رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۴ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 28 January

بازار مسکن

صنعت ساختمانیک کارشناس مسکن معتقد است ، نیاز است که دولت دوازدهم برای مسکن و خروج بازار مسکن از رکود برنامه ای کامل بدهد و راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم و افزایش تسهیلات، به تنهایی نمی توانند مشکل مسکن را حل کنند.

صنعت ساختمانیک کارشناس مسکن معتقد است ، نیاز است که دولت دوازدهم برای و خروج بازار مسکن از رکود برنامه ای کامل بدهد و راه اندازی  و افزایش تسهیلات، به تنهایی نمی توانند  را حل کنند.
 

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری مهر ، بیت الله ستاریان با تأکید بر اینکه نیمی از اقتصاد کشور در اختیار  و صنایع وابسته به آن است گفت: وقتی از رکود در این صنعت صحبت به میان می آید نشان می دهد که دولت مردان به آن اعتقاد دارند و می دانند که نیمی از اقتصاد کشور همچنان در رکود است.

کارشناس اقتصاد افزود: از جهت دیگر بخش قابل توجهی از اشتغال در کشور ما هم در بخش های مختلف این صنعت و صنایع وابسته به آن خلاصه شده که اعدادی بین ۵۰ تا ۶۰ درصد اشتغال را کارشناسان مطرح می کنند.

وی با اعلام این نتیجه گیری که خروج مسکن و بازار مسکن از رکود باید در اولویت اول اقتصادی دولت قرار گیرد ادامه داد:  صنعتی پیشران است و اگر دولت موفق شود که در این جهت گام بردارد ما حتما شاهد رشد اقتصادی قابل توجهی در کشور خواهیم بود؛ اگر مسکن از رکود خارج نشود، اقتصاد ایران با چالش های بسیاری رو به رو خواهد شد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که چرا صنعت ساختمان و مسکن از رکود خارج نمی شود؟، اظهار کرد: علت عدم خروج بازار مسکن از رکود ، نبود برنامه روشن است .

ستاریان با اشاره به تشکیل وزارت راه و شهرسازی و تبدیل بخش مسکن که خود پیش از آن یک وزارتخانه بود به یک معاونت کوچک، تصریح کرد: با این اقدام، عملا بخشی که نیمی از اقتصاد کشورمان به آن وابسته است به حاشیه رفت و پتانسیل های آن نادیده گرفته شد. به اعتقاد من برای خروج از شرایط کنونی و  و  ما نیاز به جزئی نگری داریم و برنامه ای جامع برای سامان و پایان دادن به این شرایطی که می تواند بسیار نگران کننده و خطر آفرین برای اقتصاد کشورمان باشد، طراحی و تدوین شود.

به گفته این کارشناس مسکن، باید دولت دوازدهم برای و خروج آن از رکود برنامه ای کامل بدهد و راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم و افزایش تسهیلات، به تنهایی نمی توانند مشکل مسکن را حل کنند.

وی ۴ حوزه مهم تصمیم گیری و سیاست گذاری بخش مسکن و بازار مسکن را یادآور شد و گفت حوزه های زیر مهم ترین حوزه هایی هستند که سیاست گذاران و برنامه ریزان  باید به آن توجه کنند.

حوزه های نیاز به توجه سیاست گذاران:

«جامع نگری در راه اندازی بخش مالی مسکن شامل تمام ابزارهای مالی این بخش مانند تسهیلات، فاینانس، رهن ها، صکوک، راه اندازی صندوق ها و… همگی در کنار هم»

«احیای بخش سخت افزاری شامل صنایع پایین دستی مانند کارخانه های تولید مصالح ساختمانی، معادن شن و ماسه و… که با چالش های جدی رو به رو هستند»

«تجدید نظر در قوانین حوزه مسکن و تسهیل قوانین دست و پاگیر که به آن بخش نرم افزاری مسکن می گوییم»

«تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری در این حوزه و جذب سرمایه گذاران خارجی»

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی