رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

رسوبات معدنی در مبدل های حرارتی

هدف از این تحقیق مطالعه و بررسی اثر پارامتر مقدار جریان پالسی بر کارایی سیستم EAF) Electronic Anti Fouling ) میباشد که باعث کاهش رسوب در مبدل حرارتی با سیستم خنک کننده میشود. این روش با تشدید عملیات تبدیل یونهای قابل انحلال به بلورهای غیرقابل حل در حجم محلول، کمک به کاهش رسوب تشکیل شده […]

هدف از این تحقیق مطالعه و بررسی اثر پارامتر مقدار جریان پالسی بر کارایی سیستم EAF) Electronic Anti Fouling ) میباشد که باعث کاهش رسوب در مبدل حرارتی با سیستم خنک کننده میشود.

این روش با تشدید عملیات تبدیل یونهای قابل انحلال به بلورهای غیرقابل حل در حجم محلول، کمک به کاهش رسوب تشکیل شده در سطح مبدل حرارتی میکند که انجام این فرآیند از طریق اعمال یک میدان الکترومغناطیسی که منجر به جهت دهی یونها میشود، توسط عبور جریان پالسی از یک سیم پیچ، انجام میپذیرد.

در مجموع ۴ سری آزمایش بدون آب دور ریز و به مدت ۴۰ ساعت انجام میشود، یک آزمایش بدون استفاده از سیستم EAF و سه آزمایش با استفاده از سیستم EAF و جریانهای ۴،۱و۶ آمپر انجام میشود.

ساختار رسوبات با استفاده از میکروسکوپ SEM و ساختار کریستالی آنها توسط پراش اشعه X (XRD) آنالیز میشود. آزمایشات نشان می­دهد که با به­کارگیری جریان ۶ آمپر در مقایسه با حالت بدون استفاده از جریان پالسی، غلظت و هدایت الکتریکی محلول هر دو به میزان %۸۰ کاهش می یابد و نیز کاهش غلظت و هدایت الکتریکی محلول از جریان ۱ آمپر تا جریان ۶ آمپر به ترتیب %۷۰ و %۷۱ است.

به علاوه ساختار کریستالی رسوب با EAF به صورت مکعبی است در حالیکه این ساختار بدون EAF به صورت سوزنی شکل میباشد. در مجموع آزمایشات، مقدار جریان بالاتر، بازدهی سیستم EAF را بالاتر میبرد.

نویسنده گان


مريم معنوی پور – كارشناسی ارشد خوردگی و حفاظت از مواد
محمد زمان زاده – دانشجوی دكتری
عليرضا صبورروح اقدم – دانشيار دانشگاه تربيت مدرس
منابع و پیوندها


مجموعه مقالات دومین همایش مشترک انجمن مهندسین متالورژی و انجمن علمی ریخته گری ایران

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی