رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

بار سرمایشی

مجری طرح‌ های بهینه سازی مصرف انرژی ساتبا ؛ احمد توکلی، با اشاره به لزوم افزایش بهره وری سیستم های سرمایشی گفت: ۳۰۰۰ مگاوات از بار سرمایشی تابستان مربوط به مصرف برق در بخش عمومی و ادارات دولتی است.

مجری طرح‌ های  ساتبا ؛ احمد توکلی، با اشاره به لزوم  در گفت: ۳۰۰۰ مگاوات از بار سرمایشی تابستان مربوط به  در بخش عمومی و ادارات دولتی است.

 

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از  سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ( ساتبا )، مهندس “احمد توکلی” مجری طرح ‌های ساتبا در گفت‌ وگو با پاون گفت: آمارهای منتشر شده ازسوی وزارت نیرو نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۵ فروش برق وزارت نیرو ۲۴۱ میلیارد کیلووات ساعت بوده که نسبت به سال قبل از آن دارای نرخ رشدی معادل ۵٫۹ درصد بوده است

 

وی ادامه داد: پیک بار هم‌زمان شبکه سراسری که در سال ۱۳۹۵ به میزان ۵۳ هزار و ۴۱ مگاوات گزارش شده است که در مقایسه با سال گذشته ۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

 

ازعمده دلایل افزایش پیک بار شبکهٔ سراسری کشورروند صعودی استفاده از  در فصل گرما است، به طوری که داده‌ های آماری محدودهٔ  را ۱۳ تا ۱۸ هزارمگاوات نشان می‌دهد؛

 

بنابراین مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی خصوصاً در فصول گرم سال، باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.مجری طرح‌ های  ساتبا با بیان اینکه سهم مصرف بخش ساختمان‌ های کشور به بیش از ۵۰ درصد رسیده است، اعلام کرد: متوسط مصرف هر مشترک در این بخش ۲۹۲۵ کیلووات ساعت بوده که حدود ۲٫۳ درصد نسبت به سال ۱۳۹۴ افزایش داشته است.

 

بررسی‌ های انجام شده طی ۶ سال گذشته نشان می‌دهد که نرخ رشد افزایشی پیک بار همزمان شبکه سراسری به ‌طور متوسط بیش از ۵ درصد است که این رقم معادل ۲۲۶۰ مگاوات افزایش در هر سال است.

 

 

و ی گفت: از سال ۱۳۸۹ زمان وقوع پیک بار از شب به روز منتقل شده است که عامل آن افزایش   در بخش عمومی ازجمله ادارات دولتی است. برآوردها نشان می‌ دهد بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ مگاوات از مربوط به بخش عمومی و ادارات دولتی است.

 

به طور کلی علل رشد نامطلوب  و  در کشور، رشد جمعیت و افزایش رفاه ناشی از رشد اقتصادی، ورود بی‌ رویهٔ  و غیراستاندارد به ‌صورت قانونی و غیرقانونی، استفادهٔ بی‌ سابقه و روز افزون از وسایل تبرید در مناطق معتدل و مرطوب، تغییر الگوی بومی  در مناطق گرم و خشک و معتدل و خشک از کولر آبی به کولرگازی، عدم انطباق نیاز سرمایشی ساختمان با  طراحی شده و یا خریداری شده، رفتارهای نادرست مصرفی مشترکین، عدم توجه به مسئلهٔ تعمیر و نگهداری  است.

 

 

توکلی گفت: در بخش ساختمان ‌ها به ویژه ساختمان‌ های عمومی تنها رعایت نکاتی مانند انتخاب  متناسب با اقلیم و توجه به برچسب انرژی در هنگام خرید  و تنظیم دمای مناسب (۲۴ تا ۲۶ درجهٔ سانتی‌گراد)، استفاده از ، نصب صحیح و سرویس و نگهداری به موقع در هنگام راه ‌اندازی و بهره برداری فصلی، مجموعاً بیش از ۳۰ درصد مصرف و  را کاهش خواهد داد و مانع ایجاد خاموشی در ساعات اوج مصرف خواهد شد

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی