رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹
  • الجمعة ۱ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 15 January

کارگران ساختمانی
عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران؛

۷۰درصد کارگران ساختمانی بیکار شدند

عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به تاثیر رکود ساختمان بر بیکاری کارگران گفت: شمار زیادی از کارگرانی را داشتیم که در فروردین ماه امسال حتی ۱ روز هم کار نکرده‌اند و می توان گفت رکود بخش ساختمان باعث بیکاری ۷۰درصدی کارگران مختلف زمینه های ساختمانی شده است.

عضو هیئت مدیره کانون عالی  با اشاره به تاثیر  بر  گفت: شمار زیادی از کارگرانی را داشتیم که در فروردین ماه امسال حتی ۱ روز هم کار نکرده‌اند و می توان گفت  باعث بیکاری ۷۰درصدی کارگران مختلف زمینه های ساختمانی شده است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، ، عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران درباره میزان  گفت: همان‌طور که رئیس جمهور اعلام کردند در بخش ساختمان رکود داریم. همین رکود باعث بیکاری حدود ۷۰درصدی کارگران ساختمانی شده است.

وی با بیان اینکه کارگران ساختمانی از جمله اقشار ضعیف در قشر کارگری هستند، گفت: در صورتی که برای یک  کار وجود داشته باشد، درآمد فعالیت ۲۰روزه این کارگر، روزانه حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است. این مبلغ برای اداره زندگی در شرایطی که خرج زندگی در یک خانوار ۴نفره کارگری نزدیک به ۳میلیون تومان است بسیار ناچیز است و در خوشبینانه‌ترین حالت  مجبور هستند برای تأمین معاش خود به شغل دوم یا رانندگی رجوع کنند.

 

ساداتی درباره اشتغال اتباع خارجی گفت: درحال‌حاضر بسیاری از کارفرمایان ما تمایل دارند با اتباع خارجی همکاری کنند؛ چراکه نیروی کار ارزان‌تر است و کارگر تبعه خارجی بیش از توان خود فعالیت می‌کند.

در حوادث ناشی از کار هیچ‌کس پاسخ‌گوی نیازهای کارگران اتباع خارجی نیست. ما نمی‌گوییم اتباع بیگانه فعالیت نکنند، اما معتقد هستیم تمام قوانینی که برای کارگران ایرانی است، باید برای کارگران اتباع خارجی هم وجود داشته باشد و درشرایطی که نیازمند کارگر متخصص هستیم باید از  خارجی استفاده کنیم نه‌اینکه در حال حاضر حدود ۱میلیون کارگر ایرانی بیکار داریم از کارگر خارجی بهره‌مند شویم.

 

ساداتی افزود: نزدیک به ۳میلیون کارگران اتباع بیگانه در کشور فعالیت دارند. بسیاری از کارگران اتباع خارجی آزادانه فعالیت می‌کنند، دور میادین می‌ایستند و کار می‌کنند و هیچ کس هم نظارتی بر فعالیت آنها ندارد.

عضو هیئت مدیره کانون عالی  با اشاره به اینکه در حال حاضر مهم‌ترین مشکل کارگران ساختمانی بحث است که تقریباً در بیشتر زمان بیکار هستند و نمی‌توانند از پس معاش خود برآیند، گفت: مشکل دیگر بحث بیمه کارگران ساختمانی است که با قول مساعد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار شد کارگران ساختمانی متقاضی بیمه در سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت‌نام کنند تا مشکلات آنان حل و فصل شود.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی مازندران درباره توضیح سامانه ثبت نام وزارت کار گفت: این زمان تا ۱۵ اردیبهشت ماه امسال تمدید شد که متقاضیان هرچه سریع‌تر باید در این سامانه ثبت‌نام کنند و پس از انجام ثبت‌نام و تأیید افراد واجد شرایط نسبت به معرفی کارگران به سازمان تأمین اجتماعی اقدام می‌شود.

ساداتی با اعلام اینکه مسائل حقوقی از بحث جدا است، اظهار کرد: در حال حاضر توقف شغل را داریم که اگر کارگران کار نکنند از تأمین رزق و معاش خود بازمی‌مانند. در سال ۹۴ یک کارگر ساختمانی اگر در طول ماه حدود پنج روز بیکار بود امسال به‌دلیل رکود شدید کارگری را داریم که در فروردین حتی یک روز هم کار نکرده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی