رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

لزوم عملیاتی کردن راهکارهای نوین تامین مالی در طرح‌های توزیع برق کشور

مسعود خانی” با اشاره به تغییرات شرایط مالی و نقدینگی صنعت برق در چند سال اخیر نسبت به گذشته، بیان کرد: گفت: صنعت برق امروز با کمبود شدید منابع مواجه است که ریشه این کمبود منابع، قیمت‌های تکلیفی فروش برق و انشعاب به قیمتی کمتر از قیمت تمام شده است.

مدیرکل تأمین منابع مالی شرکت توانیر گفت: شرکت‌های توزیع باید راهکارهای جدید تأمین مالی چون فاینانس خارجی و داخلی، مشارکت با بخش غیردولتی و… را برای طرح‌های خود عملیاتی کنند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، “مسعود خانی” با اشاره به تغییرات شرایط مالی و نقدینگی صنعت برق در چند سال اخیر نسبت به گذشته، بیان کرد: گفت: صنعت برق امروز با کمبود شدید منابع مواجه است که ریشه این کمبود منابع، قیمت‌های تکلیفی فروش برق و انشعاب به قیمتی کمتر از قیمت تمام شده است.

وی افزود: در مواجهه با کمبودها، منابع به سمت نیازهای فوری هدایت می‌شود و برخی از طرح‌هایی که از اهمیت بالایی برخوردارند با این محدودیت‌ها عملیاتی می‌شوند.

مدیرکل تأمین منابع مالی شرکت توانیر، راه حل چگونگی عملیاتی شدن طرح‌هایی که با کمبود شدید منابع مواجه هستند را استفاده از سایر راهکارهای جدید تأمین مالی دانست.

خانی افزود: تأمین مالی طرح‌ها شامل جذب منابع خارج از شرکت برای اجرای طرح و بازپرداخت از محل منافع ناشی از بهره برداری طرح است.

خانی که در همایش برنامه‌ریزی تأمین منابع مالی طرح‌های شبکه توزیع که با حضور مدیران کل و کارشناسان شرکت توانیر و مدیران مالی شرکت‌های توزیع برق سراسر کشور در اصفهان سخن می‌گفت، با بیان این که شرکت‌های توزیع برق هنوز راهکارهای تأمین مالی را در طرح‌های خود عملیاتی نکرده‌اند، تصریح کرد: در صورتی که راهکارهایی چون فاینانس خارجی و داخلی، مشارکت با بخش غیردولتی، استفاده از ظرفیت‌های قانونی منابع حاصل از صرفه جویی سوخت (موضوع ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور) قابلیت پیاده سازی در طرح‌های توزیع را دارند و به همین منظور لازم است شرکت‌های توزیع نیروی برق ، حداقل یک طرح را با استفاده از راهکارهای تأمین منابع مالی آماده سازی و گزارشات توجیه فنی اقتصادی و مالی طرح را به شرکت توانیر ارسال کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی