رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

خشکسالی

خشکسالی از جمله موضوعاتی است که طی این‎ سال‎ها گلستان را شدیدا تحت‌تأثیر خود قرار داده است. این معضل علاوه بر آب شرب، کشاورزی گلستان را نیز متأثر کرده، چنانچه در سال جاری محصولات کشاورزی از جمله سویا به شدت تحت‌تأثیر کم‌آبی قرار گرفته و حتی موجب افزایش آفات به‌ویژه کرم ساقه‎خوار در این مزارع شده است.

خشکسالی از جمله موضوعاتی است که طی این‎ سال‎ها گلستان را شدیدا تحت‌تأثیر خود قرار داده است. این معضل علاوه بر آب شرب، کشاورزی گلستان را نیز متأثر کرده، چنانچه در سال جاری محصولات کشاورزی از جمله سویا به شدت تحت‌تأثیر کم‌آبی قرار گرفته و حتی موجب افزایش آفات به‌ویژه کرم ساقه‎خوار در این مزارع شده است.

 
به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از پایگاه خبری تحلیلی آب ایران وقوع حوادث طبیعی در سال‌های اخیر نشان داده که ایران کشور مقاومی در برابر بلایای طبیعی نیست. سیل، طوفان، زمین‌لرزه و… به‌راحتی می‌تواند زیرساخت‌های عمرانی یک شهر را نابود کند و منطقه وسیعی را به ویرانی بکشاند.

 
مدیرکل مبارزه و کنترل عوارض بلایای طبیعی وزارت بهداشت می‌گوید، سالانه دو هزار و ۹۰۰ نفر در کشور بر اثر بلایای طبیعی، جان خود را از دست می‌دهند. این آمار نه‌تنها نشان‌دهنده مقاوم نبودن کشور در برابر بلایای طبیعی است بلکه نشان می‌دهد ایران کشور حادثه‌خیز نیز هست. در این میان، برخی مناطق ایران خطر حادثه‌خیز بودن و ناایمن‌بودن را بیشتر احساس می‌کنند.

 

گرگان یکی از شهرهایی است که مسئولان آن معتقدند هیچ‌گونه مقاومتی دربرابر بلایای طبیعی ندارد. به گفته یکی از اعضای شورای اسلامی شهر گرگان، مستندات بسیاری نشان می‌دهد گرگان در مقابل خطراتی مانند سیل، زلزله و حریق شهر بسیار ناامنی است. این درحالی است که آمارها نشان می‌دهد گلستان یکی از سه استان سیل‌خیز کشور است.

 
گرگان در معرض سیل و زلزله
بر اساس آمارهای سازمان جنگل‌ها، میزان وقوع سیل در ایران روندی افزایشی داشته است. بر‌اساس آمارهای منتشر شده توسط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از ابتدای سال ۱۳۳۰ تا
۶ ماهه اول سال ۹۴، در مجموع ۶ هزار و ۳۵۹ فقره سیل در ایران رخ داده است.

 

سیل به‌عنوان یکی از بلایای طبیعی بسیار مخرب در ایران می‌تواند معلول عواملی همچون جنگل‌زدایی‌، تخریب مراتع، تبدیل و تغییر آبخیزها و تالاب‌ها به مزارع، حجم روزافزون زباله و ضایعات باشد که سیل‌های سال‌های اخیر استان‌های شمالی می‌تواند شاهدی بر این ادعا باشد. آمارها نشان می‌دهد گلستان رتبه دوم سیل‌خیز‌ترین استان کشور را دارد.

 
درحالی استان گلستان دومین استان سیل‌خیز کشور است که ۲۰ درصد سطح این استان پوشیده از جنگل است و مطالعات انجام‌شده در اروپا نشان می‌دهد، جنگل‌ها سدهایی طبیعی برای ذخیره آب هستند اما گویا به دلایل مختلف، این سدهای طبیعی کارکردهای خود را در استان گلستان از دست داده‌اند. بر‌اساس آنچه در آمارهای سازمان جنگل‌ها ذکر شده استان گلستان در دهه ۳۰ شاهد هیچ سیلی نبوده است اما تعداد دفعات وقوع سیل این استان از دهه ۴۰ تا ۸۰، به ترتیب ۱۴، ۱، ۲۰، ۱۲۲ و ۱۹۰ مورد بوده است.

 

از ابتدای سال ۹۰ تا ۶ ماهه ابتدای سال ۹۴ نیز این استان شاهد ۱۸۵ فقره سیل بوده است. از طرفی در سال‌های اخیر استان گلستان بیش هر ساله بیش از ۱۰ مورد زمین‌لرزه داشته است.

 

گلستان روی خط خشکسالی

 
گلستانی استانی است حادثه‎خیز، آن هم نه‌تنها یک حادثه و پدیده طبیعی بلکه در هر فصل با توجه به نوع اقلیم و شرایط جغرافیایی خاص خود با پدیده‎های طبیعی متعددی روبه‎رو است. این استان طی سال‎های اخیر شاهد بروز حوادثی چون سیل، بارش شدید برف، سرمازدگی، خشکسالی، حریق در منابع طبیعی و محیط‌زیست، طوفان، تگرگ و زلزله‎های تقریبا روزانه با درجات بین یک تا پنج ریشتر و دیگر پدیده‎های طبیعی بوده اما در بین همه این حوادث، پدیده خشکسالی از جمله موضوعاتی است که طی این‎ سال‎ها گلستان را شدیدا تحت‌تأثیر خود قرار داده است.

 

این معضل علاوه بر آب شرب، کشاورزی گلستان را نیز متأثر کرده، چنانچه در سال جاری محصولات کشاورزی از جمله سویا به شدت تحت‌تأثیر کم‌آبی قرار گرفته و حتی موجب افزایش آفات به‌ویژه کرم ساقه‎خوار در این مزارع شده است. تغییر اقلیم، کاهش بارندگی و پراکنش نامناسب باران طی این سال‎ها موجب شده تا خطر خشکسالی در گلستان بیش‌ازپیش حس شود.

 
کارشناسان می‌گویند خشکسالی در گلستان جدی‎تر از هر پدیده دیگر طبیعی است؛ البته این موضوع فعلا در حد طرح‎ و برنامه‎های مکتوب است اما واقعیت به ما می‎گو‎ید بهتر است متولیان این بخش به‌ویژه مدیریت بحران، جهاد کشاورزی، دستگاه‎های آب منطقه‎ای و آب و فاضلاب شهری و روستایی استان به آن نگاهی جدی و عملیاتی داشته باشند.

 

به گزارش وقایع اتفاقیه مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان سال‌ها پیش با اشاره به خشکسالی به‌عنوان یک مشکل جدی برای گلستان گفته بود: وضعیت پیش‎رو به‌واسطه کمبود بارندگی و پراکنش نامناسب بارش، بخش‎های مختلف استان از جمله کشاورزی و آب شرب مردم را دچار مشکل کرده است.

 

به گفته او، در این شرایط به نظر می‎رسد سیاست کلی باید سیاست سازگاری باشد تا بر‌اساس آن برنامه راهبردی برای مواجهه با این تهدید طبیعی ترسیم کرد.

 

او با تأکید بر توجه جدی به موضوع خشکسالی در استان ادامه داد: در کارگروه تخصصی خشکسالی در استان نیز به نتیجه رسیدیم، برنامه‎های دانش‎بنیان در دستور کار قرار گیرد و دو برنامه از متخصصان دانشگاهی نیز در‌این‌زمینه مورد بررسی قرار گرفته است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی