عمل کند. بعد از برجام و گشایش های سیاسی و اقتصادی حاصل شده، فرصتی ایجاد شد تا راه ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور هموار شود و این موضوع شرایط مناسبی را برای جهش بخش معدن و صنایع معدنی فراهم کرد.

حال در واپسین روزهای کاری دولت یازدهم و آستانه شروع کار دولت دوازدهم، پیشنهادی برای تشکیل وزارتخانه مستقل «معادن و صنایع معدنی» مطرح شده است. این مساله واکنش های مثبت و منفی ای را به دنبال داشته است.

موافقان این طرح عنوان می کنند که چنین وزارتخانه مستقلی می تواند باعث توجه بیشتر به بخش معدن شود، حال آنکه مخالفان بر این باورند که این وزارتخانه می تواند بوروکراسی بخش معدن را افزایش دهد. آنها عنوان می کنند اساسا در حوزه مسکن باید به سمت خصوصی سازی پیش رفت و دست دولت را از این بخش کوتاه کرد. این در حالی است که در مورد بهره برداری بخش خصوصی از معدن قوانین دست و پاگیری وجود دارد و هر فردی به راحتی نمی تواند در این بخش فعالیت کند. علاوه بر این فعالیت شبه دولتی ها در این بخش رقابت را برای بخش خصوصی سخت کرده است.

فریال مستوفی، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در گفت و گو با «آرمان» می گوید: «دولت دوازدهم بهترین زمان برای تقسیم و جداسازی بخش معدن به عنوان یک بخش مستقل و کارآمد با به کارگیری مدیران متخصص جوان است که علاوه بر تخصص با خلاقیت، نوآوری، هوشمندی و انگیزه بسیار بالا برای پیشرفت و توسعه قادر خواهند بود بخش معدن را با تحولی عظیم همراه و همگام سازند.»

نظر شما درمورد ضرورت تشکیل وزارتخانه مستقل معدن چیست؟

یکی از مهم ترین بخش های تاثیرگذار در اقتصاد کشور، معدن و صنایع معدنی است. مواد معدنی از ارکان توسعه پایدار در هر کشور است و زیربنای اقتصاد و صنعت جامعه را تشکیل می دهد. ایران یکی از ۱۰ کشور مهم دارای ذخایر معدنی در دنیاست و سال های زیادی مواد معدنی برای تولید و استخراج خواهد داشت. به جرات می توان گفت که محصولات معدنی ایران در صورت رفع مشکلات موجود و تکمیل زنجیره تولید ، بهترین و مناسب ترین حوزه برای رونق اقتصادی کشور است، اما با وجود ذخایر بسیار غنی معدنی و ظرفیت اقتصادی کشور به واسطه معادن، متاسفانه به دلیل کم توجهی به این بخش تاکنون نتوانسته ایم جایگاه واقعی خود را در بازارهای رقابتی جهان پیدا کنیم.

توجه ویژه و داشتن وزارتخانه مستقل و کارآمد در بخش معدن می تواند با توجه به وجود ذخایر غنی معدنی در کشورمان، زمینه ساز تولید ثروت و مهم تر از همه محل ایجاد فرصت های شغلی، کاهش فقر و بیکاری، رونق و امنیت اقتصادی، اجتماعی، توسعه فرهنگ صنعتی و آبادانی در بخش های مختلف کشور به ویژه مناطق محروم کشور باشد.

با توجه به وابستگی صنایع گوناگون به بخش معدن و همچنین این موضوع که در دولت یازدهم به ویژه طی یک سال گذشته و پس از گشایش حاصله در مذاکرات هسته ای که منجر به کاهش برخی محدودیت ها در مورد ارتباط با سایر کشورها شد و امیدهای جدیدی در راستای ایجاد بسترهای لازم برای شناسایی و سرمایه گذاری و توسعه در بخش معدن و صنایع معدنی به وجود آمد، ایجاد ارگان یا وزارتخانه مستقل معدن منطقی است ، چرا که بخش معدن به رغم برخورداری از مزیت های فراوان با در سایه قرار گرفتن در بخش وزارت، صنعت و معدن و تجارت مورد بی توجهی قرار گرفته است.

بنابراین می توان گفت دولت دوازدهم بهترین زمان برای تقسیم و جداسازی بخش معدن به عنوان یک بخش مستقل و کارآمد با به کارگیری مدیران متخصص جوان است که علاوه بر تخصص با خلاقیت، نوآوری، هوشمندی و انگیزه بسیار بالا برای پیشرفت و توسعه قادر خواهند بود بخش معدن را با تحولی عظیم همراه و همگام سازند.

چالش های عمده ای که در سرمایه گذاری به خصوص سرمایه گذاری خارجی وجود دارد، چیست؟

یکی از بزرگ ترین چالش های حوزه معدن، کمبود منابع داخلی است که باعث رکود فعالیت معدنی شده، یا اندک فعالیت های معدنی با افت کیفیت همراه است . بنابراین ورود سرمایه های خارجی به حوزه معدن ایران عاملی موثر برای ظرفیت سازی و تولید محصولات بالادستی با ارزش افزوده بالاتر در دوران پسا تحریم است. نبود اراده لازم برای تسهیل در قوانین مالیاتی، عوارض، کار و رفاه اجتماعی، عدم تسهیلات سرمایه در گردش، نیاز سرمایه گذاری کلان در امور زیربنایی معدنکاری، نبود زیرساخت های حمل و نقل ریلی و مهم تر از همه فرسوده بودن ناوگان ماشین آلات و تجهیزات معدنی، از چالش های عمده سرمایه گذاری در بخش معدن است.

سرمایه گذاری در هر بخش اقتصادی مستلزم ایجاد فضای مناسب کسب وکار و مهم تر از همه امنیت سرمایه گذاری است که متاسفانه در کشورمان در بخش معدن نیز همانند سایر بخش های اقتصادی دیگر این مهم رعایت نمی شود، طوری که عدم پایبندی مسئولان به تعهدات، قراردادها و واگذاری های انجام شده و نادیده گرفتن حق و حقوق بخش خصوصی باعث متضرر شدن سرمایه گذاران این بخش شده است.

سرمایه گذاران بخش معدن بر اساس سیاستگذاری های متعدد و معمولا دست و پا گیر در بخش معدن دچار سردرگمی هستند. درچند سال اخیر بسیاری از معادن مختلف کشور با موانع گوناگون در بهره برداری و استخراج روبه رو بوده اند و این موضوع تعطیلی بسیاری از معادن و کاهش شدید فعالیت های معدنی را در کشور به همراه داشته است. هیچ سرمایه گذاری بدون شناخت بازار و فضای کسب وکار یک کشور و انجام بررسی های لازم از وضعیت اقتصادی آن، اقدام به سرمایه گذاری نمی کند.

نبود تضمین اجرای قراردادها ریسک سرمایه گذاری در کشور را افزایش می دهد. اجرای سیاست های درست، منطقی، هدفمند و دخالت های مفید و سازنده دولت در فراهم کردن زمینه ها و زیرساخت های جذب سرمایه گذاری خارجی در چارچوب ایجاد امنیت اقتصادی، تضمین اجرای قرارداد ها و فعالیت های اقتصادی با تصویب قوانین شفاف و همچنین تقویت بخش خصوصی داخلی بسیار موثر است.

قضاوت درست در شناخت و حمایت از سرمایه گذاران واقعی و صاحب فناوری روز دنیا در زمینه اکتشاف و استخراج بخش معدن و همچنین ایجاد زمینه جذب سرمایه گذاران خارجی با هدف انتقال دانش فنی، بهبود بهره وری، ورود سرمایه و روش های پیشرفته مدیریت بنگاه های معدنی کشور، از مهم ترین برنامه هایی است که تاکنون موفق به عملی کردن آنها نشده ایم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی