رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

لوله های آلیاژی
با امضای قرارداد ایران و اسپانیا؛

ایران در تولید لوله های آلیاژی خودکفا خواهد شد

قرارداد ساخت لوله های آلیاژی سی.آر.ای (CRA) به ارزش تقریبی ۵۵۰ میلیون یورو میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم اسپانیایی- ایرانی به منظور بومی سازی لوله های سی.آر.ای صنعت نفت امضا شد که طی آن ایران در تولید لوله های آلیاژی، سال های آینده به خودکفایی خواهد رسید.

قرارداد ساخت لوله های آلیاژی سی.آر.ای (CRA) به ارزش تقریبی ۵۵۰ میلیون یورو میان  و کنسرسیوم اسپانیایی- ایرانی به منظور   های سی.آر.ای صنعت نفت امضا شد که طی آن ایران در تولید لوله های آلیاژی، سال های آینده به خودکفایی خواهد رسید.

 

به گزارش گروه انرژیویکی پی جی به نقل از ایرنا، این قرارداد امروز (چهارشنبه) با حضور ‘ وزیر نفت، ‘علی کاردر’ مدیرعامل شرکت ملی نفت، سفیر اسپانیا در ایران و مدیران شرکت توباچک اسپانیا امضا شد.

این قرارداد را «رامین قلمبر» مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت، «آزلور » رییس هیات مدیره توباچک اسپانیا و جان نثاری مدیرعامل فولاد اصفهان امضا شد.

 
به گزارش ایرنا، قرارداد ساخت لوله های آلیاژی سی.آر.ای ( CRA – )، بخشی از طرح بومی سازی ۱۰ گروه خانواده کالاهای و پنجاه و سومین قراردادی است که در قالب این طرح به امضا می‎رسد و زمینه انتقال فناوری ساخت این کالای راهبردی را در کشور فراهم می‎کند.

 
با امضای این قرارداد بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم شرکت های توباچک (TUBACEX) اسپانیا و شرکت فولاد اصفهان ۶۰۰ کیلومتر لوله مغزی سی.آر.ای مورد نیاز شرکت نفت و گاز پارس از طریق مشارکت سازندگان داخلی و خارجی تامین می شود.

 
علاوه بر تامین نیازهای ، دانش فنی تولید لوله‎های آلیاژی به ویژه لوله های آلیاژی سی.آر.ای به طور کامل به داخل کشور منتقل و پس از اتمام قرارداد، ایران یکی از تولیدکنندگان این کالای راهبردی در دنیا خواهد شد.

 
این اقدام با تجمیع تقاضاهای خرید به میزان ۶۰۰ کیلومتر لوله و با پافشاری بسیار بر این موضوع امکان‌پذیر شد، از نظر فناوری در هر سه مرحله ساخت شمش با درصد بالای کروم و نیکل، تولید لوله بدون درز و سپس مرحله مهم «رزوه زنی» لوله های تولیدی انجام می شود که همه مراحل بویژه «رزوه زنی» فناوری بالایی دارد و تنها تعداد معدودی از شرکت‌ها در جهان توانایی این کار را دارند، تا جایی که حتی چین امکان ساخت کامل این لوله‌ها را ندارد.

 
پس از اقدامی که در سال ۱۳۷۸ برای ساخت داخل توربین و کمپرسورهای مورد نیاز در قالب تجمیع تقاضاهای خرید و سپس تشکیل شرکت توربین و کمپرسور نفت OTC، انجام و سبب شد که در دوران تحریم‌ها تا حدود زیادی کشور از مشکلات مصون بماند، امضای این قرارداد، بزرگ‌ترین گام برای خوداتکایی در تامین تجهیزات در این صنعت تلقی می‌شود.

 
فناوری تولید این نوع لوله‎ در انحصار چهار شرکت معتبر دنیاست و با توجه به محدود بودن شرکت‎های صاحب تکنولوژی در تولید رزوه‎های خاص (Premium) در جهان، شرکت توباچک (TUBACEX) اسپانیا با همکاری جی.اف.ای (JFE ) ژاپن به عنوان یکی از شرکت‎های صاحب لیسانس رزوه‎های خاص، با عقد این قرارداد و در چارچوب نقشه راه تعریف شده، متعهد به انتقال دانش فنی کالای موضوع قرارداد در طول سه سال به شریک ایرانی خود (شرکت فولاد اصفهان) خواهد بود.

 

لوله مغزی سی.آر.ای از جمله تجهیزات پرمصرفی است که در عمر بیش از صد ساله ، همواره از طریق واردات تامین شده و امضای قرارداد با صاحبان فناوری در این زمینه با هدف انتقال فناوری، کسب دانش فنی و بی نیازی از واردات طی سال‎های آینده، از مصادیق اقتصاد مقاومتی است که در سایه گشایش های برجام امکانپذیر شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی