رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۱۲ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 26 January

نظام مهندسی
معاون ساختمان و مسکن وزارت راه و شهرسازی؛

سازمان های نظام مهندسی یکی از ارزش های مهم در عرصه ساخت و سازند

عمر و کیفیت پایین ساختمان ها در کشور ما از جمله معضلاتی است که سال هاست گریبانگیر صنعت ساختمان شده است؛ معضلی که علاوه بر اتلاف سرمایه های کشور، آمار بالای تلفات ناشی از حوادث ساختمانی در کشور را به دنبال داشته است.

عمر و کیفیت پایین ساختمان ها در کشور ما از جمله معضلاتی است که سال هاست گریبانگیر  شده است؛ معضلی که علاوه بر اتلاف سرمایه های کشور، آمار بالای تلفات ناشی از حوادث ساختمانی در کشور را به دنبال داشته است.
به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان ، به اعتقاد صاحب نظران و متولیان امر یکی از مهمترین دلایل این معضل، عدم حضور مجریان ذی صلاح در پروژه های ساختمانی است که با وجود تاکید صریح قانون بر لزوم آن اما اراده ای بر رعایت آن از سوی مالکان، شهرداری و … وجود ندارد.
در همین رابطه سازمان نظام مهندسیس با دکتر حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به گفتگو نشست که در ادامه می خوانید.
۱-به گفته کارشناسان، عمر مفید ساختمان در کشور ما کمتر از ۳۰ سال است. شما علت این معضل را چه می دانید؟
گفته می شود در مقایسه با کشورهای دیگر  عمر مفید  در ایران پایین است. من معتقدم مهمترین دلیل کم بودن عمر مفید ساختمان در کشور ما، فعالیت های سوداگرانه در عرصه ساخت و ساز در شهرهاست، به این معنا که سفته بازی و کالایی شدن مقررات در عرصه ساخت و ساز فرصتی را ایجاد کرده که خانه ای که ساخته می شود با قیمت بالاتری عرضه و سود بیشتری را نصیب صاحب زمین کند و تنها چیزی که اهمیت ندارد این است که  هایی که ساخته می شوند، چگونه است.
این موضوع سبب شده ساختمان تبدیل به کالایی شود که می‌تواند ارزش افزوده ایجاد کند. این موضوع هم ناشی از بی انضباطی شهری است به این معنا که قوانین شهری توسط نهادهای محلی یعنی شهرداری ها مورد هجوم قرار گرفته و می گیرند.
عامل دیگر از جهت بعد فنی است که در این خصوص هم باید بگویم ساختمان ها در کشور ما در معرض آسیب اند. برای ساخته شدن یک ساختمان با کیفیت نیاز است آن ساختمان طراحی خوبی داشته باشد، در آن به کار رفته باشد و درنهایت پروسه اجرا به خوبی انجام شده باشد.اشکال در هر کدام از این مراحل می تواند عمرمفید ساختمان را کاهش دهد.
۲-عدم حضور سازندگان ذی صلاح را چقدر در کاهش عمر مفید ساختمان ها موثر می دانید؟
مسلما بسیار اثرگذار است. تمام تجربه جهانی و هدف ما در قانون نظام مهندسی این است که سازندگان و مجریان فاقد صلاحیت به عرصه ساخت و ساز ورود نکنند. این موضوع شامل همه مشاغل و حرفی می شود که نیاز به تخصص دارند. متاسفانه در وضعیت کنونی مشکلی که وجود دارد این است که در عرصه ساخت و ساز روابط ناصحیح طراحی شده و این روابط ناصحیح این مجال را به افراد فاقد صلاحیت داده که در امر  دخالت کنند. هدف وزارت راه و شهرسازی این است که با تدوین آیین نامه ها و مقررات جلو مداخلات ناصحیح را بگیرد.
۳-در قانون صریحا به موضوع حضور مجریان ذی صلاح در امر ساخت و ساز اشاره شده است اما امروز به گفته متولیان امر، اکثر ساختمان ها امروز توسط مجریان فاقد صلاحیت ساخته می شود. از نظر شما علت این موضوع چیست؟
در تئوری سیستم ها گفته می شود وقتی یک سیستم غلط است علت غلط بودن اجزای سیستم است یا رابطه بین آنها یا هر دو. به نظر می رسد موضوع ورود سازندگان فاقد صلاحیت، در نتیجه رابطه نادرست بین اجزای دخیل در امر ساخت و ساز است؛ به عبارت دیگر، رابطه بین کسی که مجوز می دهد، کسی که ساختمان را کنترل می کند، مالک و… به درستی تعریف نشده است.
هدف وزارت راه و شهرسازی از تدوین آیین نامه کنترل ساختمان این است که رابطه بین ذی مدخلان در امر را سامان بخشیده و به درستی تعریف و تصحیح کند.
۴-وضعیت ساخت و ساز در کشور را به لحاظ ایمنی چگونه ارزیابی می کنید؟
طی یک دهه گذشته ما شاهد افزایش بوده ایم،آمارها هم این موضوع را تایید می کند. ساختمان ها هم پیچیده تر شده اند. ۲۰ سال قبل ساختمان ها در طبقات، تجهیزات و با پیچیدگی کمتری ساخته می شدند اما امروز ها هم به لحاظ ارتفاع و هم به لحاظ تجهیزات گسترده تر و پیچیده تر شده اند اما به نظر می رسد علیرغم اینکه شیب مثبتی را به سمت افزایش  شاهدیم، همچنان با شرایط مطلوب فاصله داریم. البته امروز عرصه  در مسیر درستی قرار گرفته اما باید با تدابیر بیشتر و شتاب بالاتری حرکت کند.

۵-آقای دکتر! در حادثه پلاسکو یکی از دلایلی که از سوی کارشناسان به عنوان علت حادثه عنوان شد بی توجهی به بحث نگهداشت ساختمان و مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان بود. نظر شما در این باره چیست؟

بله کاملا درست است. متاسفانه در کشور ما بیشتر توجهات صرف اجرای شده تا نگهداری. طبق آخرین سرشماری، ما ۲۵ میلیون خانه در سطح کشور داریم که به نظر می رسد این آمار در آینده چندان تغییر نکند. با توجه به این موضوع آنچه امروز اهمیت دارد این است که چگونه از بناها و ساختمان هایی که سرمایه ملی هستند محافظت کنیم. بنابراین توجه عمومی به بحث نگهداشت ساختمان ها باید در جامعه فرهنگ سازی شود و مهندسان نقش خود را در کنترل و نگهداری ساختمان ها بازیابند.
مبحث ۲۲ مقررات ملی به موضوع نگهداشت ساختمان اختصاص دارد که هر سه سال یکبار بازنگری می شود. اولین نسخه این مبحث سال ۹۵ تنظیم شده و تا پایان سال ۹۶ نسخه دوم این مبحث ابلاغ می شود.
پیش بینی می شود با توجه به تجاربی که از نسخه اول این مبحث کسب شده در نسخه دوم الزامات قانونی در خصوص بحث نگهداشت ساختمان و مسئولیت ها تعریف شود تا این بحث وارد فضای جدیدی شده و فضای کاری جدید برای مهندسان تعریف شود. انتظار می رود با ابلاغ این مبحث، ساختمان ها با هزینه کمتری ایمن تر و از سرمایه های مردم حفاظت شود.
۶-سازمان های نظام مهندسی در ترویج فرهنگ نگهداشت ساختمان و حضور مجریان ذی صلاح چه نقشی دارند؟
یکی از اهداف قانون گذار از تاسیس سازمان های نظام مهندسی ترویج و فرهنگ سازی در زمینه مسائل مربوط به ساخت و ساز است.سازمان نظام مهندسی به عنوان یک نهاد غیردولتی وظیفه دارد در امر ساخت و ساز فرهنگ سازی و به ارتقای و به تبع آن نگهداری از ساختمان ها کمک کند. از این رو به نظر می رسد این نقش بسیار پررنگ است.

۷-عملکرد سازمان های نظام مهندسی ساختمان را چگونه ارزیابی می کنید؟

سازمان های نظام مهندسی طی فعالیت حدودا ۲۲ سال خود فراز و نشیب های بسیاری داشته اند؛ دوره هایی در جهت تاسیس و ایجاد بوده اند، سپس دوره تثبیت را پشت سر نهادند و در این مدت افت و خیزهای بسیاری را داشته اند.
سازمان های نظام مهندسی یکی از ارزش های مهم در عرصه ساخت و سازند که توسط دولت ایجاد و قانونمند شده اند. از سوی دیگر سازمان های نظام مهندسی طی دو دهه فعالیت تجارب خوبی کسب کرده اند و امروز به اعتقاد من در یک آغاز مجدد قرار دارند و امیدواریم با اصلاحات کوچکی که در روابط بین اجزای کار در سازمان های نظام مهندسی صورت می گیرد این سازمان ها به عنوان یک سازمان حرفه ای و تخصصی بتوانند به وظایفی که قانون گذار تعیین کرده، عمل کنند.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی