رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۴ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 28 January

دست خالی دوازدهمین کشور معدنی دنیا از ارزش معدن

عضو خانه معدن ایران گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان دوازدهمین کشور برتر جهان از نظر ذخایر معدنی محسوب می‌شود اما به دلیل وابستگی به نفت، چندان از ارزش این ذخایر برخوردار نشده است.

عضو خانه معدن ایران گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان دوازدهمین کشور برتر جهان از نظر ذخایر معدنی محسوب می‌شود اما به دلیل وابستگی به نفت، چندان از ارزش این ذخایر برخوردار نشده است.

به گزارش گروه  صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، «محمود نوریان» در مراسم بزرگداشت هفته معدن در دانشکده معدن دانشگاه تهران، افزود: دست اندرکاران اقتصادی براین باورند که مناسب ترین گزینه برای تامین درآمد کشور در درازمدت با در نظر گرفتن همه ابعاد اجرایی، بخش معدن و صنایع معدنی است.به گفته وی، چالش‌های بخش معدن کشور در سال‌های گذشته موجب کاهش سرمایه‌گذاری در این بخش شد که پیامدهایی مانند غیرفعال شدن شماری از معادن را به همراه داشت.

 

سهم ناچیز معدن از تولید ناخالص داخلی

نوریان اضافه کرد: اکنون مسوولان وزارت صنعت، معدن وتجارت سهم بخش معدن از تولید ناخالص داخلی را یک درصد می‌دانند، درحالی که این قابلیت وجود دارد تا این سهم ناچیز به ۶ تا هفتدرصد رشد کند.مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن چادرملو یادآور شد: براساس برنامه ششم دستیابی به تولید سالانه ۴۰ میلیون تن فولاد، ۵/ ۱ میلیون تن آلومینیوم و ۵/ ۱ میلیون تن مس پیش بینی شده اما این پرسش مطرح است که آیا بستر مناسبی برای تحقق این اهداف وجود دارد یا خیر. به گزارش «ایرنا»‌ وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس برنامه راهبردی پیش بینی شده در افق ۱۴۰۴ ظرفیت فولاد خام را ۵۵ میلیون تن، آلومینیوم را ۲/ ۱ میلیون تن و مس کاتد را ۴۵۰هزار تن ذکر کرده است.

 

نقش بسزای توافق برجام در بهره‌گیری از فناوری روز

مدیرعامل سنگ‌آهن چادرملو افزود: توافق برجام در برنامه ریزی برای بهره‌گیری از فناوری روز در معادن تاثیر بسزایی داشت.وی یادآور شد: نبود دسترسی به فناوری جدید در زمینه اکتشاف، استخراج و فرآوری و فرسودگی تجهیزات، تحمیل هزینه‌های تعمیرونگهداری و در نتیجه افزایش چند برابری هزینه‌های استخراج و فرآوری را به همراه داشت.

 

حدود ۲۵ درصد قیمت تمام شده فولاد مربوط به سنگ‌آهن

نوریان گفت: برابر آمارهای موجود، در ایران حدود ۲۵ درصد قیمت تمام شده تولید فولاد، مربوط به هزینه تامین سنگ‌آهن است و این میزان در چین ۳۹ و کشورهای اروپایی ۳۱ درصد برآورد شده است. وی یادآوری کرد: براساس مطالعات انجام شده، تاکنون چهار میلیارد و ۶۰۰ هزار تن ذخیره زمین شناسی سنگ‌آهن در ایران شناسایی شده که ۲ میلیارد و ۵۰۰ هزار تن آن ذخیره قطعی است.

پیش از این اعلام شده بود، میزان ذخیره شناسایی شده سنگ‌آهن کشور پیش از فعالیت دولت یازدهم پنج میلیارد و ۱۰۰ میلیون تن برآورد می‌شود که از این رقم بیش از سه میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است. میزان ذخیره شناسایی شده مقدماتی سنگ‌آهن در دولت یازدهم بیش از ۴۰۰ میلیون تن است. نوریان اعلام کرد: براساس افق ۱۴۰۴ ظرفیت فولاد کشور حدود ۵۵ میلیون است که به ۱۳۵ میلیون تن سنگ‌آهن نیاز دارد اما ظرفیت تولید سنگ‌آهن اکنون به ۴۵ میلیون تن می‌رسد.

 

پیشنهاد کمک ۵۰۰ میلیون ریالی به خانواده‌های معدن آزاد شهر

نوریان حادثه  «زمستان یورت» آزادشهر را یکی از تلخ ترین وقایع معدنی کشور دانست. این حادثه که سیزدهم اردیبهشت ماه امسال رخ داد، ۴۳ نفر قربانی گرفت. به گفته نوریان، پیشنهادی از سوی شرکت‌های سنگ‌آهن چادر ملو ( یزد) و سنگ‌آهن گل گهر (کرمان) به وزارت صنعت ارائه شد که به هر یک از خانواده‌های قربانیان این معدن ۵۰۰ میلیون ریال کمک اعطا شود.وی درباره جزئیات این پیشنهاد توضیح بیشتری نداد.

 

جایگاه معدن در جذب سرمایه‌گذاری خارجی و تحقق اقتصاد مقاومتی

عضو خانه معدن ایران گفت: عده‌ای در کشور تصور می‌کنند جلب سرمایه‌گذاری خارجی به معنی غارت منابع داخلی است، درحالی که دستاورد اولیه سرمایه گذار خارجی، برخورداری از فناوری و دانش نوین اکتشاف و استخراج وفناوری محصولات معدنی است.

نوریان افزود: بخش معدن کشور فاقد برنامه راهبردی است و هر سال شاهد تصمیم‌گیری‌های جدید برای این بخش از اقتصاد کشور هستیم و با وجود قانون معادن، بی برنامگی روشنی به چشم می‌خورد، بنابراین تحقق اقتصاد مقاومتی به توسعه فراگیر می‌انجامد. به گفته وی، ثبات سیاسی و اقتصادی و وضع قوانین حمایتی از سرمایه گذاران و فعالان بخش معدن و صنایع معدنی از مولفه‌های ضروری برای عینیت بخشیدن به اقتصاد مقاومتی است.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی دارای پنج هزار و ۷۰۰ معدن است که سالانه حدود ۴۰۰میلیون تن مواد معدنی از آنها استخراج می‌شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی