رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

شهرک صنعتی پتروشیمی لرستان‌ چشم انتظار تغییر کاربری

راه‎اندازی شهرک صنعتی پتروشیمی در جوار پتروشیمی لرستان در استانی که با مشکل اشتغال جوانان دست و پنجه نرم می‌کند و از لحاظ رونق اقتصادی با استان‌های برخوردار فاصله دارد می‌تواند گره‌گشا باشد و بخشی از مشکلاتش حل و فصل شود.

‌راه‌اندازی شهرک صنعتی پتروشیمی لرستان تاکنون اجرایی نشده است.

‌به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایسنا، راه‎اندازی شهرک صنعتی پتروشیمی در جوار پتروشیمی لرستان در استانی که با مشکل اشتغال جوانان دست و پنجه نرم می‌کند و از لحاظ رونق اقتصادی با استان‌های برخوردار فاصله دارد می‌تواند گره‌گشا باشد و بخشی از مشکلاتش حل و فصل شود.

مطالعات اولیه شهرک صنعتی پتروشیمی انجام شده است

در این باره علی آشتاب، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: مطالعات اولیه طرح شهرک صنعتی پتروشیمی انجام و مطالعات کار فراهم شده است.

وی با بیان اینکه در آینده‌ای نزدیک قطعه‌بندی و مراحل برای واگذاری آمده است، افزود: برای انجام مسائل زیرساختی هماهنگی لازم صورت گرفته و بناست امسال ۱۰ واحد در آنجا مستقر شوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان ادامه داد: کل توان مجموعه مدیریت استان راه‎اندازی این شهرک است تا متقاضیان برای سرمایه‎گذاری حضور یابند و همچنین صنایع جانبی و وابسته به پتروشیمی راه‎اندازی شود.

مجوز شهرک تخصصی پتروشیمی لرستان صادر شده است

در این خصوص محمدرضا صفی خانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، نیز اظهار کرد: ‌مجوز شهرک تخصصی پتروشیمی لرستان صادر شده است.

وی با بیان اینکه برای تغییر کاربری امور اراضی مبلغی در نظر گرفتند و اخطارهایی به پتروشیمی داده شد تا زمین‏‌ها قطعه بندی شود و به سرمایه‌گذار معرفی شود، افزود: نقشه‎های این شهرک آماده شده و پیش‌بینی شده ۳۰۰ واحد کوچک و متوسط در این شهرک مستقر شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: باید با شرکت شهرک‌های صنعتی برای قیمت‌گذاری در چارچوب قوانین هماهنگ کنیم.

در واگذاری زمین‎ها هیچ منعی وجود ندارد

در این رابطه بختیار رازانی مدیر عامل شرکت شهرک‎های صنعتی لرستان نیز گفت: زمین‎های خالی داخل شهرک می تواند به صنایع پایین دستی پتروشیمی تخصیص داده شود.

وی ادامه داد: در واگذاری زمین‎ها برای صنایع پایین دستی هیچ منعی وجود ندارد و پتروشیمی می‌خواهد خود واحدهای پایین دست را راه‎اندازی کند و این درحالیست که فرآیند واگذاری طی نشده و یا تملک آن انجام نشده است.

مدیر عامل شرکت شهرک‎های صنعتی لرستان اضافه کرد: اختلاف نظری برای تغییر کاربری وجود دارد که بنا بوده پتروشیمی ۱۶ میلارد تومان به جهاد کشاورزی پرداخت کند تا تغییر کاربری صورت گیرد و چنانچه این مهم انجام شود یا پتروشیمی و یا شهرک‎های صنعتی این شرکت تخصصی را ایجاد خواهند کرد.

مجوز راه‎اندازی شهرک را اخذ خواهیم کرد

در این باره نیز مهرداد غضنفری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان نیز با بیان اینکه تنها مشکل شهرک صنعتی پتروشیمی لرستان بحث تغییر کاربری آن است، اظهار کرد: مهندس بازوند استاندار لرستان شخصا پیگیر این موضوع هستند.

وی ادامه داد: امور اراضی اعلام کرده، روندی را که مدیریت استان اعلام کرده است با برنامه‌های آنان مغایرت دارد.

معاون استانداری لرستان اضافه کرد: پیگیر حل این مشکل هستیم تا با تغییر کاربری مجوز راه اندازی این شهرک صنعتی پتروشیمی را اخذ کنیم و درصددیم جهاد کشاورزی استان در اسرع وقت این مهم را حل و فصل کند.

بر اساس این گزارش، در لرستانی با نرخ بیکاری بالا و عقب ماندگی انباشت شده، ایجاد و توسعه شهرک‌های صنعتی نظیر شهرک صنعتی پتروشیمی می‌تواند در تعدیل مشکلات، تامین اشتغال، درآمد و رفاه شهروندان بسیار مؤثر باشد، موضوعی که مطالبه به حق مردم لرستان است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی