رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۱۲ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 26 January

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی؛

صادرات غیر نفتی نیاز به حمایت دارد

مودودی، قائم مقام سازمان توسعه و تجارت گفت: صادرات غیر نفتی در سال گذشته از لحاظ ارزشی ۳۸درصد و وزنی ۳/۵ درصد رشد داشته است در حالیکه دولت با مشوق های ابزاری در حمایت از صادرات می تواند به تولید پایدار و اشتغالزایی همراه با ارزآوری کمک کند.

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی با انتقاد از تجمیع سه وزارتخانه در یک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت گفت: این وزارتخانه باید جلوی ناهماهنگی‌های موجود بر سر راه صادرات را بگیرد.

 

به گزارش گروه تولید و تجارت    ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری مهر به نقل  از صدا و سیما، محمدرضا انصاری رئیس انجمن صارکنندگان خدمات فنی و مهندسی در برنامه تیتر امشب با اشاره به اهمیت صادرات در جهت حمایت از تولیدکنندگان داخلی گفت: تاثیر صادرات در رشد و شکوفایی اقتصاد بدان معناست که نقشی درون زا داشته و به توانمندی داخلی کمک می کند.

انصاری با اشاره به سال های تحریم به عنوان عاملی بازدارنده برای رشد صادرات در کشور افزود: در این سال ها که کشور اسیر تحریم های ظالمانه بود متاسفانه اکثر بازارهای جهانی را از دست دادیم که در صورت حمایت های دولتی می توانیم این بازارها را دوباره فتح کنیم.

او با ارائه تعریفی از صادرات به عنوان استفاده از تقاضای خارج از مرزها آن هم بدون هزینه های گذاف یادآور شد: امسال که بنام حمایت از تولید و اشتغال نامگذاری شده بدان معناست که این صادرات است که ایجاد تقاضا کرده است وبه تولید و اشتغال رونق می دهد.

انصاری ظرفیت صادراتی ایران در بخش فنی مهندسی ایران را ۶۰۰ میلیارد دلار برآورد کرد که تنها با حمایت های دولتی می توان به این ظرفیت بالا دست یافت.

 

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی با بیان اینکه صادرکنندگان کشور در حال حاضر نیازمند حمایت های نقدی و متناسب با تولید هستند تاکید کرد: این نوع حمایت به صادرکننده کمک می کند تا بتواند با رقبای خارجی رقابت کند.

او ادامه داد: مشوق های نقدی در چندسال نخست با هدف فتح بازارهای جهانی و با عنوان ارائه جوایز نقدی به صادرکنندگان می تواند بسیار مفید و سودمند باشد زیرا به صادرکنندگان قدرت تخفیفات بیشتر به مشتریان را داده است که فتح بازارهای جهانی را ممکن می سازد.

او نقش مشوق های صادراتی و بحث ارائه ضمانت نامه ها را دو عامل اصلی برای رسیدن به رشد صادراتی ۲۵ میلیارد دلاری در بخش فنی مهندسی عنوان کرد و افزود: این امر تنها در ۵ سال ممکن است، موضوعی که رقبای خارجی ما از آن آگاه اند و سعی می کنند با ایجاد دست اندازهایی در این زمینه اختلال هایی ایجاد کنند.

 

رشد ۳۸ درصدی صادرات غیر نفتی درسال ۹۵

مودودی، قائم مقام سازمان توسعه و تجارت گفت: صادرات غیر نفتی در سال گذشته از لحاظ  ارزشی ۳۸درصد و وزنی ۳/۵ درصد رشد داشته است در حالیکه دولت با مشوق های ابزاری در حمایت از صادرات می تواند به تولید پایدار و اشتغالزایی همراه با ارزآوری کمک کند.

وی افزود: آمارهای صادراتی نشان می دهد مشوق های ابزاری باید بتواند در عرصه های بین الملل صادرات را افزایش بدهد و باید مشوق ها بنگاهها را قوام بدهد و به مرور باید این حمایت ها کاهش یابد و رقابت ها جایگزین شود.

مودودی با اشاره به این که صادرات غیر نفتی بایستی مورد حمایت قرار گیرند گفت: آنچه ما در ایران به صورت حمایت نقدی انجام می دهیم، در دنیا اتفاق نمی افتد بنابر این آنچه در چین یا دیگر کشورهای همسایه هنگام صادرات انجام می شود، با کشور ما متفاوت است. آنها برای تجارت با ما تعرفه می بندند و برای صادرات ما تعرفه ها را افزایش می دهند.

وی ادامه داد: ارزش افزوده از ۹ درصد به ۱۷ درصد تبدیل شده است.

قائم مقام سازمان توسعه و تجارت افزود: وقتی ایران در مناقصات پیشرفت داشته، در مواردی از جمله ضمانت های بانکی نیز رشد داشته است، کشورهای پیشرفته در اقتصاد سنگ اندازی می‌کنند و اینها برای خزانه دولت مشکل آفرین می شوند.

مودودی گفت: منابع مشوق های صادراتی در دوبخش ازجمله صندوق توسعه ملی و یارانه ها است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی