رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

چالش های انرژی تجدیدپذیر

مبحث انرژی تجدیدپذیر به طور کلی در سیستم اقتصادی بیان گر مجموعه ای از تکنولوژی هایی است که با به کارگیری منابع تمام نشدنی نظیر انرژی خورشید، باد، جریان های دریایی و گرمایش زمین به ایجاد و تامین انرژی مورد نیاز مصرف کنندگان و بنگاه ها می پردازد.

مبحث انرژی تجدیدپذیر به طور کلی در سیستم اقتصادی بیان گر مجموعه ای از تکنولوژی هایی است که با به کارگیری منابع تمام نشدنی نظیر انرژی خورشید، باد، جریان های دریایی و گرمایش زمین به ایجاد و تامین انرژی مورد نیاز مصرف کنندگان و بنگاه ها می پردازد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  ایرنا، در حال حاضر اکثر کشورها و اقتصادهای دنیا به شدت به سوخت های فسیلی و مشتقات آن وابسته اند. وابستگی به این منابع از میزان قدرت درونی اقتصاد، در کنترل و توضیح سیاست های اتخاذ شده می کاهد و می تواند سیستم اقتصادی را دست خوش نوسانات قیمتی این مواد کند.

این همان مساله اساسی است که موجب شده اکثر کشورهای وابسته به این منابع به سمت ایجاد تکنولوژی های لازم برای جایگزینی این عامل وابستگی خارجی بروند تا بتوانند در تصمیم سازی های اقتصادی خود فاکتور ثبات را تا حد زیادی تثبیت کنند.

حرکت کشورهای وابسته به منابع سوخت فسیلی به سمت منابع تجدیدپذیر خبر خوبی برای کشورهای صادرکننده این منابع نخواهد بود. همانطور که پیش تر بیان شد اغلب اقتصادهای نفتی دچار فقر صنعتی و تکنولوژیک هستند و کاهش تقاضا برای یگانه محصول صادراتی آنها تا مرز فروپاشی اقتصاد آنها پیش خواهد رفت.

لذا در خور توجه است تصمیم سازان کشوری نیز در سیاست های اقتصادی بلندمدت خود این نکته را در نظر داشته باشند. حتی در حال که کارشناسان از عمر ۷۰ ساله این منابع صحبت می کنند، اما بالاخره این منابع تمام شدنی هستند و باید در نظر داشت که ثروت حاصل از این منابع مربوط به نسل های بعدی ما نیز می باشد.

پربیراه نیست اگر بگوییم اکنون که اکثر کشورهای در حال توسعه در حال حرکت به سمت انرژی های تجدیدپذیر هستند وقت مناسبی است تا ما نیز بر موج شکل گیری این تکنولوژی سوار شویم. اما مزایای اصلی استفاده از انرژی تجدیدپذیر کدامند؟

سالانه روزهای زیادی در پایتخت شاهد آلودگی شدید هوا هستیم که اثرات مخرب جسمی و زیست محیطی فراوانی به همراه دارد.

اگر در کشور ما نیز همچون نروژ تا سال ۲۰۲۰، هفتاد درصد خودروهای موجود به خودروهای برقی تبدیل شوند دیگر شاهد چنین روزهایی نخواهیم بود. علاوه بر نامحدود بودن و پاک بودن این گونه منابع انرژی، استفاده از این منابع از بعد اقتصادی نیز موجب کاهش هزینه های عملیاتی بنگاه های دولتی و خصوصی می شود.

در ساده ترین فرم با توجه به طبیعی بودن منبع این انرژی ها هزینه های مربوط به انتقال و ذخیره آنها تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد، همچنین این منابع فاقد هرگونه ضایعات هستند.

مجموعه این عوامل هزینه های تولید را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد و بهره وری کلی در اقتصاد را بالا می برد.

بخش زیادی از کشور ما شامل مناطق کویری با تابش مستمر آفتاب در طول سال است. ورود تکنولوژی استفاده از این منبع تابشی علاوه بر تامین منابع انرژی، تاثیر مهم دیگری بر سیستم اقتصادی کشور خواهد داشت و آن ایجاد بازار کار جدید در مناطق محروم خواهد بود. نیروی کار جدید و ایجاد پروژه های جدید موجب توسعه اقتصادی و اجتماعی این مناطق و حتی گسترش صنعت توریسم خواهد شد.

تکنولوژی استفاده از منابع تجدیدپذیر در مراحل اولیه و البته تکاملی خود به سر می برد. با توجه به ویژگی های منحصربه فرد این منابع خصوصا نامحدود بودن آن ها، به نظر می رسد نقطه عطف بعدی تاریخ اقتصادی بشر در شکوفایی این منابع انرژی و جایگزینی آنها با سوخت های فسیلی رقم خواهد خورد. در حال حاضر از جمله مشکلات این صنایع قابلیت تولید آن ها در مقایسه با ژنراتورهای قدیمی با سوخت فسیلی بسیار ناچیز است. سیاست کشورها در گام اول حرکت به سمت توازن بین این دو گونه انرژی است تا در مراحل بعدی بتوان به سمت جایگزینی و گذار از استفاده سوخت های فسیلی به سمت منابع تجدیدپذیر حرکت کرد.

یکی از چالش های اساسی پیش رو در اجرای سیاست های استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر دگرگونی های آب و هوایی است. اما این مشکل نیز با تکیه بر آمار هواشناسی و اطلاعات جغرافیایی به خوبی قابل ارزیابی است.

برای مثال می توان بررسی کرد در طول سال چه ماه هایی از سال آسمان کویر لوت برای جذب انرژی خورشیدی مناسب است سپس با مکان یابی مناسب، متناسب با انرژی قابل دریافت از این منطقه اقدام به سرمایه گذاری نمود یا با شناسایی مناطق بادخیز یا جریان های دریایی مستمر می توان پتانسیل تولید انرژی در کشور را تا حد زیادی بالا برد.

امروزه بحث در مورد انرژی تجدیدپذیر، با توجه به رشد جمعیت در دنیا و افزایش تقاضا برای انرژی در آینده، به یک موضوع داغ در اقتصاد کشورها تبدیل شده است. با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و تکیه بیش از حد به صادرات نفت به نظر ضروری می رسد که تصمیم سازان کشور با نگاهی آینده نگر به تصمیم سازی اصولی در این زمینه بپردازند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی