رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
  • الجمعة ۲۱ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 5 March

خوردگی
مدیر گاز رسانی شرکت ملی گاز ایران؛

کنترل و مدیریت خوردگی باعث نجات جان انسان‌ها خواهد شد

کنترل و مدیریت خوردگی نیازمند رویکردی برنامه‌محور و اقدامات زیربنایی، سیستماتیک و نوین است که امید می‌رود در کشور ما نیز با حضور متخصصان بتوانیم هزینه‌ها را کاهش داده و ضمن حراست از منابع ملی و محیط زیست، جان انسان های بی گناه در صنوف مختلف کشور را با پیشگیری از شکست‌های ناگهانی، آتش سوزی‌ها و انفجارهای غیرمترقبه نجات دهیم.

کنترل و مدیریت خوردگی نیازمند رویکردی برنامه‌محور و اقدامات زیربنایی، سیستماتیک و نوین است که امید می‌رود در کشور ما نیز با حضور متخصصان بتوانیم هزینه‌ها را کاهش داده و ضمن حراست از منابع ملی و محیط زیست، جان انسان های بی گناه در صنوف مختلف کشور را با پیشگیری از شکست‌های ناگهانی، آتش سوزی‌ها و انفجارهای غیرمترقبه نجات دهیم.

 

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مهندس سعید مومنی مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، در سومین نشست هم اندیشی کارشناسان برق و حفاظت کاتدی شرکت‌های گاز استانی که به میزبانی شرکت گاز استان اصفهان برگزار شد، ضمن بیان مطلب فوق، با بیان اینکه چنین نشست‌های علمی گامی در راستای اقتصاد مقاومتی است، اعلام داشت: با بررسی خسارات ناشی از خوردگی از سوی انجمن‌های مختلف درکشورهای پیشرفته و بکارگیری استانداردهای جدید مشاهده می شود که خسارات ناشی از خوردگی اعم از مستقیم و غیرمستقیم با استفاده از محصولات و روش‌های جدید کارآمد، روز به روز کاهش می یابد.

 

وی افزود: در شرایط کنونی که اولویت‌های ملی و جهانی برروی “انرژی، محیط زیست و بهینه‌سازی مصرف” متمرکز شده، موضوع کنترل و کاهش هرچه بیشتر خسارات و هزینه‌های ناشی از خوردگی در تجهیزات و واحدهای صنعتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 
به گفته مومنی، پدیده خوردگی به عنوان یکی از مهمترین دغدغه‌های شرکت های گاز استانی که صاحب بیش از ۳۱۰ هزار کیلومتر شبکه و خطوط گازرسانی هستند، هرساله هزینه‌های هنگفتی به صورت مستقیم و غیرمستقیم به واحدهای عملیاتی و زیرساخت های کشور تحمیل می‌کند .

 

در ادامه، مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان نیز ضمن عرض خیرمقدم به مسئولان و کارشناسان حوزه حفاظت از زنگ و خوردگی افزود: برگزاری نشست هایی با محوریت حفاظت کاتدیک می تواند دستاوردها و استانداردهای نوین و تدوین شده در زمینه برق و حفاظت از خوردگی را به ارمغان بیاورد.

 
سید مصطفی علوی، با اشاره به اجرای بیش از ۲۴ هزار و ۹۰۰ کیلومتر شبکه و نصب یک میلیون و ۲۲۰۰ انشعاب در سطح استان بیان داشت: گازرسانی در استان اصفهان به مرز صد درصد رسیده و اینک حفاظت از تاسیسات و خطوط گازرسانی از اولویت های مهم در این استان بشمار می رود.
وی با بیان اینکه سالانه ۸ درصد گاز مصرفی کشور معادل حدود ۲۰ میلیارد مترمکعب، در سطح این استان مصرف می شود، گفت:  از ۱۰۷ شهر استان، ۱۰۳ شهر از نعمت گاز طبیعی برخوردارند.

 

علوی با اشاره به اینکه استفاده از سیستم های نوین نرم افزاری در حفاظت کاتدی و مقیاس آن با طراحی عادی می‌تواند در بررسی تفاوت های پژوهشی و کاوشگری علمی منجر به صرفه جویی در هزینه های اقتصادی شود، گفت:  امیدواریم با بررسی چالش‌ها و راهکارهای جدید از سوی کارشناسان مجرب شرکت های تابعه شرکت ملی گاز ایران گام های بزرگی در این حوزه برداریم .

 
مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان، گفت: در حال حاضر ۹۹ درصد از خانوارهای استان تحت پوشش گاز طبیعی هستند؛ بدین صورت که ۹۹٫۶ درصد از خانوارهای شهری روزانه هر خانوار بطور متوسط  ۶٫۴ مترمکعب و ۹۵ درصد از خانوارهای روستایی روزانه ۶٫۸ مترمکعب بطور متوسط گاز مصرف می کنند.
وی نشست هم اندیشی کارشناسان برق و حفاظت از خوردگی صنعت گاز و نقش مهم کارشناسان مجرب در حوزه برق و حفاظت خوردگی را مهم و حیاتی عنوان کرد.

همچنین بهزاد آهنگری، دبیر و عضو کمیته برق و حفاظت از زنگ مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، در این باره گفت: در این نشست دستورالعمل‌های استانداردی مانند تست الکتریکی پوشش خطوط لوله، آزمون پتانسیل خاموش لحظه‌ای IOP، طراحی و اجرای مولدهای برق خوشیدی در ایستگاه تقلیل فشار گاز و حفاظت کاتدی، پایش و کنترل ایستگاه‌های حفاظت کاتدی، اندازه گیری داده‌های غلاف‌های فولادی خطوط لوله، جانمایی تجهیزات الکتریکی ضد انفجار در مناطق خطر ایستگاه های  TBS، CGS، MS، کارگاه های عایق کاری و الزامات آنها و برآورد مصالح عایق کاری و بسیاری دیگر از دستورالعمل های استاندارد از جمله دستاوردهای کمیته برق و حفاظت کاتدی مدیریت گازرسانی مورد بررسی و بازنگری قرار گرفت.

 

وی با بیان اینکه برگزاری هم اندیشی و نشست‌های تخصصی و هم فکری کار‌شناسان با حضور اعضای کمیته برق و حفاظت کاتدی گامی موثر در رفع ابهامات است، افزود: سوالات مطروحه درباره دستورالعمل های استاندارد موجب شناسایی نقاط قوت و ضعف شده و ارائه آموزش‌های لازم، موجب نهادینه شدن روش‌های بهینه در امر طراحی، اجرا و بهره برداری برق و حفاظت کاتدی می‌شود.

 

گفتنی است، در این جلسه احکام جدید اعضای کمیته تخصصی برق و حفاظت کاتدی مدیریت گازرسانی اعطاء و از اعضای سه سال گذشته  این کمیته قدردانی به عمل آمد، همچنین از منصور سلیمانی و احمد بدخشیان  از شرکت گاز استان اصفهان و سعید رشیدی و حمیدرضا سلطانی از شرکت گاز استان فارس بعنوان بازنشستگان پیشکسوت حوزه برق و حفاظت کاتدی تقدیر شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی