رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۵ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 19 January

رشد ۳ برابری صادرات برق ایران

لغو تحریم ها این فرصت را برای بازار انرژی کشورمان فراهم کرده که ارتباطات گسترده تری در این حوزه داشته باشد و در این راستا شاهد رشد ۳ برابری صادرات برق کشورمان هستیم.

لغو تحریم ها این فرصت را برای بازار انرژی کشورمان فراهم کرده که ارتباطات گسترده تری در این حوزه داشته باشد و در این راستا شاهد رشد ۳ برابری صادرات برق کشورمان هستیم.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از شبستان، ایران از جمله کشورهایی است که از منابع فراوان انرژی برخوردار است از جمله بخش های انرژی که با توجه به موقعیت جغرافیای کشورمان در آن حوزه دارای پیشرفت هستیم؛ صنعت برق است. در سال ۱۳۹۱ توان تولیدی برق ایران ۶۸ هزار و ۹۳۲ مگاوات اعلام شد که نسبت به سال گذشته خود ۳ هزار و ۷۲۰ مگاوات افزایش داشته است.

بنابراین گزارش، نیروگاه‌های حرارتی با ۵۷ هزار و ۵۴۱ مگاوات بیشترین سهم را در تولید برق کشور دارند و ۲۰ مگاوات از ظرفیت تولید مربوط به نیروگاه اتمی است. نیروگاه‌های برق‌آبی با ۹ هزار و ۶۸۶ مگاوات توان تولیدی در رتبه سوم هستند. انرژی‌های نو ۲۱۹ مگاوات و نیروگاه‌های مقیاس‌کوچک ۴۶۶ مگاوات از ظرفیت تولید را به خود اختصاص دادند. مجموع انرژی تولیدی نیروگاه‌ها در سال ۱۳۹۱ برابر ۲۴۸ میلیون و ۵۹۵ هزار مگاوات‌ساعت بوده است که برای این میزان تولید ۳۷ میلیارد و ۵۰۶ میلیون متر مکعب گاز، ۷ میلیارد و ۶۵۹ میلیون لیتر گازوئیل و ۱۴ میلیارد و ۴۴۱ میلیون لیتر نفت کوره مصرف شده است. واردات برق از کشورهای همسایه در همین سال ۳ هزار و ۹۱۳ میلیون کیلووات‌ساعت بوده است که نسبت به سال گذشته خود ۷ درصد رشد داشته است.

این گزارش می افزاید: صادرات برق در همان سال ۱۰ هزار و ۹۲۳ میلیون کیلووات‌ساعت و دارای رشد ۲۸ درصدی بوده است و پس از آن نیز در مسیر صعودی قرار گرفته است و لغو تحریم ها نیز این فرصت را برای بازار انرژی کشورمان فراهم کرده که ارتباطات گسترده تری در این حوزه داشته باشد و در این راستا شاهد رشد ۳ برابری صادرات برق کشورمان هستیم.

بنابراین گزارش، هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در این باره به ایرنا گفته است: “در ۲ ماه گذشته میزان صادرات برق ایران ۳ برابر نسبت به سال قبل رشد داشته است، عراق قسط دوم خود را بابت خرید برق از ایران پرداخت کرد و میزان بدهی این کشور به ۸۰۰ میلیون دلار کاهش یافت. بیشترین میزان صادرات برق به کشور عراق بوده است، در حال حاضر میزان صادرات برق به عراق نسبت به سال قبل رشد داشته و حتی در روزهای اخیر به مرز ۱۳۵۰ مگاوات هم می‌رسد. رشد صادرات برق و میزان آن به درخواست کشورهای طرف قرارداد بستگی دارد اما آنچه مشخص است این است که روند صادرات برق نشان می‌دهد تا پایان سال ۵۰ درصد نسبت به سال قبل رشد صادرات داشته باشیم.

یادآور می شود: صادرات برق ملزوماتی دارد که از جمله آنها تولید برق با بهره وری بالا است؛ زیرا تبدیل سوخت به انرژی الکتریکی امکان صدور برق را فراهم می سازد و هدر رفت آن باید در کل سیستم به حداقل برسد.

باید از سیستم های فشار قوی با افت کم برای صادرات استفاده شود و تاکنون مطالعات زیادی برای استفاده از پیشرفته ترین سیستم های انتقال برق در جهان بررسی شده و نمونه هایی که در اروپا مطرح بوده، در پژوهشگاه نیرو در دست بررسی قرار دارند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی