رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 27 January

جشن فولاد بعد از یک قرن
رشد ۴ برابری در ۴ سال؛

رشد صادرات فولاد

در سال ۱۳۹۵ شرکت های فولادی بیش از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن از تولیدات خود را روانه بازارهای هدف کردند و شاهد افزایش چهاربرابری صادرات فولاد در دولت یازدهم هستیم.

در سال ۱۳۹۵ شرکت های فولادی بیش از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن از تولیدات خود را روانه بازارهای هدف کردند و شاهد افزایش چهاربرابری صادرات فولاد در دولت یازدهم هستیم.

به گزارش گروه  صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از  شبستان، ایران با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی)، ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته و یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی به حساب می‌آید. این درحالیست که تولیدات معدنی تنها ۰٫۶ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهد، بعلاوه معدن کاری در ایران در حال توسعه است. از معادن موجود در کشور ۵۴۲۲ معدن فعال هستند و ۲۰۸۶ معدن نیز فعال نیستند. همچنین ۳۵۹ معدن در حال تجهیز قرار دارد.

این گزارش می افزاید: کشورمان با رشد فزاینده ای در بخش معادن در حال حرکت است تا جایی که امسال یک میلیارد تن ذخیره معدنی در کشور کشف شده است. ایرنا در این زمینه به نقل از اسدالله کشاورز، مدیرکل دفتر امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشته است: “از ابتدای سال جاری تا پایان اسفندماه، یک میلیارد و ۷۸ میلیون تن ذخیره مهم و اساسی معدنی در سراسر کشور کشف شده است. گواهی کشف این میزان مواد معدنی از سوی وزارت صنعت صادر شده و استان ها نیز در محدوده اختیارهای خود برای کشف مواد معدنی گواهی صادر کرده اند.”

بنابراین گزارش، بخش معادن در کشورمان با رشد بسیاری در حال حرکت است تا جایی که ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۴ به بیش از هفت میلیارد دلار رسید و زنجیره فولاد نیز شاهد رکورد شکنی صادرات شد و در سال ۱۳۹۵ شرکت های فولادی بیش از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن از تولیدات خود را روانه بازارهای هدف کردند و شاهد افزایش چهاربرابری صادرات فولاد در دولت یازدهم هستیم.

گروه پژوهش و تحلیل خبری در این زمینه خبر داده است: “ظرفیت صادرات فولاد کشور از ۱٫۱ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ به ۴٫۸ میلیون تن در دولت یازدهم افزایش یافته است. هدف‌گذاری صورت گرفته برای برنامه ششم توسعه، افزایش صادرات فولاد به میزان ۱۵ میلیون تن در سال است که با توجه به روند فعلی افزایش صادرات، این چشم‌انداز قابل تحقق است.”

 یادآور می شود: جمهوری اسلامی به عنوان یکی از کشورهای شاخص معدنی جهان محسوب می شود و در بخش های فولاد، آلومینیوم، مس، روی، کروم، سنگ تزیینی و سیمان از مزایای لازم برخوردار است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی