رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 27 January

تولید در ایران

در گفت‌وگوی تفصیلی با محمد طحان پور رئیس اتحادیه لوازم خانگی دغدغه تولید کنندگان و مشکلات تولید محصولات ولوازم خانگی بررسی شد و ایشان گفتند: به خاطر هزینه بالای تولید کالا، نمی‌توان با برندهای خارجی رقابت کرد.

در گفت‌وگوی تفصیلی با   دغدغه تولید کنندگان و  محصولات ولوازم خانگی بررسی شد و ایشان گفتند: به خاطر هزینه بالای تولید کالا، نمی‌توان با برندهای خارجی رقابت کرد.
به گزارش گروه تولید و تجارت ویکی پی جی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، موضوع کاهش قدرت خرید مردم و در پی آن افزایش در عمده‌ی بخش‌های اقتصادی خصوصا اصناف از مباحث مهم و بحث برانگیز این روز‌ها شده است.
حال در این میان بازار لوازم خانگی یکی از اصنافی است که به گفته‌ی کسبه در دو سه سال اخیر با این غول بی شاخ و دم کسادی دست و پنجه نرم می‌کند، اما نکته‌ی جالب توجه اینجاست که برخی از کارشناسان و اقتصادانان بر این باورند که عمدتا واحد‌های صنفی و تولیدات بی کیفیت برخی تولیدکنندگان است که رکود، ملکه‌ی عذاب این روزهای کسب و کارشان شده است.
یکی از اعضای کانون انجمن‌های تولید کننده  اظهار کرده است که مطابق آمار ۸ ماهه اول سال ۱۳۹۵ از میان اقلام صنعت لوازم خانگی، تعداد ۶۵۰ هزار دستگاه یخچال و فریزر (۳. ۲ درصد افزایش)، تعداد ۴۰۰ هزار دستگاه ماشین لباسشویی (۲. ۷ درصد افزایش)، تعداد ۹۰۰ هزار دستگاه اجاق گاز (۳. ۵ درصد افزایش)، تعداد ۱۱۰ هزار دستگاه چرخ خیاطی (۲. ۲ درصد افزایش) در ایران تولید شده که این ارقام نسبت به میزان تولید در مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
در همین راستا برای درک بهتر از وضعیت بازار لوازم خانگی باشگاه خبرنگاران جوان ، به سراغ محمد طحان پور رئیس اتحادیه لوازم خانگی رفت و در این رابطه به گفت و گو تقصیلی پرداخت.
وضعیت بازار لوازم خانگی با توجه به گفته مبنی وجود رکود در بازار در چه وضعیتی قرار دارد؟
طحان پور: ابتدای هر سال شرکت‌ها اقدام به انبار گردانی می کردند و به جهت اینکه در ماه‌های بهمن و اسفند قرداد‌های خرید و فروش منعقد میشد عمدتا در ماه‌های ابتدایی سال بازار با افزایش قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی همراه بود، اما امسال و سال گذشته چنین اتفاقی نیفتاد و بازار دچار رشد قیمت نشده است.
باتوجه به این امر آیا بازار لوازم خانگی در وضعیت رکود قرار دارد؟
طحان پور: بخش زیادی از مردم جامعه و کسبه بر وجود رکود بر بازار لوازم خانگی واقف هستند، اما بررسی بیلان‌ها در پایان سال ۹۵ نشان از افزایش تولید نسبت سال گذشته داشت و این تولیدات در انبار‌های این تولیدکنندگان نبود، نکته‌ی دیگر اینکه تولیدات به کشور‌های دیگر هم صادر نشده تا سبب تاثیر گذاری بر افزایش تولید گردد بلکه در خانه‌های مردم مورد استفاده قرار گرفته است. تولیدات داخلی و خارجی به وفور در بازار وجود دارد و بازار لوازم خانگی در حال حاضر در وضعیت مطلوبی بوده و فضای آن رقابتی شده است این اواخر مردم با آگاهی و بررسی کالای مورد نیاز خود را خریداری می کنند.
علت اظهار کسبه از وجود رکود در بازار چیست؟
طحان پور: اکثر کسبه از وجود رکود بر بازار خبر می‌دهند و بنده هم با این افراد موافق هستم، اما کساد در واحد‌های صنفی است و بازار ذره‌ای در  قرار ندارد در حالیکه یکی از تولیدکنندگان از افزایش تولید حدود ۶۰ درصدی در سال جاری نسبت به سال گذشته خود خبر می دهد . علت دیگر هم تغییر شیوه‌ی خرید است در حال حاضر فروشگاه زنجیره ای، سایت‌های اینترنتی سهم بیشتری نسبت به واحد‌های صنفی در فروش لوازم خانگی را به خود اختصاص داده اند، همچنین این اواخر برخی ارگان‌ها هم اقدام به فروش تولیدات به صورت قسطی به کارکنانشان کرده اند.
فروشندگان برای بقا در بازار باید از چه روش هایی بهره بگیرند؟
طحان پور: برخی از اصناف برای خروج از رکود از شیوه‌های نوین با استفاده از دانش و تکنولوژی بهره گرفته اند. درحال حاضر مردم دیگر وقت خود را برای حضور در واحد‌های صنفی تلف نمی‌کنند، در خانه هایشان با استفاده از تلفن همراه به صورت اینترنتی نیاز‌های خود را برطرف می‌کنند و سوال اینجاست که اگر در بازار وجود دارد پس چطور می‌شود که امور مردم مرتفع می‌گردد، اگر دیگر فعالان از دانش جدید برای ارئه شیوه‌ای نوین بهره نگیرند وضعیت مطلوبی را نمی‌توان برایشان پیش بینی کرد.
با توجه اظهارات شما مبنی بر عدم وجود رکود در بازار علت نارضایتی کسبه چیست؟
طحان پور: بخش زیادی از نارضایتی افراد از هزینه‌های سنگین مالیاتی است،زیرا سازمان مربوطه بدون در نظر گرفتن وضعیت حال حاضر از کسبه  مالیات را بر مبنای سال‌های گذشته مطالبه می‌کند در حالی که این افراد به جهت کاهش میزان فروششان توان پرداخت را ندارند.
بازار تولیدات لوازم کشور در چه وضعیتی قرار دارد؟
طحان پور: شاهد پیشرفت‌های بسیاری در حوزه لوازم خانگی بوده ایم بطوریکه برای بخش زیادی از اقلام لوازم خانگی  از کیفیت خوبی برخوردار شده و با در برخی موارد با همتای خارجی خود رقابت می‌کند،به همین سبب مورد جلب توجه و سرمایه گذاری شرکت‌های خارجی واقع شده است.
حتی برخی از تولیدکنندگان با انعقاد قرداد با یک شرکت خارجی دست به تولید لوازم خانگی با برند خارجی در کشور زده اند و دیگر تولیدکنندگان با استفاده از دیگر شرکت‌های خارجی مستعد صادر کردن تولیدات خود به دیگر کشور‌ها شده اند. البته تولید کنندگان باید در امر ارائه‌ی خدمات پس از فروش اقدامات و برنامه ریزی های لازم را انجام دهند.
این روز‌ها چه مشکلی گریبان گیر بخش تولید لوازم خانگی است؟
طحان پور: یکی از مشکلات اساسی صنعت لوازم خانگی وجود ۲۵۰ کارخانه  سازی است که صادرات ندارند،در حالیکه در اکثر نقاط دنیا خصوصا کشور‌های صاحب نام ۱۰ شرکت اجاق گاز سازی بیشر وجود ندارد ، اما در مقابل بیش از میلیون‌ها دلار صادرات توسط این شرکت‌ها صورت می‌گیرد.
در حال حاضر محصولات این تولیدکنندگان فاقد مواردی همچون کیفیت، خدمات پس از فروش و قیمت مناسب بوده و به همین جهت از وجود رکود در بازار شکایت می‌کنند در حالیکه تولیدکنندگانی که محصولات با کیفیت روانه بازار کرده اند با بالاترین ظرفیت خود و تمام شیفت کاری در حال تولید هستند.
مهم‌ترین مشکل بالا بودن قیمت تمام شده‌ی کالا‌های ایرانی چیست؟ 
طحان پور: هزنیه‌ی تولید کالاهای داخلی بالا بوده و به همین جهت نمی توانند با تولیدات خارجی در بازار‌های جهانی رقابت کنند و این امر به علت  انحصاری بودن مواد اولیه در قیمت گذاری از سوی تولیدکننده‌های دولتی آن است که سبب تاثیر گذاری مستقیم بر قیمت لوازم خانگی می‌شود.

علت عدم برند سازی در داخل چه بوده آیا کیفیت کافی و دانش فنی لازم وجود ندارد یا مشکل دیگر بر سر راه است؟

طحان پور: بخش زیادی از کالاهایی که با نام برند‌های معتبر خارجی در بازار وجود دارد توسط تولیدکنندگان داخلیدر کشور تولید می‌شود. کیفیت کافی، دانش فنی و تکنولوژی مورد نیاز در کشور وجود دارد و در صورت حمایت دولت از تولیدکنندگان در سالهای آینده شاهد صادرات لوازم خانگی و رقابت با برند‌های جهانی خواهیم بود.
محمد طحان پور رئیس اتحادیه لوازم خانگی
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی