رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

رسوب در مبدل حرارتی

هدف از انجام این تحقیق بررسی تاثیر استفاده از سیستم رسوب زدایی الکترونیکی EAF(Electronic Anti-Fouling) بر جلوگیری از تشکیل رسوب میباشد که روشی جدید برای کاهش تشکیل رسوب کربنات کلسیم در مبدلهای حرارتی است. این روش با تشدید عملیات تبدیل یونهای قابل انحلال به بلورهای غیرقابل حل در حجم محلول، کمک به کاهش رسوب تشکیل […]

هدف از انجام این تحقیق بررسی تاثیر استفاده از سیستم رسوب زدایی الکترونیکی EAF(Electronic Anti-Fouling) بر جلوگیری از تشکیل رسوب میباشد که روشی جدید برای کاهش تشکیل رسوب کربنات کلسیم در مبدلهای حرارتی است. این روش با تشدید عملیات تبدیل یونهای قابل انحلال به بلورهای غیرقابل حل در حجم محلول، کمک به کاهش رسوب تشکیل شده در سطح مبدل حرارتی میکند که انجام این فرآیند از طریق اعمال یک میدان الکترومغناطیسی که منجر به جهت­دهی یونها میشود، توسط عبور جریان پالسی از یک سیم پیچ، انجام میپذیرد.

در مجموع دو سری آزمایش به مدت ۶۰ ساعت با و بدون  استفاده از سیستم EAF انجام گرفته که با استفاده از دستگاه غلظت و هدایت الکتریکی سنج مقدار یونهای حل شده در محلول را در هر دو سری آزمایش در زمان­های مختلف بررسی کرده ایم.

ساختار رسوبات به دست آمده از آزمایشات، با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) بررسی گردیده و همچنین با روشهای آنالیز EDX و پراش اشعه­ی (XRD) X، به ترتیب عناصر و نیز ترکیبات و فازهای مختلف موجود در رسوب شناسایی شده است. نتایج آزمایشها نشان داد که سیستم EAF، تاثیر بر ساختار رسوب تشکیل شده داشته و با کاهش رسوبات آراگونیت در مبدل حرارتی و تبدیل آن به رسوبات غیر چسبنده کلسیت در حجم محلول کمک به حذف رسوبات در دیواره مبدل کرده است.

نویسنده گان


مريم معنوی پور – كارشناسی ارشد خوردگی و حفاظت از مواد بخش فني مهندسی دانشگاه تربيت مدرس
محمد زمان زاده – دانشجوی دكتری خوردگی و حفاظت از مواد بخش فنی مهندسی دانشگاه تربيت مدرس
عليرضا صبورروح اقدم  – دانشيار بخش مهندسی مواد دانشگاه تربيت مدرس
منابع و پیوندها


مجموعه مقالات دومین همایش مشترک انجمن مهندسین متالورژی و انجمن علمی ریخته گری ایران

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی