رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

صنعت ساختمان

این روزها رکود سنگینی بر صنعت ساختمان کشور حاکم است و مشاغل مرتبط با آن نیز در وضعیت خوبی قرار نداشته و بسیاری از آن ها در شرایط ورشکستگی یا تعطیلی قرار دارند.

این روزها رکود سنگینی بر صنعت ساختمان کشور حاکم است و مشاغل مرتبط با آن نیز در وضعیت خوبی قرار نداشته و بسیاری از آن ها در شرایط ورشکستگی یا تعطیلی قرار دارند.

صنعت ساختمان یکی از صنایع مادری است که شغل های بسیاری را به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به وجود می آورد که این مشاغل زنجیر وار به هم وابسته اند و با رکود این صنعت حلقه وسیعی از شغل های به هم پیوسته دچار مشکل می شوند.

 

مشاغل تخصصی بسیاری همچون گروه لوازم و ، گروه  و گروه  مستقیما با این صنعت در ارتباط اند.

هر کدام از این گروه ها شامل زنجیره گسترده ای از مشاغل به هم پیوسته می شود که رکود ساختمان از جنبه های مختلف بر آنها اثر می گذارد، به طور مثال صنعت  زنجیره بزرگی از تولید کنندگان مواد اولیه تجهیزات و در ادامه سازندگان تجهیزات اولیه، سپس شرکت های سازنده محصولات تاسیساتی را شامل می شود که در نهایت محصولات تاسیساتی آنها توسط شرکت های طراح و  در ساختمان به اجرا در می آیند.

شرکت های ساختمانی نزدیکترین گروه به صنعت ساختمان هستند و با رکود این صنعت، اولین حلقه متضرر از رکود به شمار می آیند.

شرکت های ساختمانی شامل مجموعه ای از ، پیمانکاران، مقاوم سازان و انبوه سازان است که به طور زنجیر وار با هم در ارتباط و تعامل اند و  با رکود صنعت ساختمان، بیشتر از گروه های شغلی دیگر به چالش کشیده می شوند.

رکود ساختمان تاثیرات متفاوتی بر فعالان این حوزه می گذارد، این روزها ، پویایی و روند رو به پیشرفت خود را از دست داده اند. پویایی یک کسب و کار باعث می شود، شاغلان آن کسب و کار  هر روز در دغدغه ی گسترش و پیشرفت مجموعه و حرفه خود باشند که این پیشرفت با نوآوری ، ابتکار و خلاقیت میسر است. نبود پویایی در این صنعت باعث ضعیف شدن حس ابتکار و خلاقیت در میان مهندسان امر خواهد شد.

رکود صنعت ساختمان باعث ایجاد عرصه رقابتی جدید نیز شده است ولی این نوع رقابت ، پویایی و پیشرفتی به دنبال ندارد.

این نوع رقابت، رقابت بر سر تصاحب بازار های محدود است که شرایط رقابت کنندگان باعث می شود، رقابت آنها رو به پیشرفت صنعت نباشد، نیاز به دوام فعالان این صنعت رقابت ناسالمی را به وجود خواهد آورد که پویایی این صنعت را از بین می برد.

رکود ساختمان پویایی مشاغل مرتبط با آن را از بین می برد، پیشرفت تمامی مشاغل مربوط به آن را متوقف می کند و تاثیرات مخرب بسیاری را به وجود می آورد که اصلاح این تاثیرات در آینده نیاز به انرژی زیادی خواهد داشت.

در پایان توجه به این امر لازم است که صنعت ساختمان اثر گذاری زیادی بر اقتصاد ایران دارد ، که این امر لزوم توجه به این صنعت را ضروری می کند.

 

یوسف پرویزی/ عضو سازمان نظام مهندسی و کارشناس مسکن

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی